فاز دوم انتقال آب به شهرستان زرین دشت در مرحله برآورد هزینه است

  • 02 مرداد 1400 - 15:08
فاز دوم انتقال آب به شهرستان زرین دشت در مرحله برآورد هزینه است

شیراز – معاون طرح و توسعه شرکت سهامی آب منطقه ای استان فارس گفت: فاز دوم انتقال آب به شهرستان زرین دشت در مرحله برآورد هزینه برای اجرای مناقصه است و پیش بینی ما اجرای پروژه تا ۱۴۰۱ است.

نوذر جلالی در حاشیه افتتاح پروژه آبرسانی به شهرستان زرین دشت در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: آب رسانی به شهرستان زرین دشت از سد رودبال یکی از منابع اصلی تأمین آب شرب شهرستان‌های داراب و زرین دشت است.

وی با اشاره به مشخصات این پروژه آبرسانی در زرین دشت تصریح کرد: فاز اول پروژه آبرسانی به شهرستان زرین دشت به طول ۴۱ کیلومتر و با استفاده از لوله GRPبه قطر ۶۰۰ و ۷۰۰ میلیمتر از محل تصفیه خانه احداث شده در شهر داراب تا مخزن روستای خسویه از توابع بخش مرکزی شهرستان زرین دشت است.

وی افزود: ظرفیت انتقال آب در این پروژه ۳۶۰ لیتر بر ثانیه آب تصفیه شده با کیفیت از سد رودبال را در فاز اول محقق می‌کند.

معاون طرح و توسعه شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان فارس از پیش بینی اجرای فاز دوم این پروژه تا پایان سال ۱۴۰۱ خبر داد و افزود: فاز دوم این پروژه نیز در حال حاضر در مرحله برآورد هزینه برای اجرای مناقصه است.

جلالی با تاکید بر اینکه با اجرای فاز دوم ظرفیت آبرسانی به تمام نقاط زرین دشت فراهم می‌شود تاکید کرد: هزینه کل این پروژه در فاز اول یک هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال و در مدت زمان تقریباً ۱۶ ماه به بهره برداری رسیده است.

وی معاون طرح و توسعه شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان فارس ادامه داد: پروژه تأمین آب شهرستان زرین دشت تا افق ۱۴۲۵ نیاز آبی مردم زرین دشت را تأمین خواهد کرد. جلالی افزود: این پروژه با این حجم آبدهی، قابلیت آبرسانی به ۱۱۴ هزار نفر را دارد در حالی که جمعیت فعلی زرین دشت ۸۰ هزار نفر می‌باشد.

او ادامه داد: آب کلیه روستاهای بین مسیر از محل تصفیه خانه تا حاجی آباد مرکز شهرستان زرین دشت نیز پیش بینی شده و انشعابات خانوارها و همچنین حق آبه هر روستا نیز توسط امور آبفای این شهرستان اختصاص داده می‌شود.

رفع مشکلات آبی فارس با انتصال به دریا ممکن است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه پروژه‌های کلان در بحث آبرسانی در فارس دنبال می‌شود، گفت: آبرسانی به فارس از خلیج فارس ودریای عمان از پروژه‌های شاخصی است که در فاز اول با ۱۵ میلیون متر مکعب، نیاز آبی شهرستان‌های لامرد و مهر را تأمین و به منابع آب پایدار وصل می‌کند.

محمود رضایی کوچی با بیان اینکه مصرف آب شرب استان فارس در سال معادل ۵۰۰ میلیون مترمکعب است، اضافه کرد: این مقدار آب پاسخگوی نیازهای آب شرب استان می‌باشد اما جوابگوی نیاز آبی واحدهای صنعتی ما در استان نیست.

وی تاکید کرد: ظرفیت سه میلیارد مکعبی سدهای فارس پاسخگوی نیاز آبی در صنعت، محیط زیست و شرب نیست پس ناچارا باید فارس برای تأمین نیاز آبی خود به دریا متصل شود.

رضایی کوچی از پیش بینی تأمین ۳۰۰ میلیون متر مکعب از محل خط انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس خبر داد و گفت: با این حجم آب کمبود آب مرکز استان فارس و حتی شهرستانهای شمالی این استان تأمین خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس تصریح کرد: ۳۰ میلیون متر مکعب از حجم آبدهی سد رودبال به شهرستان‌های فسا، استهبان، زرین‌دشت و داراب اختصاص دارد.

خبرگزاری مهر

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0