تاریخ : جمعه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 12 رمضان 1442 Friday, 23 April , 2021

فعال سودانی: فقر ملت سودان و تحقق منافع تل‌آویو، ارمغان سازش با اسرائیل است

  • 06 آبان 1399 - 23:19


سخنگوی کمیته هماهنگی مبارزه با سازش در سودان، هدف از پروژه عادی‌سازی را فقیر کردن سودانی‌ها و تحقق منافع اقتصادی و امنیتی اسرائیل دانست.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یکی از سران مخالفان سازش با رژیم صهیونیستی در سودان، از تدارک برای ایجاد یک برنامه ملی در مقابله با پیشرفت روند عادی‌سازی روابط کشورشان با دشمن صهیونیستی خبر داد.

«هشام الشوانی» سخنگوی هماهنگی مبارزات مردمی علیه عادی‌سازی در گفت‌‌وگو با شبکه «المیادین» تصمیم رژیم حاکم بر سودان برای سازش با رژیم صهیونیستی تحت میانجیگری آمریکا را ربودن تصمیم سودانی‌ها توصیف کرد.

الشوانی گفت: «دولت سودان بدون اینکه از ملت خود کسب اجازه کرده باشد و بدون اینکه سازش یک برنامه و پروژه ملی سودان باشد، با رژیم صهیونیستی وارد رابطه شد.»

این فعال سودانی تاکید کرد: «شرکت‌کنندگان در عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل مزدور و سرسپرده محور آمریکایی هستند و دلایل دروغین و ساختگی برای جرم خود بیان می‌کنند.»

او با بیان اینکه بخش غیرنظامی با نظامی در سودان در قضیه سازش با اسرائیل با یکدیگر هم‌پیمان شده‌اند، گفت: «پروژه عادی سازی با هدف فقیر کردن سودانی‌ها و تحقق منافع اقتصادی و امنیتی اسرائیل پیش رفته است.»

الشوانی با تاکید بر اینکه دستاوردهای انقلاب سودان در سایه سازش، در معرض تهدید است، گفت: «ما اطمینان داریم که صدای واقعی ملت سودان در مقابله با پروژه صهیونیستی و امپریالیستی بلند خواهد شد.»

این فعال سودانی با بیان اینکه صدای بیش از ۹۰ درصد سودانی‌ها خفه شده است، گفت: «ما با یک پروژه بزرگ و قوی روبه رو هستیم. عادی سازی چتر حمایتی برای حکومت انتقالی و صهیونیسمی است که با ابزارهای محلی در حال نفوذ در سودان است.»

او افزود: «سودان بیش‌ترین حمایتی را که برای سازش با اسرائیل کسب کرد، از سوی نهادهای جامعه مدنی و نه ملت سودان بود و امروز راه حل این قضیه ایجاد یک پروژه ملی است.»

الشوانی گفت: «نهادهای جامعه مدنی در سودان مورد حمایت مستقیم از سمت خارجی‌ها قرار دارند و دستور العمل بیگانه را تحت شعار صلح پیاده می‌کنند. اغلب این نهادها تصویر غیرواقعی از واقعیت داخل سودان را نشان می‌دهند.»

الشوانی تاکید کرد: «دولتمردان همدست با آمریکا و اسرائیل در سودان به اسرائیل اجازه خواهند داد اهداف خود را محقق کند و منفعت اقتصادی سودان هرگز به دست نخواهد آمد.»

او افزود: «اوضاع ترسناک و خطرناک است؛ اما امکان ایجاد یک برنامه ملی واقعی برای مقابله با سازش وجود دارد.»

 آمریکا، رژیم صهیونیستی و سودان جمعه گذشته، در بیانیه‌ای مشترک دستیابی خارطوم و تل‌آویو به توافق عادی‌سازی روابط بین این دو طرف را اعلام کردند.

در این بیانیه آمده است که این توافق بر برقراری روابط اقتصادی و تجاری بین خارطوم و تل‌آویو و تمرکز بر بخش کشاورزی تأکید دارد.

این توافق پس از آن صورت گرفت که ترامپ چند روز پیش خبر داده بود که  از این کشور بحران زده آفریقایی ۳۳۵ میلیون دلار بابت غرامت ادعایی به قربانیان و خانواده‌های تروریسم دریافت کرده است.

در واقع پرداخت این غرامت یکی از پیش شرط‌های آمریکا برای خارج کردن نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم بوده است.

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code