بین الملل

شکست تاریخی ماکرون در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه

نتایج رسمی دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه حکایت از شکست تاریخی امانوئل مکرون در کسب اکثریت مطلق پارلمان دارد.

به گزارش ایسنا، نتایج اولیه دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه نشان می‌دهد که ائتلاف «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه نتوانسته است اکثریت مطلق را در پارلمان به دست بیاورد.
طبق نظرسنجی پای صندوق‌های رأی، ائتلاف ‌راست‌میانه ماکرونه اکثریت مطلق پارلمان ملی فرانسه را از دست داده است.
در همین حال، روزنامه لوموند فرانسه هم گزارش داد که حزب ماکرون اکثریت مطلق در انتخابات پارلمانی فرانسه را به دست نیاورده است.
با پایان مرحله دوم انتخابات پارلمانی فرانسه، ائتلاف احزاب حامی امانوئل مکرون اکثریت مطلق کرسی‌های این پارلمان را از دست داد و حزب راست افراطی مارین لوپن و ائتلاف احزاب چپ به رهبری ژان لوک ملانشون، کرسی‌های بیشتری را نسبت به قبل به دست آوردند.
خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی دولت فرانسه نوشت که ائتلاف ماکرون با احزاب میانه‌‎رو برای دستیابی به اکثریت پارلمانی ادامه خواهد داشت.
در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه که روز یکشنبه برگزار شد، مشارکت مردمی تا ساعت ۵ بعد از ظهر ۳۸.۱۱ درصد بود، در حالی که در دور اول در این زمان ۳۹.۴۲ درصد بود که این نشان از کاهش میزان مشارکت مردمی دارد.
به‌رغم اکثریت قدرتمند حزب راست‌میانه امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه با رقابت سفت و سخت از جانب ائتلافی موسوم به «اتحادیه مردمی جدید زیست محیطی و اجتماعی» (NUPES)، گروهی متشکل از چهار حزب اپوزیسیون که علیه ماکرون متحد شده‌اند، مواجه شد.
این ائتلاف متشکل از احزاب سوسیالیست‌، کمونیست‌، سبزها و فرانسه تسلیم‌ناپذیر است. مجمع ملی متشکل از ۵۷۷ کرسی است. در چارچوب این ائتلاف، چهار حزب با حمایت از صرفا یک کاندیدا برای هر کرسی موافقت کردند؛ ۱۰۰ نامزد از سبزها، ۷۰ نامزد از سوسیالیست‌ها، ۵۰ نامزد از کمونیست‌ها و ۳۶۰ نامزد از حزب فرانسه تسلیم‌ناپذیر.
حزب «ژان-لوک ملانشن» از مارسی نماینده شده امید دارد که وی به عنوان نخست‌وزیر بعدی انتخاب شود، و به گفته برخی کارشناسان، این احتمال وجود دارد که ماکرون این چپگرا را وارد دولتش کند.
ملانشن در انتخابات ریاست جمهوری آوریل که در نهایت به پیروزی دوباره ماکرون انجامید، با کسب حدود ۲۲ درصد رای در جایگاه سوم و پس از مارین لوپن راستگرا قرار گرفت.
انتهای پیام

منبع خبرگزاری ایسنا

دکمه بازگشت به بالا