بین الملل

صدها دانشجو در شیلی به خیابان‌های سانتیاگو آمدند

در اعتراض به گابریل بوریک؛

صدها نفر از دانشجویان در شهر سانتیاگو پایتخت کشور شیلی در اعتراض به گابریل بوریک رییس جمهور کشورشان به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی یورو نیوز، صدها نفر از دانشجویان در شهر سانتیاگو پایتخت کشور شیلی با درخواست گنجاندن یارانه مواد غذایی و تامین اعتبار برای بهبود کیفیت آموزش دولتی به خیابان ها آمدند.

به گزارش این رسانه، پلیس در یکی از مناطق مرکزی شهر و در جایی که معترضان یک اتوبوس را به آتش کشیده بودند، با ماشین های آب پاش و شلیک گاز اشک آور دانشجویان را متفرق کرد.

پلیس شیلی در این خصوص اعلام کرد که هیچ فردی را در جریان ناآرامی های اخیر بازداشت نکرده است.

به گزارش یورو نیوز، محبوبیت گابریل بوریک، رئیس جمهور چپ‌گرای رادیکال در شیلی از زمان پیروزی در انتخابات ماه مارس سال ۲۰۲۲ میلادی تا کنون به شدت افت کرده است.

منتقدان بوریک می گویند که از کندی سرعت اصلاحات وعده داده شده در کارزارهای انتخاباتی وی ناامید شده اند.

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی یکشنبه ۳۰ آبان ماه سال گذشته در شیلی برگزار شد.

«سباستین پینرا» رئیس جمهور پیشین این کشور نمی توانست در انتخابات مذکور شرکت کند، چرا که قانون اساسی شیلی تصاحب منصب ریاست جمهوری توسط یک نفر برای دو دور متوالی را ممنوع کرده است.

۷ نفر نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده بودند که با توجه به نظرسنجی ها، نامزدهایی که اقبال بیشتری در بین مردم داشتند، «گابریل بوریک» از حزب چپ گرا و «خوزه آنتونیو کست» از حزب راستگرای مسیحی این کشور بودند.

در حالی که «خوزه آنتونیو کست» بر انجام تغییراتی در حوزه سیاسی تأکید داشت، گابریل بوریک رییس جمهور کنونی این کشور تأکید می کرد که در صدد است تمرکز خود را بر موضوعات اقتصادی معطوف کند و به همین دلیل تظاهرات کنندگان وی را به نقض وعده های انتخاباتی اش متهم می کنند.

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا