تاریخ : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰ 11 ذو القعدة 1442 Sunday, 20 June , 2021

ضرورت رعایت پروتکل‌های برداشتی در برداشت زعفران

  • 15 آبان 1399 - 11:34

مشهد ـ مسئول باغبانی جهادکشاورزی شهرستان مشهد بر رعایت مسائل پیشگیرانه و پروتکل‌های بهداشتی و بهداشت فردی برای جلوگیری از شیوع و ابتلا به کرونا در زمان برداشت و پَرکردن گل زعفران تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جعفری اظهار کرد: فعالیت های مرتبط با برداشت، آماده سازی، خشک کردن و بسته بندی زعفران به واسطه نوع کار، نیازمند نیروی کار انسانی فراوان است و با عنایت به محدوده زمانی کوتاه و فشار کاری زیاد بخشی از این اقدامات در محیط های بسته انجام می‌شود که رعایت پروتکل های بهداشتی برای پیشگیری از شیوع ویروس همه گیر کرونا باید مورد توجه قرار گیرد.

وی  بیان کرد: کارگران برداشت گل زعفران باید قبل از ورود به مزرعه توسط مالکین نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی توجیه شوند و بعد از شروع مجدد برداشت، دست ها را به صورت کامل ضد عفونی کنند و در زمان برداشت، فاصله اجتماعی دو متری با کارگر مجاور را رعایت کرده و افراد خانواده و سایرکارگران بعد از برداشت و قبل از ضد عفونی کردن دست‌ها از لمس ظروف جمع آوری گل زعفران خودداری کنند.

مسئول باغبانی جهادکشاورزی شهرستان مشهد افزود: استفاده از ماسک و محلول ضد عفونی کننده در محیط های کار جمعی برداشت زعفران الزامی است و باید در دسترس کارگران قرار گیرد و هر گونه مبادلات مالی برای خرید و فروش محصولات تنها باید با استفاده از کارت الکترونیکی انجام و از هرگونه استفاده اسکناس در این زمینه خودداری شود.

جعفری ادامه داد: هنگام جداسازی کلاله یا پَرکردن گل زعفران در خانه باید بخشی از پنجره های اتاق ها یا سالن محل فعالیت باز نگهداشته شود و از تماس گل زعفران با فرش ها، پوشاک، پتو و امثال آن جلوگیری شود و ظروف مورد استفاده برای جداسازی کلاله بعد از اتمام کار با مایع ظرفشویی و آب تمیز کامل شستشو و از تماس کودکان با گل های زعفران جلوگیری شود.

وی همچنین از فعالان برداشت زعفران خواست برای جلوگیری از شیوع احتمالی ویروس همه گیر کرونا از رهاسازی گلبرگ ها و ضایعات این محصول در محیط زندگی خودداری کرده و آن ها را در حاشیه روستاها و خیابان ها رها نکنند و در روستا نسبت به دفن بهداشتی اقدام و در شهرها در داخل کیسه زباله و به صورت بهداشتی جمع آوری و از محیط زندگی خارج کنند.

مسئول باغبانی جهادکشاورزی شهرستان مشهد گفت: با رعایت نکات بهداشتی در مرحله برداشت گل از آلودگی احتمالی آن به ویروس همه گیر کرونا و انواع ویروس های سرماخوردگی و آنفلوآنزای فصلی جلوگیری می شود و کشاورزان و کارگران مرتبط با اطمینان می توانند فعالیت های اقتصادی و برداشت و فرآوری زعفران را انجام دهند.

وی بیان کرد: با این موارد از انتقال آلودگی از طریق گل های زعفران به افراد خانواده یا کارگرانی که در زمینه برداشت کلاله گل یا پرکردن زعفران فعالیت دارند، جلوگیری می شود.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها