طرح اقدام ملی مسکن محصور در تفاهم‌نامه‌‌های کاغذی/تمدید از ۱۳۹۹ به ۱۴۰۱ و طرحی که به اتمام نمی رسد

  • 10 مرداد 1400 - 14:08
طرح اقدام ملی مسکن محصور در تفاهم‌نامه‌‌های کاغذی/تمدید از ۱۳۹۹ به ۱۴۰۱ و طرحی که به اتمام نمی رسد


عملکرد نامطلوب وزارت راه و شهرسازی در طرح اقدام ملی در شرایطی رقم می‌خورد که مقرر بود، تمامی ۵۳۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی ۵ ماه پیش در انتهای سال ۱۳۹۹ به اتمام برسد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، طرح اقدام ملی مسکن به عنوان تنها طرح تولید انبوه واحدهای مسکونی دولت تدبیر و امید، از سال ۹۷ با تغییر در مدیریت وزارت راه و شهرسازی آغاز به کار کرد.

این طرح در ابتدا با در نظر گرفتن ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در طول ۲ سال معرفی شد اما اخیرا وزیر راه و شهرسازی در مصاحبه‌ای عنوان کرد، ساخت ۵۳۰ هزار مسکن در این طرح پیگیری می‌شود.

با وجود گذشت نزدیک به ۳ سال از آغاز طرح اقدام ملی مسکن بررسی روند ساخت این طرح در انتهای دولت می‌تواند نمایانگر کارنامه متولیان مسکن وزارت راه و شهرسازی در این مدت باشد.

*تنها ۴۰ واحد مسکونی طرح اقدام ملی به دست متقاضیان رسید

در همین راستا بر اساس اطلاعات موثق وزارت راه و شهرسازی از ۵۳۰ هزار واحد مسکونی مستقر در قالب طرح اقدامی ملی تا کنون تنها ۳۷ هزار واحد مسکونی به مرحله پی‌ و فنداسیون رسیده است.

از سوی دیگر تنها ۲۰ هزار خانوار برای ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی موفق به عقد قرارداد با بانک عامل به منظور دریافت تسهیلات شده‌اند.

علاوه بر آمار پیشرفت فیزیکی واحدهای ساخته شده طرح اقدام ملی و تعداد قراردادهای دریافت تسهیلات، ۴۰ هزار فقره تسهیلات در بخش بافت فرسوده نیز به متقاضیان وزاجد شرایط پرداخت شده است.

نکته قابل توجه در واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی، خانه‌های مسکن مهری است که در قالب تغییر عنوان به طرح اقدام ملی مسکن به مردم تحویل می‌شود.

بر همین اساس، حدود ۲۰ هزار واحد مسکونی در ۲ شهر جدید پرند و هشتگرد، واحدهای مسکن مهری است که روزگاری دولت مدعی بدون متقاضی بودن این واحدها بود و هم اکنون در قالب طرح اقدام ملی به مردم واگذار می‌شوند.

به گزارش فارس، آمار واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی که بطور حقیقی در ۳ سال گذشته شروع به ساخت کرده و تحویل مردم شده‌اند، تنها ۴۰ واحد مسکونی است که به دست ستاد اجرایی فرمان امام در یزد افتتاح شد. این عملکرد وزارت راه و شهرسازی در شرایطی رقم می‌خورد که مقرر بود طرح اقدام ملی ۵ ماه پیش و در انتهای سال ۱۳۹۹ به اتمام برسد.

*طرح اقدام ملی، محصور در تفاهم‌نامه‌های کاغذی

اختلاف آماری قابل توجه میان ۵۳۰ هزار واحد مسکونی مد نظر وزارت راه و شهرسازی و واحدهای مسکونی ساخته شده در طرح اقدام ملی به حدی است که به نظر می‌رسد، این وزارت‌خانه در چند سال گذشته تنها به انعقاد تفاهم‌نامه با دستگاه‌های اجرایی روی کاغذ بسنده کرده و بخش بزرگی از این تفاهم نامه‌ها از روی کاغذ به روی زمین منتقل نشده‌اند.

عملکرد نامطلوب وزارت راه و شهرسازی در طرح اقدام ملی مسکن به عنوان تنها طرح دولت در حوزه تولید انبوه مسکن سبب شده تا به جای تکمیل واحدهای مسکونی وعده داده شده، شاهد تعدد وعده اتمام پروژه در بازه‌های زمانی متفاوت باشیم.

*از سال ۱۳۹۹ به سال ۱۴۰۱، طرح اقدام ملی به اتمام نمی‌رسد

از همین رو ابتدا ۱۹ آذرماه سال ۹۷، محمد اسلامی که به تازگی سکان وزارت راه و شهرسازی را از دست عباس آخوندی گرفته بود با اعلام برنامه جدید دولت، خبر ساخت مسکن طرح اقدام ملی را اعلام کرد و ضمن اشاره به جزئیات طرح جدید تولید انبوه مسکن اعلام کرد:« برنامه این وزارتخانه در بخش مسکن ساخت ۴۰۰ هزار واحد تا پایان برنامه ششم یعنی تا پایان سال ۹۹ است.»

۲۲ ماه پس از اینکه وزیر راه و شهرسازی خبر ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تا پایان سال ۹۹ را اعلام کرد، این بار در ۲۹ مهرماه سال ۹۹ با حضور در یک برنامه تلویزیونی از زمان دیگری برای اتمام این طرح رونمایی کرد. وزیر راه و شهرسازی این بار پایان سال ۱۴۰۰ را به عنوان زمان اتمام پروژه طرح اقدام ملی مسکن اعلام کرد و گفت:« تا چند روز آینده اولین پروژه مسکن ملی با حضور رییس جمهوری افتتاح می‌شود و به مردم قول می‌دهیم که این پروژه تا پایان سال ۱۴۰۰ به اتمام برسد.»

در شرایطی که به نظر می‌رسد، زمان اتمام فرآیند ساخت واحدهای مسکن هر با گذشت زمان به جلو رفته و سال به سال تمدید می‌شود، به یک باره خبر بازدید مدیرعامل جدید سازمان ملی زمین و مسکن از پروژه‌های این طرح و اعلام خبر تحویل زودتر از موعد واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی، افکار عمومی را نسبت به اتمام این طرح در زمان قانونی امیدوار کرد، اما بررسی جزئیات اظهارنظر این مسئول بیانگر زمان دیگری برای واحدهای طرح اقدام ملی بود.

در همین ارتباط، احمد اصغری مهرآبادی، مدیر عامل جدید سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به اینکه طبق قرارداد مقرر شده بود که این طرح ۳۶ ماهه به اتمام برسد، گفت: «با تلاش ها و پیگیری های انجام شده و افزایش شیفت ها مقرر شده که این پروژه ۲۷ ماهه به بهره برداری برسد.»

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه این پروژه ها طبق برنامه زمانی در جریان است، تاکید کرد:« از تمامی مدیران استانی و ستاد می‌خواهم، با پیگیری مستقیم بتوانند مسائل را حل کنند تا بتوانیم قولی که به مردم داده‌ایم را عملی کنیم و این طرح را تا پایان شهریور ۱۴۰۱ به بهره برداری برسد»

با استناد به اظهارات مهرآبادی مبنی بر اتمام عملیات ساخت بخشی از واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی تا پایان سال ۱۴۰۱، بیانگر تمدید دوباره زمان اتمام این پروژه است. در حقیقت پس از آنکه پایان این پروژه از سال ۹۹ به انتهای سال ۱۴۰۰ حواله داده شد، این بار زمان پایان ساخت طرح اقدام ملی با تمدید یک ساله به انتهای سال ۱۴۰۱ موکول شده است.

تمدید طرح اقدام ملی از سال ۱۳۹۹ به سال ۱۴۰۱ در شرایطی رقم می‌خورد که دولت دهم در بازه ۳ ساله سابقه تکمیل معادل ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را به ثبت رسانده است.

از طرفی تمدید سال به سال زمان تکمیل واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی پیشرفت اندک کنون این طرح را تایید و بر عملکرد نامناسب دولت در حوزه تولید انبوه مسکن صحه می‌گذارد.

انتهای پیام/ب


خبرگزاری فارس

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0