تاریخ : شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 27 رمضان 1442 Saturday, 8 May , 2021

فدراسیون شطرنج؛ حیاط خلوت غیرمتخصص‌ها

  • 11 آبان 1399 - 3:43

پست‌های اصلی مدیریتی در فدراسیون شطرنج در اختیار کسانی است که متخصص در حوزه‌های دیگر هستند و هیچ تخصصی در این رشته ندارند.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، فدراسیون شطرنج یکی از فدراسیون‌هایی است که در حال حاضر با سرپرست اداره می‌شود و بیش از هفت ماه از این موضوع می‌گذرد. قرار بود انتخابات فدراسیون شطرنج روز 6 آبان ماه برگزار شود، اما با شیوع ویروس کرونا و اطلاعیه منتشر شده از سوی ستاد مقابله با کرونا در ورزش به تعویق افتاد.

روز 27 اسفند 98 و پس از پایان دوره چهار ساله ریاست مهرداد پهلوان‌زاده، فرهاد نیکوخصال به‌عنوان سرپرست فدراسیون شطرنج معرفی شد. نیکوخصال شناخت چندانی از شطرنج نداشته و این در حالی است که او سابقه فعالیت به‌عنوان سرپرست فدراسیون هنرهای رزمی و کونگ‌فو، نایب رئیس فدراسیون تیراندازی، مدیرکل ورزش استان لرستان، مدیرکل توسعه ورزش حرفه‌ای و امور باشگاه‌های وزارت ورزش و  … را در کارنامه دارد.

نیکوخصال با توجه به سابقه مدیریتی‌اش و با وجود عدم شناخت از شطرنج می‌توانست از افراد متخصص در این حوزه بهره ببرد و این موضوع به نوعی انتخاب او برای این پست را توجیه می‌کرد و ایرادی هم به آن وارد نیست، چرا که نیکوخصال نه برای ریاست، بلکه برای سرپرستی منصوب شده و حضورش برای مدتی کوتاه بود که البته هفت ماه از آن گذشته است.

نیکوخصال در فروردین 99 اقدام به معرفی سرپرست نایب رئیسی و همچنین سرپرست دبیری کرد و محمدعلی سادات منصوری به همراه محسن سمیع‌زاده برای این دو پست معرفی شدند. انتخاب سادات منصوری از همان ابتدا ابهاماتی به همراه داشت، چرا که او بازنشسته بود. با این وجود این موضوع بیان شد که نایب رئیسی شغل محسوب نمی‌شود و سادات منصوری هم برای دوره کوتاهی حضور خواهد داشت تا بدین ترتیب، انتخاب او توجیه شود.

در کارنامه فعالیت سادات منصوری پست‌هایی همچون دبیری فدراسیون شطرنج، ریاست فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو، ریاست فدراسیون ورزش‌های دانش آموزی، مدیرکل تربیت بدنی استان گیلان و گلستان، مدیرکل امور استان‌‌های سازمان تربیت بدنی و همچنین عضویت در هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک به چشم می‌خورد.

انتصاب بعدی همانگونه که عنوان شد، مربوط به حضور سمیع‌زاده در پست سرپرست دبیری بود. سمیع‌زاده در حالی معرفی شد که به‌عنوان مدیر تیم‌های ملی شنا فعالیت می‌کرد و همچنان نیز این پست را بر عهده دارد. با انتصاب او، دومین فرد غیرمتخصص وارد فدراسیون شطرنج شد.

تغییرات در حوزه مدیریتی شطرنج به اینجا ختم نشد، چرا که چند روز قبل شهریار رحمانی مسئولیت سرپرستی نایب رئیسی را بر عهده گرفت و جایگزین سادات منصوری شد. انتصاب رحمانی در حالی صورت گرفت که او یک فرد شناخته شده در حوزه بوکس است و سال گذشته نیز مسئولیت سرپرست دبیری فدراسیون این رشته رزمی را بر عهده داشت که البته عمر فعالیتش در این پست به یک سال هم نکشید.

در حال حاضر فدراسیون شطرنج توسط افرادی اداره می‌شود که تخصصی در این رشته ندارند و فعالیت‌های‌شان مرتبط به رشته‌هایی همچون بوکس، شنا و تیراندازی بوده است. اینکه افرادی با سابقه حضور رشته‌های تخصصی همچون بوکس، شنا و تیراندازی چگونه قصد دارند در مدت کوتاه حضورشان در شطرنج تصمیمات اساسی برای این رشته بگیرند، سؤالی است پاسخ آن روشن نیست.

نکته دیگر اینکه از سوی فدراسیون شطرنج اعلام شد که نیکوخصال نماینده ایران در فدراسیون جهانی خواهد بود و این سمت از محمدجعفر کامبوزیا نایب رئیس فدراسیون جهانی شطرنج گرفته شده است. باید منتظر بود و دید که آیا نیکوخصال می‌تواند اقدامات لازم درباره مسائل بین‌المللی از جمله موضوع بدهی 60،70 هزار دلار به فیده را به خوبی انجام دهد یا خیر.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

انتهای پیام/

خبرگزاری تسنیم

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها