تاریخ : یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021

عراق| درخواست برای تصویب قانون بین‌المللی جرم ‌انگاری اهانت به ادیان

  • 05 آبان 1399 - 16:16


کمیساریای عالی حقوق بشر عراق ضمن محکومیت اهانت به پیامبر اکرم(ص)، خواستار تصویب یک قانون بین‌المللی برای جرم شمردن اهانت به ادیان شد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، کمیساریای عالی حقوق بشر عراق، امروز (دوشنبه – ۲۶ اکتبر) طی بیانیه‌ای، اهانت به رسول اکرم (ص) را محکوم کرد و خواستار تصویب یک قانون بین‌المللی برای جرم‌انگاری اهانت به ادیان شد.

در بیانیه کمیساریای عالی حقوق بشر عراق که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «المورد» منتشر شد، آمده است که این کمیساریا با شدیدترین عبارات، اهانت به رسول اکرم، حضرت محمد (ص)، پیامبر رحمت و انسانیت و انتشار کاریکاتورهای موهن به ایشان و اظهارات نژادپرستانه رئیس‌جمهور فرانسه را محکوم می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: کمیساریای عالی حقوق بشر عراق، کلیه اهانت‌ها علیه شخصیت رسول اکرم یا توهین به ادیان و انبیاء الهی به بهانه آزادی بیان و عقیده را رد می‌کند و ما تاکید می‌کنیم که تداوم چنین اقدامات شنیعی، به معنای اهانت و تعدی به احساسات مسلمانان جهان و نقض آشکار حقوق آنها است که در قوانین حقوق بشری به صراحت بر آزادی در دین و احترام به عبادت‌ها و نمادهای دینی تاکید شده است.

بر اساس این بیانیه، جهانی که با چالش‌های دشوار و پیچیده‌ای در مقابله با افراطی‌گری دینی مواجه است، نیازمند همبستگی و یکی کردن تلاش‌ها برای مبارزه با انگیزه‌های نژادپرستانه و جلوگیری از هرگونه اهانت به اعتقادات و ادیان در همه جا است.

کمیساریای عالی حقوق بشر عراق از همه سازمان‌های بین‌المللی خواست که به وظایف بشردوستانه، اجتماعی و اخلاقی خود به منظور جلوگیری از اهانت‌های مکرر به پیامبر اکرم (ص) و دین اسلام عمل کنند. این اقدامات تحت پوشش آزادی بیان و با هدف کاشتن بذر نفرت و کینه صورت می‌گیرد اما از این سازمانها انتظار می‌رود که با جدیت در پی ترویج فرهنگ تسامح و صلح میان ملت‌های جهان باشد.  

در پایان این بیانیه از کلیه طرف‌های مسئول در وزارت خارجه عراق خواسته شد تا از طریق کانالهای خود این اقدام غیراخلاقی را محکوم کنند، زیرا تثبیت حقوق بشر از طریق احترام و تقدس ادیان و انبیاء الهی میسر می‌شود.

رئیس جمهور فرانسه اخیرا در توجیه لایحه‌ای ضد اسلامی ادعا کرده بود: «اسلام دینی است که امروزه در تمام جهان در بحران به سر می‌برد. این مسئله را فقط در کشور خودمان شاهد نیستیم». ماکرون مدعی شده بود که هدف از اجرای این لایحه پس از به تصویب رسیدن، مواجه با مشکل افزایش افراط‌گرایی اسلامی در فرانسه و تقویت «توانایی ما در زندگی در کنار یکدیگر» خواهد بود.

وی در سفر اخیر خود به لبنان نیز در توجیه اقدام موهن نشریه «شارلی ابدو» مدعی شد که فرانسه کشوری با آزادی بیان است و اینکه وی در جایگاهی نیست که بخواهد در خصوص این تصمیم برای بازنشر تصاویر موهن به پیامبر اکرم (ص) در این نشریه قضاوت کند.

 پس از بالا گرفتن اظهارات اهانت‌آمیز به ساحت پیامبر گرامی اسلام (ص) در فرانسه، محافل اسلامی (+) خشم خود را از این مسأله ابراز داشتند  و هرگونه اهانت و بی احترامی به پیامبران الهی خصوصا خاتم آنها رسول اکرم (ص) را به شدت محکوم کردند و مقامات بسیاری از کشورها از جمله اردوغان و عمران خان، به موضع اسلام‌ستیزانه رئیس‌جمهور فرانسه پاسخ دادند.

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها