صهیونیست‌ها ذینفع اصلی در ترور شهید «فخری زاده»

  • 15 آذر 1399 - 11:52


اقدام تروریستی که در نتیجه آن «محسن فخری زاده» دانشمند برجسته ایرانی به شهادت رسید، جنایت فجیع دست‌های خارجی است که طی چند دهه در تلاشند جلو پیشرفت علمی و فناوری ایران را بگیرند.


«حسین اسوبعلی اف» کارشناس سیاسی و مدیر مرکز تحلیلی «راه حل‌های عاقلانه» در قرقیزستان ضمن یادداشتی که در اختیار خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه قرار داد، به بررسی اهداف ترور دانشمند ایرانی «شهید محسن فخری زاده» پرداخت.

در این یادداشت آمده است: اقدام تروریستی که در نتیجه آن محسن فخری زاده دانشمند هسته ای ایران به شهادت رسید، جنایت فجیع دست‌های خارجی است که طی چند دهه در تلاشند جلو پیشرفت علمی و فناوری ایران را بگیرند و موقعیت جمهوری اسلامی را به عنوان عامل اصلی ثبات و امنیت در خاور نزدیک و میانه متزلزل کنند.

هرچند هنوز دست داشتن چه کشور یا کشورها در این جنایت به طور رسمی اعلام نشده اما می توان این فرضیه را مطرح کرد که ذینفع اصلی چنین اقدامی اسرائیل خواهد بود که همیشه با توسعه برنامه صلح آمیز انرژی هسته ای ایران مخالفت داشته و با تاکید بر «جنبه نظامی» این برنامه، بدون وقفه کمپین‌های رسانه ای بلندمدت در سطح رسانه‌های بین المللی راه می اندازد.

به نظر می‌رسد این حمله تروریستی نه تنها به منظور تضعیف فعالیت‌های علمی و فنی جمهوری اسلامی، بلکه پیچیده تر کردن روند مذاکرات در مورد توافق هسته‌ای با ایران که آمریکا قبلاً از آن خارج شده بود، انجام شده است.

بدیهی است که پس از انتخاب رئیس جمهور جدید آمریکا، اسرائیل هیچ تضمین قاطعی مبنی بر اینکه «جو بایدن» به طور حتمی در بستر روابط استراتژیک بین اسرائیل و آمریکا حرکت خواهد کرد، ندارد و به این دلیل تلاش می‌کند موانع بیشتری بر سر راه بازگشت احتمالی آمریکا به برجام به عنوان قالب مذاکرات چند جانبه را ایجاد کند.

به عبارت دیگر اسرائیل می‌خواهد تضمین‌هایی را در مورد پایبندی «واشنگتن» به روند فشار و مهار ایران با بهانه برنامه هسته ای داشته باشد تا همچنان اعمال تحریم‌های اقتصادی بیشتری علیه جمهوری اسلامی امکان پذیر شود.

از این نظر خویشتنداری مقامات ایران قابل درک و تحسین است که علی رغم آسیب‌هایی که به حوزه علوم و پژوهش جمهوری اسلامی و همچنین جامعه این کشور وارد شده ترجیح می‌دهند در زمان مناسب به دشمن پاسخ دندان شکن بدهند.

به طور طبیعی این مسئله همچنین حاکی از اراده و عدم تمایل ایران به وخامت اوضاع در کل منطقه است، زیرا تهران متوجه میزان مسئولیت خود در قبال امنیت منطقه بوده و به خوبی می‌داند که هدف از ترور شهید فخری زاده و سایر اقدامات ناجوانمردانه مشابه، تحریک جمهوری اسلامی به اقدامات تلافی جویانه سریع است تا پیامدهای جدی در سطح منطقه و فراتر از آن را به بار بیاورد.

با وجود جنایات علیه ایران، متاسفانه جامعه به اصطلاح جهانی این بار نیز نسبت به ترور محسن فخری زاده واکنش ضعیف و حتی بی تفاوتی نشان داد که بار دیگر وجود استاندارد دوگانه در نوع نگاه غرب به سایر جهان و به ویژه رویکرد تعصب آمیز در برابر جمهوری اسلامی را تائید می‌کند.

با وجود ایجاد موانع بی شمار و اعمال فشارهای دائم، ظرفیت‌های بالای علمی و فنی ایران در زمینه مطالعات انرژی صلح آمیز هسته ای توسعه خواهد یافت و نام شهید فخری زاده در تاریخ استقلال انرژی ایران و پیشرفت‌های علمی و فنی آن برای همیشه به ثبت خواهد رسید.

انتهای پیام/ح


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0