تاریخ : یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021

طی دو سال ۸۵ میلیارد تومان قرارداد با دانشگاه ها منعقد کردیم

  • 06 آبان 1399 - 22:12

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: ایمیدرو و شرکت های تابعه طی سال های ۹۸ و ۹۹، حدود ۸۵ میلیارد تومان قرارداد با دانشگاه ها منعقد کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور امروز با حضور در دانشگاه صنعتی شریف و مرکز هوشمندی و رصدخانه فناوری این دانشگاه، اظهار داشت: به رغم اینکه در کشور، دانشگاه‌های برجسته و استادان و دانشمندان همتراز جهانی داریم اما صنایع ما از نظر فناوری و دانش وابسته به خارج است.

وی افزود: به عنوان مثال، در صنعت پتروشیمی به راکتورها، کمپرسورها و کوره‌ها، در صنعت سیمان به دانش فنی، کوره و در صنعت فولاد به الکترود گرافیتی و ماشین آلات ریخته گری وابسته ایم. در صنایع دیگر نظیر مس، آلومینیوم و غیره هم به خارج وابسته ایم.

ایجاد ساختار ارتباط صنعت و دانشگاه

رئیس هیأت عامل ایمیدرو اذعان کرد: پیشتر با ایجاد مراکزی همچون (مرکز هوشمندی و یونیدرو) زمینه نهادسازی برای تقویت ارتباط دو بخش صنعت و دانشگاه، فراهم شده است. امسال نیز در همین راستا، ایمینو به عنوان نخستین مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران افتتاح شد.

وی با بیان اینکه با تقویت روابط دو سویه، فاصله دانشگاه و صنعت کاهش خواهد یافت، ادامه داد: تفاهم نامه‌هایی که با حوزه‌های مختلف دانشگاه‌ها منعقد و اجرایی می‌شود، بخشی از مشکلات کنونی را برطرف می‌کند. دانشگاه‌ها از ظرفیت بالایی برای توسعه روابط برخوردارند و ایمیدرو نیز قادر است با بهره گیری از جایگاه شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی، به تعمیق ارتباط دو طرف کمک کند.

نیاز به تحقیقات کاربردی و نیاز محور

غریب پور با اشاره به اینکه در این سازمان فرآیندی تعریف کرده ایم که پژوهش تقاضا محور شود، گفت: اگرچه انجام تحقیقات در دانشگاه‌ها از نظر علمی می‌تواند مناسب باشد و باعث ارتقای سطح علمی ما در میان کشورها شود، اما مساله و نیاز کشور، تحقیقات کاربردی است به طوری که بتوان نیازهای صنعت را برطرف کرد.

وی ادامه داد: نگاه جزیره‌ای به دانشگاه و صنعت، همین مسیری است که پیش از این طی شده است. اما ایمیدرو، انجام بازنگری نقشه راه معدن و صنایع معدنی را با مطالعات تطبیقی در کشورهای توسعه یافته تا افق ۲۰۵۰ به دانشگاه صنعتی شریف سپرده است.

نیاز فعلی تحقیقات در صنایع معدنی

غریب پور با بیان اینکه ارتباط میان دانشگاه و صنعت باید به برطرف کردن نیاز صنعتی منجر شود، گفت: نتیجه این ارتباط باید موجب شود تا صاحب دانش فنی در تولید آهن اسفنجی، مس، آلومینیوم و غیره شویم.

وی ادامه داد: نیاز کشور در بخش معدن و صنایع معدنی، اکتشافات عمیق و استخراج تا اعماق بیش از ۲ هزار متر، بهره وری عوامل تولید، کاهش گازهای گلخانه‌ای، کاهش مصرف انرژی، اینترنت اشیا در صنعت، پرینتر سه بعدی و تمهیدات لازم برای مواجهه با انقلاب صنعتی نسل ۴ است.

۸۵ میلیارد تومان قرارداد با دانشگاه‌ها

غریب پور با اشاره به اینکه ایمیدرو و شرکت‌های تابعه طی سال‌های ۹۸ و ۹۹، حدود ۸۵ میلیارد تومان قرارداد با دانشگاه‌ها منعقد کرده است، گفت: تعداد این قراردادها، ۲۱۹ فقره شامل دانش فنی استحصال عناصر نادر خاکی و ساخت و تحقیقات در زمینه حفاری‌های عمیق در کشور است.

وی ادامه داد: از دیگر قراردادها، مدیریت پسماند واحدهای تابعه ایمیدرو، واکنش در شرایط اضطراری، کاهش گازهای گلخانه‌ای، ارائه دستگاه شبیه ساز رانندگی دامپتراک و مدل سرمایه گذاری در منطقه پارسیان و مطالعات و نحوه استحصال آب‌های ژرف منطقه سنگان است.

قراردادها با دانشگاه صنعتی شریف

رئیس هیأت عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: پارسال بیش از ۱۰۰ نیاز صنعتی را به دانشگاه شریف ارائه داده ایم که می‌توان این طرح‌ها را به دانشجویان داد تا در قالب پایان نامه تحصیلات تکمیلی نسبت به انجام مطالعات و پژوهش‌های کاربردی اقدام کنند.

وی ادامه داد: ایمیدرو با دانشگاه صنعتی شریف ۳ طرح پژوهشی تحت عنوان «شناسایی الزامات طراحی رویکردهای بهینه ارتقای اکوسیستم استارت اپی معدن و صنایع معدنی در ایران»، «تدوین نقشه راه معدن و صنایع معدنی تا افق ۲۰۵۰» و «کاربردهای فناوری‌های برافکن در صنعت فولاد با تمرکز بر ۳ فناوری هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و چاپ سه بعدی» را در حال اجرا دارد.

حمایت از ۵۶۲ پایان نامه را در مقاطع تکمیلی

وی ادامه داد: رویکرد دیگر ایمیدرو، حمایت از پایان نامه‌های بخش معدن و صنایع معدنی است. ایمیدرو تاکنون ۵۶۲ پایان نامه را در مقاطع تکمیلی (ارشد و دکترا) را به ارزش ۳.۵ میلیارد تومان حمایت کرده است. با توجه به بخش قابل توجهی از دانشجویان این دانشگاه شریف در مقاطع تکمیلی، این دانشگاه می‌تواند از این ظرفیت در دانشکده‌های خود استفاده کند.

بنا به این گزارش، در پایان این نشست، غریب پور، رئیس هیأت عامل ایمیدرو، محمود فتوحی فیروزآباد، رئیس دانشگاه صنعتی شریف و الله وردی دهقانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، از مراکز نوآوری در حال تأسیس دانشگاه صنعتی شریف شامل مرکز نوآوری سلامت، مرکز نوآوری مواد، مرکز نوآوری فضا، مرکز نوآوری داده و هوش مصنوعی و مرکز نوآوری انرژی بازدید کردند.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها