• امروز : دوشنبه - ۴ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Monday - 26 July - 2021

عشایر نینوی: طرح آمریکایی اقلیم سُنی، برای تجزیه عراق است

  • 01 آبان 1399 - 10:06


عضو شورای عشایر نینوی گفت که این نهاد، طرحهای سیاسی خارجی را که هدف آن، تضعیف و تجزیه عراق است، رد می‌کند.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «احمد الحدیدی» عضو شورای عشایر نینوی بر رد طرح‌ها و پروژه‌های خارجی در عراق بویژه توطئه‌های آمریکا تأکید کرد.

الحدیدی به پایگاه خبری المعلومه گفت: «عشایر نینوی طرح‌های سیاسی را که از خارج صادر می‌شوند و هدف آن، تضعیف و تجزیه کشور [عراق] بر اساس طرح‌های بین‌المللی است، رد می‌کند».

وی خاطر نشان کرد، شورای عشایر نینوی طرح اقلیم سُنی را که برخی از احزاب و شخصیتهای سیاسی، خواستار آن هستند، نمی‌پذیرد.

شیخ عشایر نینوی تصریح کرد، بسیار زشت است که از وضعیت بد عراق از جمله ضعف اداری و سیاسی سوء استفاده کرده و طرح اقلیمی پیشنهاد شود که «مقدمه‌ای برای پروژه‌های بین‌المللی خواهد بود که هدف آن، تجزیه و چند پاره کردن [عراق] است».

الحدیدی در پایان خاطر نشان کرد، اگر بهانه طراحان این طرح، شکست حکومت در اداره کشور است، باید گفت که «احزاب اهل تسنن از سال ۲۰۰۳ با قدرت در مدیریت کشور مشارکت داشتند و مسئولیت‌های بزرگی را عهده‌دار بودند، ولی شریک اصلی این شکست هستند».

پس از  شهادت سپهبد قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی عراق در حمله هوایی آمریکا در دی ۱۳۹۸، پارلمان عراق طرح اخراج نظامیان آمریکایی از خاک این کشور را تصویب و دولت را به تدوین ساز و کار لازم برای اجرای این طرح ملزم کرد.

واشنگتن در راستای اعمال فشار بر بغداد و منصرف کردن آن از تصمیم اخراج نظامیان آمریکایی ابتدا تلاش کرد با تحریک احزاب سیاسی کرد و سنی و ترغیب آنها به عدم شرکت در نشست پارلمان، مانع تصویب طرح مذکور شود اما پس از تصویب این طرح، پروژه تشکیل اقلیم سنی را کلید زد و در همین راستا نیز چندین نشست در خارج از عراق با حمایت ابوظبی و واشنگتن برگزار شد.

پس از آن، منابع خبری در گزارش‌هایی از تلاش‌ها و هزینه‌های دولت سعودی و امارات برای تجزیه عراق و تشکیل منطقه سنی‌نشین به مثابه کردستان پرده برداشتند و از برگزاری سه نشست محرمانه در راستای اجرای پروژه ایجاد اقلیم سنی در عراق در خارج از این کشور با حضور شماری از شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی عراق و مقامات عالی‌رتبه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خبر دادند.

آمریکا از تابستان گذشته، جوانانی از استان الانبار را به بهانه مبارزه با داعش تحت آموزش قرار داد؛ اقدامی که دار الافتاء عراق و شیوخ و سران قبایل و عشایر استان‌ غربی همه آن را رد کرده‌اند و گفتند که حاضر نیستند حضور نیروهای نظامی را بپذیرند و مقوله تشکیل اقلیم نیز خیانت به تاریخ عراق است.

آمریکا هنوز امیدوار است با سوء استفاده از مطالبات مردمی عراق و احیای برخی هسته‌های خاموش داعش، ابقای خود در این کشور را تحمیل کند، و در صورت شکست در این مسیر، سناریوی دیرینه تجزیه عراق و اعلام اقلیم سنی به عنوان یک اهرم فشار بار دیگر طرح خواهد کرد.

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها