• امروز : یکشنبه - ۳ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Sunday - 25 July - 2021

فارس من| اولویت تکمیل طرح های تولید پارچه ماسک/نیاز 18 هزار تنی به «ملت بلون»

  • 05 آبان 1399 - 14:55


مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و امور طرح های وزارت صنعت گفت: با توجه به این که منسوج بی‌بافت ملت بلون مواد اولیه تولید ماسک است، راه اندازی طرح های نیمه تمام این صنعت در اولویت قرار گرفته است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، برخی کاربران سامانه «فارس من» با ثبت سوژه ای با عنوان «لزوم رفع انحصار از تولیدکنندگان مواد اولیه ماسک» خواستار پیگیری این موضوع شده بودند.

در این مورد علیرضا هادی، مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و امور طرح های وزارت صنعت در کارگروه سرمایه گذاری معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: این محصول از صنایع میان‌دستی در صنعت نساجی محسوب می‌شود که از یک لایه الیاف کوتاه، با قرارگیری به ‌صورت جهت‌دار یا تصادفی، تشکیل شده و با توجه به نحوه قرارگیری و اتصال الیاف، مهمترین خاصیت این محصول، فیلتر کردن ذرات (فیلتراسیون) است.

وی افزود: کاربرد این محصول در مواد اولیه تولید ماسک، فیلترهای صنعتی، برخی محصولات بهداشتی نظیر پوشک بچه است.

هادی توضیح داد: عمده مواد اولیه مورد استفاده در این محصول، گرانول پلی‌پروپیلن است که این ماده وارداتی بوده و در داخل تولید نمی‌شود.

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و امور طرح ها گفت: برآورد عمده نیاز سالانه در بخش ماسک، حدود 2200 تن، در بخش بهداشتی(پوشک و پد) حدود 16000 تن و در مجموع معادل 18200 تن برآورد می‌شود.

هادی افزود: سالانه حدود 2000 تن، توسط شرکت‌های بافتینه و بهپود یزد تولید می شود که با این حجم از تولید ، برآورد کمبود تولید داخلی حدود 16,200 تن است.

وی اضافه کرد: طرح‌های در دست اجرا (با پیشرفت فیزیکی بالای 50 درصد) 8 طرح با ظرفیت سالانه حدود 14000 تن است.

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و امور طرح ها افزود: 27 طرح نیز با ظرفیت حدود 55,000 تن جواز تاسیس گرفته اند و عمده این جواز ها مربوط به سال 99 است.

وی تاکید کرد: در صورت تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های نیمه‌تمام امکان رفع نیاز کشور به این محصول وجود خواهد داشت، به همین دلیل تولید آن را در اولویت های وزارت صنعت قرار داده ایم.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها