فارس من| واکنش دولت به پیشنهاد اصلاح جزئیات اولویت بومی گزینی هشتمین آزمون استخدامی

  • 05 آبان 1399 - 13:12


معاون روابط عمومی سازمان اداری و استخدامی درباره پیشنهاد اصلاح جزئیات اولویت بومی گزینی شهرستانی هشتمین آزمون استخدامی مشترک دستگاه‌های اجرایی گفت: این مباحث در حیطه اختیارات شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی بوده که در این رابطه تصمیم‌گیری کرده است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، این روزها یکی از داغترین سوژه‌های کاربران و مخاطبان، پیرامون آزمون استخدامی دولت است.

موضوع از این قرار است که هشتمین آزمون مشترک دستگاه‌های اجرایی طبق ضوابط و مقررات آزمون‌های قبلی در جریان بود و ثبت نام از متقاضیان نیز صورت گرفت. درحالی که حدود یک ماه تا برگزاری آزمون باقی مانده بود قانون اولویت دار شدن بومی گزینی در استخدام‌ دستگاه‌های اجرایی به دولت ابلاغ شد.

این مسئله باعث شد سازمان استخدامی و سنجش در اطلاعیه‌هایی از داوطلبان بخواهند براساس ضوابط جدید ثبت نام خود را ویرایش کنند.

همین موضوع باعث اعتراض بسیاری از داوطلبان شد و حدود 2 هزار نفر از کاربران خبرگزاری فارس بر لزوم تجدیدنظر در ضریب بومی‌گزینی آزمون استخدامی تاکید کردند.

در این راستا گزارش مبسوطی از خواسته‌ها و مطالبات کابران و متقاضیان تهیه و مسئولان نیز به تشریح چارچوب‌های قانونی موضوع پرداختند.

در روزهای اخیر پیشنهاداتی در زمینه تعدیل ضریب بومی گزینی مطرح شده است. برخی کاربران عنوان می‌کنند:« آیا امکان دارد ضریب 1.4 بومی شهرستان ها رو به جای آزمون کتبی توی آزمون شفاهی لحاظ کنند؟ اگر این اتفاق رخ دهد عملا خواسته داوطلبان تا حدود زیادی محقق می‌شود و خلاف قانون مجلس هم نیست. اکنون آزمون کتبی 70 درصد نمره و آزمون شفاهی 30 درصد نمره دارد.»

برای پاسخ به این سوال موضوع را با معاون روابط عمومی سازمان اداری و استخدامی در میان گذاشتیم. محمدرضا آقاظهیری در این رابطه به فارس می‌گوید: این مباحث در حیطه اختیارات شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی بوده که در این رابطه تصمیم‌گیری کرده است. جلسه شورای توسعه مدیریت از اعضای صاحب نظر از حوزه های مختلف تشکیل می‌شود و تصمیماتش اصولی و ناظر بر تمامی ابعاد موضوع است.

به گزارش فارس، شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی بنا به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور بخشنامه‌ای در رابطه با شرایط بومی بودن داوطلبان و نیز اعمال آن در نتایج آزمون صادر کرده است.

در این بخشنامه که از سوی جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی ابلاغ شده، آمده است:‌ بنا به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و به استناد قانون اصلاح ماده (۴۴) قانون مدیریت خدمات کشوری (مصوب مورخ ۱۳۹۹/۰۶/۱۶ مجلس شورای اسلامی) با ایجاد اولویت برای داوطلبان بومی شهرستان ها (به استثنای شهرستان تهران و مراکز استان ها) در امتحانات مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی کشور به شرح ذیل موافقت نمود:

ماده ۱- با توجه به تعریف داوطلبان بومی شهرستانی مورد اشاره در ماده واحده قانون فوق الذکر، که داوطلب باید متولد یا ساکن با سابقه ده سال سکونت در همان شهرستان باشد، بومی بودن افراد از طریق ذیل احراز می گردد؛

۱ – ۱ – شهرستان محل تولد مندرج در شناسنامه داوطلب با شهرستان مورد تقاضا یکی باشد.

تذکر: با توجه به تغییرات تقسیمات کشوری در سال های مختلف، در صورت اختلاف نظر یا ابهام در خصوص شهرستان محل تولد، ملاک عمل نظر اداره کل ثبت احوال استان مربوطه خواهد بود

۲ – ۱ – استفاده از اولویت بومی از طریق سکونت بموجب تایید ساکن بودن و حداقل ده سال سکونت با ارائه استشهاد محلی بر اساس فرم پیوست ممهور به مهر نیروی انتظامی (پاسگاه یا کلانتری محل) در شهرستان مورد تقاضا خواهد بود. 

تبصره: داشتن گواهی تحصیل در مقاطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی با دبیرستان در شهرستان محل مورد تقاضا با تایید اداره آموزش و پرورش شهرستان مربوطه می تواند به عنوان تمام یا قسمتی از سابقه ده سال سکونت به شرط ارائه استشهاد محلی مبنی بر تایید ساکن بودن فعلی فرد در شهرستان محل مورد تقاضا ملاک محاسبه قرار گیرد.

۳ – ۱ – مبنای شهرستان برای تعیین بومی بودن، تقسیمات کشوری در اولین روز ثبت نام برای آزمون می باشد

ماده ۲- بر اساس مفاد ماده واحده قانون فوق الذکر، داوطلبان بومی شهرستانی نسبت به سایر داوطلبان غیر بومی دارای اولویت می باشند.

اولویت بومی به شرح ذیل اعمال خواهد شد. نمره مکتسبه داوطلب بومی شهرستانی در آزمون کتبی(مجموع وزن چهل درصد (۴۰) برای حیطه عمومی و شصت در صد (۶۰٪) برای حیطه تخصصی) با ضریب «یک و چهار دهم» (۱/۴) محاسبه و ملاک عمل قرار می گیرد.»

ماده ۳ – حد نصاب آزمون، کسب حداقل پنجاه درصد (۵۰) نمره مکتسبه نفر اول با ارزش وزنی چهل درصد (۴۰٪) برای حیطه عمومی و شصت درصد (۶۰) برای حیطه تخصصی در هر شغل – شهرستان در هر یک از دستگاههای اجرایی می باشد.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0