تاریخ : دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰ 5 ذو القعدة 1442 Monday, 14 June , 2021

فروش تسلیحات به تایوان به روابط پکن- واشنگتن لطمه جدی می زند

  • 15 آبان 1399 - 6:04

سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به احتمال وخیم شدن روابط دوجانبه پکن- واشنگتن، نسبت به فروش تسلیحات آمریکا به تایوان هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «وانگ وِنبین» سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه هشدار داد چنانچه قرارداد جدید فروش تسلیحات آمریکا به تایوان-که روز سه شنبه در کنگره آمریکا به تصویب رسید- اجرایی شود، مقامات پکن به این اقدام واشنگتن «پاسخی مقتضی و اساسی خواهند داد».

وانگ در ادامه بیان داشت که قرارداد تسلیحاتی آمریکا و تایوان با ارزشی بالغ بر ۶۰۰ میلیون دلار «مداخله ای بی رحمانه در امور داخلی چین بشمار می‌رود و حاکمیت و منافع امنیتی چین را به طور جدی تضعیف می کند».

این سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین خاطرنشان کرد که واکنش پکن «مطابق با روند تغییر موقعیت است».

گفتنی است که روز سه شنبه و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، آژانس همکاری امنیت پدافندی ایالات متحده (DSCA)، که بخش رسیدگی به برنامه فروش تسلیحات خارجی در پنتاگون است، اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا قرارداد فروش تسلیحات به تایوان را با ارزشی بالغ بر ۶۰۰ میلیون دلار تصویب کرده است.

به عبارت دیگر، وزارت خارجه آمریکا با ارسال یک ابلاغیه رسمی به کنگره این کشور در مورد فروش احتمالی چهار فروند پهپاد پیشرفته ساخت آمریکا به تایوان، آخرین گام را در مسیر نهایی شدن قرارداد فروش تسلیحات به تایوان برداشت.

در واقع می‌توان گفت که از زمان تغییر سیاست دولت آمریکا در حوزه صادرات تکنولوژی پیشرفته پهپادها و اتخاذ رویکردی آسان گیرانه تر در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ»، این توافق ۶۰۰ میلیون دلاری نخستین مورد از قرارداد فروش تسلیحاتی از این دست به تایوان خواهد بود.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها