تاریخ : یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 28 رمضان 1442 Sunday, 9 May , 2021

ضرورت نظارت شبانه‌روزی بر بازار/ عرضه خارج از شبکه مرغ ممنوع است

  • 11 آبان 1399 - 11:05

رشت- استاندار گیلان با تأکید بر ضرورت شبانه روزی نظارت ها بر بازار، گفت: خروج مرغ زنده و لاشه از استان نیازمند اخذ مجوز است و نباید اجازه توزیع خارج از شبکه داده شود.

به گزارش خبرنگار مهر، ارسلان زارع صبح یکشنبه در جلسه ستاد تنظیم بازار در استانداری گیلان، بیان کرد: لازم است فرمانداران در همه شهرستان‌های گیلان در هفته جاری ستاد تنظیم بازار را تشکیل دهند.

وی افزود: جایگاه و نقش این ستاد تنظیم بازار به لحاظ قانونی و تأثیرگذاری بر کنترل قیمت‌ها و تأمین کالا و مایحتاج ضروری مردم و نحوه توزیع کالا بالا است.

استاندار گیلان با بیان اینکه تاکنون در آستانه اشرفیه و رضوانشهر هیچ سهمیه مرغی جذب نشده است، گفت: در شهرستان‌های ماسال ۱.۵ تن، شفت ۳ تن، صومعه سرا ۴ تن، لنگرود ۸ تن، لاهیجان ۸.۵ تن و در رشت ۲۲ تن و ۸۰۰ کیلو مرغ جذب شده که نسبت به سهمیه اختصاص داده شده، بسیار ناچیز است.

وی با اشاره به ضرورت حفظ خط تولید در تمام عرصه‌ها، خاطرنشان کرد: باید واحدهای تولیدی را برای تأمین مواد اولیه و نهاده‌ها فعال نگه داریم و دستگاه‌ها باید با پایش و نظارت مستمر اجازه وقفه و کمبود کالا در بازار را ندهند.

زارع با اشاره به اینکه هرگاه حس کمبود حتی به صورت کاذب به جامعه القا شود خانوارها بیش از نیاز به فروشگاه‌ها مراجعه کرده و خرید مازاد انجام می‌دهند، افزود: این موضوع برای بازار روغن نباتی نیز صدق می‌کند اما مطمئناً کمبودی نداریم و به اندازه نیازمان تأمین کننده روغن و مرغ هستیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه سازمان صمت در تمام شهرستان‌ها نظارت و پایش مستمر بر موجودی کالاها داشته باشد تا کمبودی احساس نشود، بیان کرد: سواستفاده تعداد معدودی از کاسبان، نیازمند مستمر کردن نظارت در تمام ایام و ساعات است زیرا تا زمان حضور ناظران در بازار مشکلی وجود ندارد اما به طور مثال شب‌ها افزایش قیمت بیشتر است.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده هیچ‌گونه مشکلی بابت تأمین مرغ و گوشت قرمز مورد نیاز مردم نداریم، تصریح کرد: نهادهای نظارتی باید پایش مستمر بر بازار داشته باشند تا این ایام را پشت سر بگذاریم.

نماینده عالی دولت در گیلان خروج مرغ زنده و لاشه از استان را نیازمند اخذ مجوز دانست و بیان کرد: نباید خارج از شبکه عرضه‌ای داشته باشیم زیرا اعمال نظارت دقیق، کنترل قیمت‌ها را در پی خواهد داشت.

زارع با اشاره به اینکه پایین بودن نرخ برخی کالا و خدمات در استان گیلان باعث خروج کالا به استان‌های همجوار می‌شود، گفت: این معضل را می‌توان با نظارت برطرف کرد.

استاندار گیلان اظهار داشت: با توجه به اینکه درآمد سرانه مردم گیلان جز درآمدهای بالای میانگین کشوری نیست لذا منصفانه نیست نرخ کالا و خدمات بالاتر از میانگین کشوری باشد.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها