تاریخ : پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 25 رمضان 1442 Thursday, 6 May , 2021

فناوری جدید چاپ سه بعدی با مواد مختلف را ساده کرد

  • 10 آبان 1399 - 20:21


محققان رشته های جدیدی را ابداع کرده اند که با استفاده از آنها چاپ سه بعدی با استفاده از مواد مختلف در آن واحد تسهیل می شود.


به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، معمولا چاپگرهای سه بعدی با استفاده از تنها یک ماده می توانند محصولات مورد نیاز را چاپ و تهیه کنند. اما یک فناوری جدید استفاده از چند ماده را به طور همزمان بدین منظور ممکن می کند.

پژوهشگران ژاپنی می گویند رشته های قابل برنامه ریزی از طریق فرایندی موسوم به مدل سازی رسوبی و ذوب شده برای چاپ سه بعدی به کار گرفته می شوند. در این فرایند رشته ها در قالب یک فرفره مورد استفاده قرار می گیرند و ابتدا گرما داده می شوند تا به حالت خمیری شکل درآیند.

 

سپس ماده حاصل شده از نازل چاپگر سه بعدی خارج می شود و در قالب لایه های افقی به تدریج روی یکدیگر قرار داده می شوند. برای چاپ سه بعدی محصولاتی با رنگ های مختلف تنها کافیست رشته های مورد استفاده رنگ های متنوعی داشته باشند. این رشته ها در نهایت برای تولید بخش های مختلف هر محصول قابل استفاده هستند.

قابل برنامه ریزی بودن نحوه چینش رشته های مختلف باعث می شود محصول نهایی ترکیبات رنگی متنوعی داشته باشد. محققان ژاپنی می گویند به همین روش می توان ابزار و وسایلی با ترکیب های رنگی جزئی و ظریف تولید کرد. انتظار می رود به زودی برای تجاری سازی این محصول اقدام شود.

انتهای پیام/

 


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها