فرهنگ

عرضه کتب کمیاب در غرفه یونسکو ایران/ عضو کتابخانه شوید و استفاده کنید


غرفه کمیسون ملی یونسکو ایران در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مصلی تهران با ارائه تازه‌های نشر و جدید ترین محصولات این نهاد پذیرای علاقه‌مندان یار مهربان است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران توانا غرفه کمیسون ملی یونسکو ایران در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مصلی تهران با ارائه تازه‌های نشر و جدید ترین محصولات این نهاد پذیرای علاقه‌مندان  یار مهربان است.

در این غرفه ۱۵۰ عنوان کتاب در بخش‌های متفاوت از جمله محیط زیست، زنان و خانواده، همایش‌های گوناگون از جمله خط راه ابریشم برای بازدیدکنندگان عرضه شده است.

بخشی از کتاب‌های نفیس این نمایشگاه را ارزشمند‌ترین نسخه گلستان سعدی، حافظ و قرآن کریم تشکیل داده که این آثار با تیراژ بالا به چاپ و به فروش عموم رسیده است. اما برخی از کتاب‌های این مجموعه از جمله کتاب پیکار موتورسواری که جزء آثار نفیس و قدیمی این نهاد محسوب می‌شود در دهه ۳۰ چاپ شده‌اند.

امسال این غرفه، فرمی به نام فرم عضویت در کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو به علاقه‌مندان برای استفاده  از کتابخانه جندی شاپور تهران واقع در طبقه دوم و سوم که به کمیسیون ملی سازمان یونسکو اختصاص داده شد به مخاطبان و پژوهشگران عرضه کرده است.

تنها شرط عضویت و استفاده از منابع این کتاب خانه پر کردن این فرم است. برخی از آثار قدیمی و کم‌نظیر این مجموعه  از بایگانی برخی از کتابخانه‌های متعدد جمع‌آوری شده و بخاطر تک نسخه بودن آنها تنها امکان مطالعه و استفاده از این کتاب‌ها در سالن مطالعه کتابخانه جندی شاپور وجود دارد. کتاب و کتاب‌خوانی مهم‌ترین و پایدارترین کار فرهنگی ماندگار است.

حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران درباره فعالیت‌های این کمیسیون به فارس گفت: سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران باعث جمع‌بندی آثار و تألیفات سال‌ها تلاش کمیسیون ملی یونسکو حوزه نشر و اطلاع‌رسانی به عموم علاقه‌مندان این حوزه شده است.

ایوبی افزود: خوشبختانه تلاش کمیسیون ملی در حوزه نشر همچنان ادامه دارد و همین امر باعث چاپ و نشر آثار ارزشمند و منحصر به فردی در حوزه‌های مختلف شده است. ما در طی این سال‌ها بیش از ۱۸۰ عنوان کتاب را به چاپ رساندیم و از سال گذشنه نیز با جدیتی مضاعف چند اثر خوب و فاخر را هم به چاپ رساندیم.

ایوبی در پایان با اشاره به این نکته که دنیای امروز، دنیای نصویر و پیام های کوناه است، افزود: باوجود همه اینها هنوز هم کتاب و کتاب خوانی مهم ترین و پایدارترین کار فرهنگی ماندگار است.

غرفه کمیسیون ملی یونسکو با بیش از نیم قرن سابقه انتشاراتی با نشست‌های علمی محور در حوزه کتاب، سواد و کتابخوانی از منظر یونسکو در این نمایشگاه با حضور صاحب‌نظران در طبقه فوقانی بخش ‌بین‌الملل میزبان علاقه مندان حوزه کتاب و کتابخوانی است.

کمیسیون ملی یونسکو ایران، دارای کتاب‌های نفیس در قالب ترجمه، تألیف و گردآوری است که با هدایت کتابخانه و مرکز اسناد این کمیسیون که به تازگی در مجموعه جُندی شاپور بازگشایی شده است آماده خدمت‌رسانی به محققان، دانشجویان و سایر مراجعه‌کنندگان نمایشگاه خواهد بود.

انتهای پیام/


منبع خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا