طرفین درگیر در لیبی توافق آتش‌بس دائم امضا کردند

  • 02 آبان 1399 - 13:36


شبکه «روسیا الیوم» به نقل از مقامات سازمان ملل گزارش داد که طرفین درگیر در لیبی به توافقی برای آتش‌بس دائم دست پیدا کرده‌اند.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شبکه «روسیا الیوم»،‌ امروز (جمعه) گزارش داد که هیأت‌های طرفین درگیر لیبی (دولت وفاق ملی و ارتش ملی) در مذاکرات ژنو به توافقی برای آتش‌بس فراگیر دست پیدا کرده‌اند.

به گزارش شبکه «الجزیره»، «استفانی ویلیامز» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی در این ارتباط گفت:‌ «پایبندی کمیته‌های نظامی [لیبی] به دست یابی‌ توافقی برای امن کردن آیند‌ه‌ لیبی را می‌ستایم. مسیر دست‌یابی به توافق دائم برای ایجاد آتش‌بس در لیبی طولانی و دشوار بود».

ویلیامیز در ادمه ابراز امیدواری کرد که این توافق بتواند درد و رنج‌ مردم لیبی را پایان دهد و با امضای این توافق، مهاجرت‌کنندگان و آورگان لیبایی بتوانند به کشورشان بازگردند.

نماینده سازمان ملل همچنین در ادامه گفت که برای اجرای بندهای توافق، اقدمات بسیاری باید در هفته‌های آینده صورت بگیرد.

رئیس هیأت دولت «وفاق ملی» لیبی نیز پس از اعلام این خبر گفت: «این توافق عامل امنیت و ثبات در خاک لیبی خواهد بود. ثبات سیاسی و نظامی در لیبی در ساخت میهن نقش خواهد داشت».

این اعلام پس از آن است که سازمان ملل متحد روز پیش اعلام کرد که طرفین درگیر در لیبی به چند توافق مهم دست پیدا کرده‌اند که یکی از آنها بازگشایی مسیرهای زمینی و هوایی است.

این توافق درحالی میان طرفین درگیر در لیبی صورت می‌گیرد که این کشور پس از سرنگونی دولت «معمّر القذافی» توسط ائتلاف ناتو به سرکردگی آمریکا در سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۵ فاقد دولت بود تا اینکه بر اساس توافق «صخیرات» در مغرب، دولت وفاق ملی با نظارت سازمان ملل تشکیل شد. با این حال یک دولت موازی نیز در شرق لیبی تشکیل شد که دولت وفاق ملی را به رسمیت نشناخت و نیروهایش را به جنگ علیه طرابلس فرستاد.

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0