تاریخ : سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 7 شوال 1442 Tuesday, 18 May , 2021

طالبان حضور در نشست استانبول را مشروط به تحقق خواسته‌های این گروه دانست

  • 01 اردیبهشت 1400 - 11:54


سخنگوی طالبان درباره حضور در نشست استانبول گفت که اگر خواسته‌های این گروه برآورده شوند، آنها در تصمیم خود برای شرکت در این نشست تجدید نظر می‌کنند.


به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان گفت که ممکن است در صورت برآورده شدن خواسته‌های این گروه، در موضع خود درباره شرکت در کنفرانس در استانبول تجدید نظر کند.

مجاهد افزود: ما در کنفرانس ترکیه با آن شرایطی که آنها می‌خواهند ما شرکت کنیم شرکت نمی‌کنیم. اگر درخواست‌ها و ملاحظات ما برای نشست برآورده شود، می‌توانیم در موضع خود تجدید نظر کنیم.

پیش از این شبکه تلویزیونی الجزیره با استناد به منبعی در شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گزارش داده بود، که گفته می‌شود کنفرانس درباره افغانستان در استانبول به دلیل امتناع نمایندگان گروه طالبان از شرکت در آن به تعویق افتاده است.

ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه، رئیس بخش دوم آسیا از وزارت خارجه روسیه هم گفت، که مسکو امیدوار است که طالبان سرانجام در کنفرانس استانبول در مورد افغانستان شرکت کنند.

کابلوف خاطرنشان کرد، که مسکو مقدمات این رویداد را از نزدیک پیگیری می‌کند و روشن بود که اختلافات بین همه طرف‌های مذاکره کننده افغانستان هنوز هم بسیار زیاد است.

طالبان پیشتر اعلام کرده بود، تا زمانی که همه نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشوند، قصد شرکت در این کنفرانس‌ها را ندارند. در ماه آوریل، مقامات آمریکایی تصمیم به عقب نشینی نیروها از افغانستان پیش از ۱۱ سپتامبر اعلام کردند، در حالی که پیش از این در مذاکرات در قطر، تاریخ خروج نیروهای خارجی  اول ماه می تعیین شده بود.

انتهای پیام/ ر


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها