بین الملل

«عون»: مردم مشارکت گسترده داشته باشند/ هشدار مقاومت به تل آویو

گزارش لحظه به لحظه از انتخابات ۲۰۲۲ لبنان؛

«میشل عون» رئیس جمهور لبنان در انتخابات پارلمانی این کشور که از صبح امروز آغاز شده است، شرکت کرد و رأی خود را به صندوق انداخت.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: بیست و چهارمین دور از انتخابات پارلمانی لبنان از صبح امروز یکشنبه در سراسر این کشور آغاز شد. برگزاری این انتخابات درحالی است که پیشتر زمزمه‌های فراوانی پیرامون تعویق زمان آن وجود داشت. برخی طرف‌های داخلی به ویژه جریان ۱۴ مارس که از وضعیت شکننده‌ای در عرصه سیاسی برخوردار هستند و پایگاه اجتماعی خود در ضعیف می‌بینند، طی ماه‌های گذشته از هیچ تلاشی برای تعویق زمان برگزاری انتخابات پارلمانی دریغ نکردند.

با این‌حال، پروژه ایجاد وقفه در برگزاری انتخابات پارلمانی با هدف ظهور و بروز خلأ سیاسی در لبنان با شکست مواجه شد. پیشتر وزارت کشور لبنان اعلام کرده بود که انتخابات پارلمانی در ۳ مرحله برگزار می‌شود. تاکنون مراحل اول و دوم انتخابات پارلمانی طبق برنامه‌ریزی قبلی انجام شده است. مرحله اول این انتخابات روز جمعه در ۱۰ کشور عربستان، مصر، ایران، قطر، اردن، عمان، کویت، عراق، بحرین و سوریه برگزار شد.

مرحله دوم رأی‌گیری از لبنانی‌های ساکن خارجِ کشور در روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه در ۴۸ کشور جهان با شرکت ۱۹۴ هزار و ۳۴۸ تبعه لبنانی برگزار شد. استرالیا، ترکیه، روسیه، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، انگلیس، مغرب و آمریکا از جمله کشورهایی هستند که شاهد برگزاری دومین مرحله انتخابات پارلمانی لبنان بودند.

مشارکت پدر دبیرکل حزب الله لبنان در انتخابات پارلمانی

همزمان با برگزاری بیست و چهارمین دور انتخابات پارلمانی ۲۰۲۲ لبنان، «سید عبدالکریم نصرالله» پدر سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان با حضور در حوزه انتخابی «البازوریه» در جنوب لبنان، رأی خود را به صندوق انداخت.

انتخابات پارلمانی لبنان از ساعت ۷ صبح امروز به وقت بیروت در همه مناطق لبنان آغاز شده است و تا کنون مقامات ارشد دولتی و حزبی از جمله میشل عون رئیس جمهور، نجیب میقاتی نخست وزیر، نبیه بری رئیس مجلس، حسان دیاب و فؤاد السینوره نخست وزیران پیشین، سید هاشم صفی الدین رئیس شورای اجرایی حزب الله، شیخ حمد قبلان مفتی برجسته لبنانی و مفتی اعظم اهل سنت در این انتخابات شرکت کرده‌اند.

تحلیلگر لبنانی: انتخابات امروز مانند جنگ ۳۳ روزه سرنوشت آتی لبنان را تعیین میکند

«حسین مرتضی» تحلیلگر لبنانی در گفتگو با خبرنگار مهر در ارتباط با انتخابات پارلمانی در لبنان که از صبح امروز آغاز شده، گفت: من در ارتباط با تحولات روزهای اخیر در صحنه انتخابات پارلمانی در لبنان به دو نکته اشاره می‌کنم، نخست اینکه ما در روزهای اخیر شاهد تبلیغات انتخاباتی صرفاً سیاسی نبودیم بلکه آنچه دیدیم مواضعی تحریک آمیز بر مبنای تعصبات فرقه‌ای بود که علیه یک بخش از جامعه جریان داشت. در صحنه انتخابات لبنان ما بحث و جدل‌های انتخاباتی و یا طرح برنامه و اهداف سیاسی را مشاهده نکردیم بلکه آنچه در صحنه مشاهده شد، طرح ادعاهایی با هدف تحریک جامعه لبنان بود.

وی افزود: دومین مساله مهم در صحنه انتخابات لبنان این است سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در جریان سخنرانی‌های خود معادله جدیدی را تبیین کرد، براین اساس که مقاومت از ثروت‌های دریایی لبنان حفاظت خواهد کرد. سیدحسن نصرالله تاکید کرد که پس از انتخابات عملیات اکتشاف گاز را آغاز خواهد کرد و مسئولیت کل این روند را برعهده خواهد گرفت. به اعتقاد من اجرای این پروژه اقتصادی می‌تواند لبنان را از همه بحران‌های معیشتی و اقتصادی برهاند.

همچنین طرح این مساله، معادله بازدارندگی تازه‌ای را در برابر رژیم صهیونیستی ایجاد می‌کند که براساس آن لبنان دیگر در برابر استفاده دیگران از منابع گازی‌اش دست بسته نمی‌ماند و با تغییر این روند می‌خواهد از همه ثروت‌های طبیعی خودش بهره‌برداری کند. انتخابات امروز مانند جنگ ۳۳ روزه سرنوشت آتی لبنان را تعیین میکند.

اگر اسرائیل بخواهد بر انتخابات تأثیر بگذارد، مقاومت در کمین است

«حسن فضل الله» نماینده فراکسیون «وفاداری به مقاومت» در پارلمان لبنان پس از شرکت در انتخابات این کشور گفت: امروز مردم لبنان از بزرگترین حق قانونی خود استفاده می‌کنند. شهروندان در جنوب لبنان در حال رأی دادن هستند و جنوب یک بخش اساسی در لبنان است و امروز باید به سوی مرحله بازسازی کشور حرکت کنیم.

وی ادامه داد: نفرت پراکنی در ساختن کشور و آینده لبنان جایی ندارد. ما به نظر مردم لبنان متوسل می‌شویم و آنچه مردم می‌خواهند را می‌پذیریم و به قانون پایبند هستیم. من از صبح در مناطق جنوبی حضور دارم و شاهد بوده‌ام که مردم آمدند تا معادله ارتش و مقاومت را تأیید کنند.

فضل الله اظهار داشت: حضور در این انتخابات برای اینکه ما قدرت جدیدی داشته باشیم که بتواند کشور را عادلانه بازسازی کند، ضروری است. ما نظر مردم لبنان را به حکمیت می‌پذیریم و خواهان اعمال آزادی هستیم و برای این آزادی خون داده‌ایم.

این نماینده لبنانی در پایان با اشاره به اینکه اگر مانور اسرائیل با هدف تأثیرگذاری بر انتخابات باشد، مقاومت در کمین نشسته است، افزود: ما بیشتر از همه به آزادی اعتقاد داریم و نظر کسی را تحت تأثیر قرار نمی‌دهیم و مردم احساس خطر نمی‌کنند زیرا جوانانی هستند که چشمانشان بیدار است.

«میشل عون» هم رأی خود را به صندوق انداخت

آخرین خبرها از فرایند برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان حاکی از آن است که «میشل عون» رئیس جمهور این کشور دقایقی پیش رأی خود را به صندوق انداخت. رئیس جمهور لبنان پس از شرکت در انتخابات و انداختن رأی خود به صندوق در حوزه انتخابی «حاره حریک» گفت: هیچ شهروندی نمی‌تواند در مورد یک موضوع اصلی و اساسی که همان انتخاب نظام حکومتی است، بی طرف بماند.

میشل عون در ادامه خطاب به مردم لبنان گفت: از شما می‌خواهم با حضور گسترده در انتخابات بین کسانی که واقعاً برای کشور کار کرده و کسانی که هیچ اقدامی انجام نداده‌اند، تفاوت قائل شوید.

وی تصریح کرد: حضور در انتخابات وظیفه همه شهروندان است و این فرصت هر چهار سال یک بار فراهم می‌شود و امیدوارم همه این وظیفه را ادا کنند. پایگاه النشره هم از حضور «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی در حوزه انتخابی «البترون» و انداختن رأی خود به صندوق خبر داد.

شیخ احمد قبلان: در مسیر مقاومت و دفاع از لبنان ثابت قدم هستیم

شیخ «احمد قبلان» مفتی سرشناس لبنانی پس از شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور و انداختن رأی خود به صندوق در حوزه «میس الجبل» استان نبطیه گفت: در مسیر مقاومت، استقامت و دفاع از کشور، ثابت قدم و استوار هستیم. وی افزود: امروز یک روز تاریخی و تعیین کننده است و امکان ندارد ما سست و بی تفاوت باشیم.

به گزارش العهد، «بسام مولوی» وزیر کشور لبنان هم با حضور در یکی از حوزه‌های انتخابی طرابلس رأی خود را به صندوق انداخت و سپس در سخنانی گفت: تنها راه بازگرداندن لبنان به مسیر صحیح، شرکت گسترده در انتخابات امروز است. از همه مردم لبنان و اهالی طرابلس درخواست می‌کنم که افراد اصلح را انتخاب کنند چرا که آنها می‌توانند خیر و خوبی را برای کشور به ارمغان بیاورند.

وی افزود: مشکلات اداری انتخابات تا کنون اندک بوده و اوضاع امنیتی بسیار مطلوب است. ۸۰ هزار نیروی نظامی و امنیتی مأموریت تأمین امنیت حوزه‌های انتخابیه در سراسر لبنان را به عهده دارند. پایگاه خبری «النشره» هم از حضور «حسان دیاب» و «فؤاد السینوره» نخست وزیران پیشین لبنان در انتخابات پارلمانی خبر داد.

میقاتی: فرایند انتخابات به خوبی پیش می رود

پایگاه خبری «النشره» نیز از شرکت نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان در انتخابات پارلمانی این کشور و انداختن رأی به صندوق یکی از حوزه‌های انتخاباتی طرابلس خبر داد. میقاتی پس از انداختن رأی خود به صندوق گفت فرآیند انتخابات تا کنون به خوبی پیش رفته است.

تیراندازی به مقر ارتش در عکار/ زخمی شدن دو نظامی ارتش

شبکه تلویزیونی المیادین از تیراندازی از جانب یک خودرو به یک مقر ارتش لبنان در منطقه عکار در شمال این کشور و زخمی شدن دو نظامی ارتش خبر داد. بر اساس این گزارش، ستاد اطلاع رسانی ارتش لبنان اعلام کرد که عاملان تیراندازی در عکار بازداشت شده اند.

صفی الدین: مردم برای آبادانی لبنان افراد صادق را انتخاب کنند

«سید هاشم صفی الدین» معاون اجرایی حزب الله لبنان صبح امروز و تنها دقایقی پس از آغاز انتخابات پارلمانی در این کشور، با حضور در حوزه انتخابیه منطقه «دیر قانون النهر» شهرستان «صور» در جنوب لبنان رأی خود را به صندوق انداخت.

هاشم صفی الدین در سخنانی پس از انداختن رأی خود به صندوق گفت: زمان سخن گفتن و شعار به پایان رسید و اکنون زمان رأی دادن است. وی از مردم لبنان خواست در انتخابات پارلمانی حضور گسترده و قدرتمند داشته باشند و افراد صادقی را انتخاب کنند که بتوانند از کشور محافظت کرده و آن را آباد سازند.

در حال تکمیل …

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا