تاریخ : یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021

طرح اشغال صحرای «السماوه» عراق توسط ریاض برای تأمین منافع تل‌آویو

  • 15 آبان 1399 - 11:47


عربستان سعودی در پی اجرای طرح خطرناکی در عراق است تا به بهانه سرمایه‌گذاری در صحرای السماوه، بتواند منافع رژیم صهیونیستی را تأمین کند.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «منصور البعیجی» نائب رئیس کمیسیون کشاورزی و آب در پارلمان عراق از «طرح خطرناک» عربستان سعودی در این کشور خبر داد.

البعیجی با انتشار بیانیه‌ای، گفت که ریاض قصد دارد به بهانه سرمایه‌گذاری 25 ساله، اراضی صحرای «السماوه» مرکز استان مثنی از شهرهای جنوب عراق را تصاحب کند.

پایگاه خبری «شفق نیوز» ضمن نقل این بیانیه گزارش داد: «سرمایه‌گذاری در صحرای السماوه، ریشخند به ملت عراق است؛ زیرا هر گونه سرمایه‌گذاری در اراضی ما، به سودمان نیست، بلکه به سود سعودی است».

وی تصریح کرد، اگر مازاد محصول وجود داشته باشد، به عراق داده خواهد شد و «طرفی که کنترل این سرمایه‌گذاری را در دست دارد، طرف سعودی است و طرف عراقی هیچ ارتباطی به این سرمایه‌گذاری ندارد».

این نماینده عراقی گفت که عربستان سعودی «با این سرمایه‌گذاری قصد دارد در خاک ما نفوذ کند و بعدا به بهانه سرمایه‌گذاری، صحرای السماوه را به اشغال خود درآورد».

البعیجی در پایان تصریح کرد: «ما به عنوان نمایندگان ملت [عراق]، برای حمایت از زمین، آسمان و آب این کشور سوگند خورده‌ایم و نخواهیم پذیرفت و اجازه نخواهیم داد این سرمایه‌گذاری دروغین صورت بگیرد که سعودی از طریق آن در تلاش است اراضی ما را اشغال کند».

«مختار الموسوی» عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق هم روز گذشته نسبت به هشدار درباره این طرح سعودی، گفت که توطئه‌های سعودی از 15 سال پیش تا کنون علیه عراق، نشان داده است که ریاض با این اقدامات در راستای منافع رژیم صهیونیستی حرکت می‌کند.

الموسوی تأکید کرد که عربستان سعودی، خواستار منفعت عراق نیست و طرح سرمایه‌گذاری در صحرای المسماوه، سرمایه‌گذاری اسرائیلی با پوشش سعودی است.

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها