تاریخ : یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 28 رمضان 1442 Sunday, 9 May , 2021

عبور وزارت آموزش و پرورش از قانون/ بکارگیری حق‎التدریسی‌ها و آموزشیاران نهضتی بلامانع است

  • 02 آذر 1399 - 15:36


نماینده مردم ایرانشهر در مجلس گفت: مطابق مصوبه هیات دولت استمرار به کارگیری مشمولان مواد 4 و 5 آیین نامه اجرایی قانون تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی که نمره قبولی در آزمون داخلی کسب نکنند، در صورت نیاز آموزش و پرورش صرفا در سال تحصیلی 1399- 1400 مانعی ندارد.


عبدالناصر درخشان نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس در خصوص جذب و ادامه همکاری با معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی از سوی وزارت آموزش و پرورش، گفت: در تیرماه سال جاری آزمونی در جهت جذب و ادامه همکاری با معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی برگزار شد، عده قابل توجهی از ذی نفعان موفق به کسب نمره قبولی آزمون نشدند و قطع همکاری با آنها از طرف وزارت آموزش و پرورش اعلام شد.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: افرادی که عمری را با مشقت و کمترین دستمزد برای با سواد کردن انسانهای بی سواد بخصوص در مناطق محروم سپری کردند اما اکنون باید قربانی درک ناصحیح برخی مسئولین از قانون می شدند.
وی در این راستا، ادامه داد: چرا که آزمون برگزار شده خلاف قانون اصلاح تبصره 10 ماده 17 قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش و همچنین استفساریه تصویبی در خصوص قانون مذکور مصوب اردیبهشت ماه سال 1399 بود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: در تفسیر فوق به صراحت آورده شده آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی نیز شامل شرایط استخدامی در ماده الحاقی مصوب 13/6/1397 هستند لذا در قانون یاد شده برای هیچ یک از دیگر گروه های ذکر شده در قانون آزمونی برگزار نشده و به وضوح شاهد تبعیضی ناروا، آشکار و ظلم نسبت به این گروه بودیم.

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بنابراین بی توجهی وزارت آموزش و پرورش به قانون استفساریه اعلام شده، شاهد اعتراضات به حق و قانونی حدود 5000 نفر از مشمولین و ذی نفعان، در جهت رسیدگی به مطالباتشان که بعضا از طریق تجمعات روبروی وزارتخانه آموزش و پرورش و ساختمان مجلس بروز می کرد، بودیم.

درخشان گفت: اکنون در سیستم آموزش و پرورش کشور و جذب معلمینی که به فرموده رهبر انقلاب اسلامی پایه ریز تمدن اسلامی هستند در یک پیچ تاریخ‌ساز قرار گرفتیم که باید مسیر تاریخ تربیتی کشور را رقم بزنیم.

نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از این رو مطابق تکلیف قانونی نمایندگان مجلس و با توجه به وضعیت بحرانی و اپیدمی ویروس کرونا از یک طرف و کمبود معلم در برخی مناطق حوزه انتخابیه ام، اواخر شهریور ماه تذکری به وزیر آموزش و پرورش، مبنی بر اجرای فوری قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش و همچنین اجرای استفساریه تصویبی مصوب اردیبهشت ماه سال 1399را تهیه و تقدیم هیات رئیسه کردم.

وی ادامه داد: در تذکر یاد شده خواستار لغو آزمون استخدامی برگزار شده در تیرماه سال جاری و همچنین رفع تبعیض و ظلم نسبت به ذی نفعان، در راستای تمکین فوری وزارت آموزش و پرورش به قانون و استفساریه مذکور شدم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: تذکر ارسالی منجر به اصلاح آیین نامه اجرایی موضوع بند 3 ماده واحده قانون الحاق یک ماده به قانون تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش با قید فوریت و خارج از نوبت در هیات دولت شد.

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر این اساس به موجب مصوبه هیات دولت “استمرار به کارگیری مشمولان مواد 4 و 5 این آیین نامه که نمره قبولی در آزمون داخلی کسب نکنند، در صورت نیاز آموزش و پرورش صرفا در سال تحصیلی 1399- 1400، مانعی ندارد”.

درخشان گفت: هدف از تصویب مصوبه هیئت دولت اجرای تفسیر قانونی الحاق یک ماده به قانون تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب سال 1399 و در راستای تذکر اعلامی به هیئت دولت عنوان شده است، که با این تصویبنامه مشکل افرادی که نمره قبولی در آزمون داخلی تیرماه سال جاری را کسب ننمودند برطرف شده است. 

وی ادامه داد: اما متاسفانه این تسکین موقت صرفا برای سال تحصیلی جاری می باشد. هیئت دولت نباید صرفا راهکار‌هایی در جهت ماهیت تسکین دهنده‌ ی موقتی برای درمان درد این افراد ارائه دهد. 

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر آموزش و پرورش، تصریح کرد: باید توجه داشته باشند که قانون را نمی توان صرفا فقط برای یکسال اجرا کرد چرا که ماهیت قانون استفساریه استناد شده در مصوبه هئیت دولت دائمی می باشد نه موقت.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها