عبدالمهدی: آمریکایی‌ها برای شکست طرح اخراج نیروهای خود از عراق کارهای غیرممکن کردند

  • 14 آذر 1399 - 22:45


نخست‌وزیر سابق عراق در مصاحبه‌ای مفصل با رسانه‌های این کشور از مداخلات آمریکا در عراق سخن گفت.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر سابق عراق گفت که دولت آمریکا برای ممانعت از طرح پارلمان مبنی بر اخراج نیروهای این کشور از عراق دست به همه کاری زد.

عبدالمهدی در گفت‌وگو با یک مجله عراقی گفت که آمریکایی‌ها با ترور شهید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خطوط قرمز را زیر پا گذاشتند.

او گفت که «شهید سلیمانی -خدا رحمتش کند- همواره [یک هدف] مکشوف بود و به راحتی می‌شد او را هدف قرار داد. ولی تصمیمی از سوی آمریکایی‌ها در این سطحی که در فرودگاه بغداد اتفاق اقتاد، وجود نداشت. ایران هم خطوط قرمزی داشت و هر دو طرف به خطوط قرمز نزدیک نمی‌شدند. ولی آنچه در دولت من اتفاق اقتاد این بود که دولت آمریکا قواعد رفتارها و روابط را تغییر داد. ما گفتیم که ما بخشی از سیستم تحریم‌ها [علیه ایران] نیستیم و بخشی از [جریانی] که با کشوری وارد رویارویی شده است، هم نیستیم؛ چرا که با آن روابط دیپلماتیک داریم. ما این مسائل را به آمریکا گفتیم».

 

عبدالمهدی درباره جایگاه شیعیان در عراق نیز گفت که شیعه در عراق تنها نه کلمه مذهبی و نه اکثریت جمعیتی است بلکه به مثابه ثقل بزرگی در تاریخ، فرهنگ عمومی و سنت‌هاست و صدام هنگامی که خواست خود را به نسب امام حسین (ع) وصل کند، این مسئله مسئله عادی‌ای نبود. بلکه نشان میدهد که حاکم در عراق میخواهد با اکثریت ههم‌ذات پندای کند کما اینکه خلفایی مانند مأمون اینگونه بودند.

 

 

در حال تکمیل …


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0