تاریخ : یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021

علی اف| آذربایجان تا بازپس‌گیری قلمرو خود از ارمنستان پیش خواهد رفت

  • 05 آبان 1399 - 13:49


رئیس‌جمهور باکو ضمن ابراز نارضایتی از توقف درگیری‌ها در قره باغ کوهستانی تصریح کرد، جمهوری آذربایجان تا زمانیکه ارمنستان از قلمرو این کشور خارج نشود، به پیشروی ادامه می‌دهد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «الهام علی اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان امروز (دوشنبه) با اشاره به سومین توافق آتش‌بس میان باکو و ایروان در خصوص منطقه مورد مناقشه قره‌باغ گفت که کشورش از توقف درگیری‌ها چندان راضی نیست.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، علی اف در خصوص آتش‌بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفت: «توقف درگیری قره باغ موجب رضایت همه به جز باکو است».

این مقام ارشد جمهوری آذربایجان ضمن ابراز ناراحتی از آنچه که تصرف قلمرو جمهوری آذربایجان توسط ارمنستان توصیف کرد، گفت: «اگر ارمنستان قلمرو (جمهوری) آذربایجان را ترک نکند، باکو همچنان به پیش‌روی (به جنگ با ایروان) ادامه خواهد داد».

وی با لحنی تهدیدآمیز با هشدار در خصوص هرگونه مداخله علیه جمهوری آذربایجان گفت: «در صورت هرگونه تهاجم خارجی علیه (جمهوری) آذربایجان، از جنگنده‌های اف-16 (جمهوری) آذربایجان استفاده خواهیم کرد.

علی اف در ادامه تأکید کرد که ایروان هنوز برنامه خروج نظامیان خود از قره باغ را ارائه نداده است و باکو از این مسئله ناخشنود است.

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان طی سخنرانی برای ملت خود در این خصوص گفت: «ما یک حقیقت جدید خلق کرده‌ایم و هم‌اکنون همه باید این حقیقت را در نظر داشته باشند. آنچه را که به محض شروع آزادسازی زمین‌هایمان از اشغال، شروع به رخ دادن کرده است، بنگرید….که ما با چه فشارهایی روبرو بودیم. مردم من از موضع من آگاه هستند، مشکل باید رفع شود. اگر می‌خواهید صلح‌آمیز حل شود، چه بهتر. باید فوراً برنامه خروج نظامیان خود را به ما تحویل دهید. ارمنستان هنوز این برنامه را تحویل نداده است. اگر این مسئله حل نشود، ما رضایت نداریم».

اواخر شب گذشته وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای مشترک از توافق سوم ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای آتش‌بس انسانی از ۰۸:۰۰ صبح روز دوشنبه خبر داد.

با اینحال، سومین توافق آتش‌بس میان جمهوری‌های ارمنستان و آذربایجان نیز به شکست انجامید و دو طرف یکدیگر را به حمله به قلمروهایشان متهم کردند.

وزارت دفاع جمهور آذربایجان اعلام کرد که نیروهای مسلح ارمنستان با وجود توافق جدید آتش‌بس، شهرک‌های منطقه «ترتر» نزدیک خط تماس در منطقه قره‌باغ کوهستانی را گلوله‌باران کردند.

از طرف دیگر، وزارت دفاع ارمنستان نیز طرف آذربایجانی را در جهت شمال شرقی خط تماس در منطقه قره‌باغ کوهستانی به نقض آتش‌بس متهم کرد.

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها