تاریخ : پنج شنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ 15 ذو القعدة 1442 Thursday, 24 June , 2021

صنعاءرابطه ائتلاف سعودی با القاعده و داعش در یمن را به اطلاع شورای امنیت رساند

  • 04 آبان 1399 - 1:42


وزارت خارجه یمن اعلام کرد که با ارسال دو نامه جداگانه به شورای امنیت و سازمان ملل دستاوردهای عملیات نظامی این کشور علیه القاعده و داعش در استان البیضاء را برشمرده و اسناد رابطه این دو گروهک تروریستی با ائتلاف متجاوز سعودی را فاش کرده است.


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه یمن در مورد آخرین دستاوردهای به دست آمده علیه القاعده و داعش طی عملیات نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی در استان البیضاء این کشور و روابط  این دو گروهک تروریستی با کشورهای متجاوز و خائن علیه یمن، به سازمان ملل و شورای امنیت نامه‌های جداگانه‌ای فرستاد.

به گزارش پایگاه خبری المسیره، بر اساس اعلام وزارت خارجه یمن، در عملیات نظامی و امنیتی در استان البیضاء، صدها نفر از اعضای القاعده و داعش کشته و اسیر شدند که در میان کشته شدگان سرکرده‌ها و اعضایی از ملیت‌های عربی و خارجی که بیشتر آنها سعودی بودند، حضور داشتند.

در عملیات استان البیضاء، مقادیر زیادی سلاح، بمب و کمربند انفجاری، ضبط و بخشی از بایگانی القاعده و داعش توقیف شد.

کشورهای ائتلاف متجاوز از ۲۶ مارس ۲۰۱۵ علاوه بر حمایت  از القاعده و داعش در زمینه پول، سلاح، پشتیبانی لجستیک، مراقبت‌های پزشکی و تسهیل در حرکت  آن، پوشش هوایی نیز برای فعالیت‌های تروریستی آنها فراهم کردند.

وزارت خارجه یمن اعلام کرد که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی، سلاح و تجهیزات نظامی با کیفیتی را از نزد تروریست‌های القاعده و داعش یافتند که فقط برخی از کشورها مانند عربستان سعودی و آمریکا در اختیار دارند و همین امر، رابطه این کشورها با دو گروهک تروریستی را تأیید می‌کند.

در نامه وزارت خارجه یمن آمده است که اسناد حمایت عربستان سعودی از عناصر تروریست القاعده و داعش به دست آمده است که شامل پشتیبانی مالی و اعطای حقوق ماهیانه به تروریست‌ها و صدور کارت‌های نظامی برای آنها توسط وزارت دفاع کشورهای خائن به منظور داشتن مجوزهای تردد در مناطق اشغالی یمن است.

در این نامه آمده است اسنادی نیز به دست آمده که ثابت می‌کند که شماری از مجروحان القاعده و داعش در بیمارستان‌های عربستان سعودی و استان مأرب نظیر بیمارستان دولتی مأرب و بیمارستان نظامی این شهر تحت درمان قرار گرفتند.

وزارت خارجه یمن گفت: «قبل و بعد از عملیات البیضاء شماری از عناصر القاعده و داعش به برخی مناطق اشغالی از جمله مأرب گریختند و در آنجا در قالب نیروهای ارتش منصور هادی فعالیت کردند.»

بر اساس نامه‌های یمن به سازمان ملل و شورای امنیت، رابطه میان القاعده و داعش با کشورهای متجاوز و خائن به یمن به سطحی رسیده که سرکرده‌های این دو گروهک، پست‌های عالی رتبه در دولت مستعفی منصور هادی می‌گیرند، با وجود اینکه برخی از این عناصر در وزارت دارایی آمریکا به عنوان حامیان گروه‌های تروریستی شناخته می‌شوند.

وزارت خارجه یمن گفت: آنچه دولت مشروع یمن خوانده می شود، در مذاکرات درباره مبادله اسرا خواهان آزادی ۹۶ عضو القاعده وداعش شده بود که نزد دولت نجات ملی یمن در صنعاء در بازداشت به سر می‌برند.

وزارت خارجه یمن در نامه خود به شورای امنیت و سازمان ملل از آنها خواست همکاری میان کشورهای ائتلاف متجاوز علیه یمن با القاعده و داعش را محکوم کنند.

انتهای پیام/.


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها