طرح تحول اجتماعی محلات حاشیه نشین در گلستان اجرا می شود

  • 02 آبان 1399 - 11:47

گرگان- مدیرکل تبلیغات اسلامی گلستان گفت: عملیات تحول اجتماعی محلات حاشیه نشین با محور امام و امت در گلستان اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام نورالله ولی نژاد پیش از ظهر جمعه در سرکشی از امام پایگاه فرهنگی اجتماعی قلعه حسن گرگان با تقدیر از نقش آفرینی امامان در طرح مواسات به خصوص در ایام کرونا اظهارکرد: به دنبال احیا و تحلیل الگوی گفتمان ساز و مدل فرهنگی اجتماعی در طرح امام مسجد و محله هستیم.

ولی نژاد با اشاره به لایه‌های مختلف آسیب های اجتماعی چون طلاق اعتیاد و غیره گفت: این آسیب ها معلول هویت محله و ضعیف شدن پیوندهای اجتماعی است، لذا کنترل اجتماعی قوی و گفتمان و آموزش حاکم بر محله با محوریت تحول اسلامی می‌تواند موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی در محلات شود.

وی بیان کرد: رسیدگی به آسیب های اجتماعی در سه حوزه پیشگیری، درمان و مقابله از وظایف نظام اسلامی و دغدغه و توصیه های جدی رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گلستان با اشاره به نقش روحانیون در حوزه پیشگیری و ایجاد فرهنگ اسلامی و هدایت عمومی و تربیت انسان ها، افزود: جهت آبادانی مناطق حاشیه نشین و پر آسیب نیاز به تحول است و این تحول باید در همه ابعاد فرهنگی، اجتماعی، معیشتی و عمرانی و با نگاه امام و امت رخ دهد.

مساجد مهم ترین نمونه هسته های مقاومت هستند

در ادامه معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی گلستان اظهارکرد: پایگاه فرهنگی اجتماعی با هدف ارتقای سطح فرهنگی دینی و عمومی مردم و جلوگیری از بروز و پیشرفت آسیب های اجتماعی در جامعه راه اندازی شده است.

حجت الاسلام رضا دیلمی گفت: گفتمان آسیب‌های اجتماعی و تحول اجتماعی جامعه پردازی بر مبنای مدل امامت امت است که از طریق سازماندهی محلات حاشیه نشین استان با محور قرار دادن مسجد و امام مسجد محقق می شود.

وی تاکید کرد: مساجد نقش راهبردی و تاثیرگذار در حوزه های متنوع دینی اجتماعی و فرهنگی دارند و مهم ترین نمونه هسته‌های مقاومت هستند.

دیلمی با اشاره به این نگرش متعالی افزود: سازماندهی محلات استان بر مبنای مدل امامت امت و معنای مدل امامت امت با محور قراردادن مسجد و امام محله انجام می‌شود.

وی گفت: بهره گیری از شبکه عقلانیت، جریان انسانی پیش رو، گفتمان سازی و مردمی سازی تبلیغ از راهبردها و اقدامات اساسی تحول اجتماعی است که در رویکرد امامان محله به آن پرداخته شده است.

دیلمی با بیان اینکه موضوع ساماندهی سکونتگاه ها یکی از اساسی‌ترین چالش‌های اجتماعی در استان است، عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب تاکید فراوانی در این خصوص داشته و معظم له جلسات زیادی در ارتباط با ساماندهی معضلات اجتماعی برگزار کرده اند و این نشان دهنده این است که باید در این حوزه اهتمام جدی داشته باشیم.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0