بین الملل

فالح الفیاض: «زیباری» به الحشد الشعبی اهانت کرد


رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق با اشاره وزیر دارایی پیشین و برکنار شده عراق، تأکید کرد که او به الحشد الشعبی اهانت کرده است.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،‌ «فالح الفیاض» رئیس سازمان الحشد الشعبی، شامگاه امروز (دوشنبه)،‌ در گفت‌وگو با یک برنامه تلویزیونی در ارتباط موضوعات مختلفی از جمله اهانت «هوشیار زیباری» وزیر دارایی پیشین و برکنار شده عراق صحبت کرد.

زیباری از رهبران حزب دموکرات کردستان که زمانی وزیر خارجه و وزیر دارایی عراق بود، اخیرا در یک مصاحبه تلویزیونی مدعی شده بود که حمله به پایگاه آمریکایی «الحریر» در اربیل به این دلیل صورت گرفت که گروه‌های مقاومت گمان می‌کنند منطقه کردستان به آمریکا نزدیک است (جزئیات بیشتر).

به گزارش کانال تلگرامی خبرگزاری رسمی عراق «واع»، رئیس سازمان الحشد الشعبی با تأکید بر این مسئله که الحشد نهادی رسمی است، گفت: «افرادی که اقدام به هدف قرار دادن هیأت‌های دیپلماتیک می‌کنند، گروه‌هایی غیرقانونی هستند».

فالح الفیاض در ادامه گفت: «کمیته تحقیقاتی به دستور نخست‌وزیر تشکیل شده است و به دنبال شواهد است. این کمیته به ریاست نخست‌وزیر تمام دست‌اندرکاران [در این اقدام] را بازخواست خواهد کرد. هیچ صحبتی درباره نتایج [عملکرد] کمیته وجود ندارد مگر پس از پایان تحقیقات».

الفیاض ادامه داد: «هر گونه اقدام نظامی را که خارج از چهارچوب [مشخص شده] کشور  علیه نهادی عراقی یا خارجی [صورت بگیرد] تروریستی به حساب می‌آوریم».

رئیس سازمان الحشد الشعبی در ادامه با بیان اینکه الحشد الشعبی مطابق فتوای شرعی کار خود را آغاز کرده است، گفت: «سازمان الحشد در قبال سر دادن شعار برخی طرف‌ها مبنی بر اینکه از هوادارن الشحد هستند، مسئولیتی ندارد».

الفیاض همچنین با اشاره آتش زدن ساختمان حزب دموکراتیک در بغداد، این اقدام را تأسف بار خواند و گفت: «آتش زدن ساختمان حزب دموکراتیک، اقدام جنایتکارانه است. از اینکه پرچم الحشد بر ساختمان این حزب برافراشته شد، احساس شرمساری کردیم».

رئیس سازمان الحشد الشعبی در ادامه خبر داد که نیروهای امنیتی پانزده الی هجده فرد متهم به آتش زدن مقر حزب دموکراتیک را دستگیر کرده‌اند.

فالح الفیاض با اشاره به اظهارات اخیر هوشیار زیباری علیه الحشد الشعبی نیز گفت: «هوشیار زیباری به الحشد اهانت کرد. برافراشتن پرچم الشحد بر ساختمانی که در آتش سوخت توهینی دیگر بود».

الفیاض در ادامه با اشاره به اینکه تظاهرات مسالمت‌آمیز و اعتراض حق تظاهرات، خاطرنشان کرد که زیباری در زمانی که وزیر دارایی بود کمک الحشد الشعبی کمک مالی ارائه کرده بود.

رئیس سازمان الحشد الشعبی در ادامه گفت که نخست‌وزیر حامی الحشدالشعبی است و از را از نظر نظامی هدایت می‌کند.

فالح الفیاض در ادامه اظهاراتش با بیان اینکه دشمنی میان الحشد الشعبی و نخست‌وزیر این کشور وجود ندارد، گفت: «مقری خارج از منطقه سبز برای ادارات خواهیم داشت».

الفیاض ادامه داد: «در منطقه‌ای که از آن راکت به اربیل شلیک شد، نیروهای امنیتی و نظامی مختلفی وجود دارند. نمی‌توان هیچ گروهی را بدون وجود ادله محکوم کرد. آنچه در “الفرحاتیه” نیز رخ داد جنایت قتل چند شهروند بی‌گناه بود. برای به دام انداختن مجرمان تمام اقدامات لازم را انجام خواهیم داد».

رئیس سازمان الحشد الشعبی همچنین گفت که الحشد مسئول امنیت تظاهرات نیست.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا