تاریخ : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 29 رمضان 1442 Monday, 10 May , 2021

علی‌اف:‌ با آنکارا و مسکو درباره ایجاد مرکز کنترل آتش‌بس در قره‌باغ رایزنی می‌کنیم

  • 20 آبان 1399 - 23:00


رئیس جمهور جمهوری آذربایجان خبر داد که این کشور با ترکیه و روسیه درباره ایجاد مرکز کنترل آتش‌بس در منطقه قره‌باغ رایزنی خواهد کرد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «الهام علی‌اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه گفت که باکو با آنکارا و مسکو درباره ایجاد مرکز کنترل آتش‌بس در منطقه قره‌باغ رایزنی خواهد کرد.

وی همچنین افزود: «باکو همواره درباره نقش یکسان روسیه و ترکیه در موضوع قره‌باغ تلاش کرده و به آن دست یافته است.»

از سوی دیگر، «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه سه‌شنبه شب با «ولادیمیر پوتین»، همتای روس خود در مورد تحولات قره‌باغ کوهستانی گفت‌وگو کرد.

اردوغان در این تماس تلفنی از توافق آتش‌بس بین جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ کوهستانی استقبال کرد و گفت که این توافق، گام درستی در مسیر حل مناقشه قره‌باغ برای همیشه است.

جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه بامداد امروز سه‌شنبه از توافق آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی خبر دادند. براساس این توافق، ارمنستان موظف است اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را در آغ‌دام، کلبجر و لاچین را تا یک دسامبر تخلیه کرده و کریدوری زمینی از نخجوان به آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شده است ضمن توقف عملیات‌ها، کریدور لاچین را برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده طی ۴۴ روز گذشته هم به جمهوری آذربایجان واگذار شده است.

روسیه نیز موظف است نیروهای خود را به عنوان حافظ صلح در منطقه قره‌باغ و در امتداد خطوط تماس مستقر کند.

انتهای پیام/.


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها