فنلاند نظامیان خود در افغانستان را کاهش می‌دهد

  • 13 آذر 1399 - 16:24


همزمان با اعلام کاهش نیروهای آمریکایی از افغانستان، فنلاند نیز از کاهش شمار نظامیان خود خبر داد.


به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، وزارت دفاع فنلاند امروز (پنج شنبه، ۱۳ آذر) اعلام کرد که این کشور شمار نیروهای خود را در افغانستان کاهش می‌دهد.

براساس این اعلام، فنلاند تصمیم گرفته دو سوم نیروهای خود را از افغانستان خارج کند.

در حال حاضر، فنلاند ۶۰ سرباز در افغانستان دارد و به رهبری ماموریت ناتو در افغانستان در امر آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای افغان همکاری می‌کند.

به گفته مقامات فنلاند، قرار است نیروهای فنلاند در افغانستان از ۶۰ تن به ۲۰ تن کاهش خواهند پیدا کنند و افراد باقی مانده دوباره سازماندهی شده و وظایف مشخصی برای آنها تعیین خواهد شد و تیم امنیتی به خانه باز خواهد گشت.

این در حالی است که قبل از این نیز وزیر دفاع فنلاند گفته بود که ماموریت سربازان این کشور در افغانستان پایان خواهد یافت.

همزمان با اعلام پنتاگون مبنی بر کاهش نیروهای آمریکایی به 2500 تن در افغانستان، برخی کشورهای عضو ناتو نیز اعلام کردند شمار نظامیان خود را در این کشور کاهش خواهند داد.

در همین راستا، ارتش آلمان اعلام کرد این کشور حضور نظامی خود را در ولایت شمالی قندوز که از سوی ناتو در کابل در بهار امسال برنامه ریزی شده بود، کاهش می‌دهد.

به گفته مقامات آلمانی، این کشور حدود 1000 نفر از سربازان خود را از اردوگاهی در قندوز به پایگاهی بزرگتر در مزار شریف اعزام می‌کند.

آلمان با حدود 1200 سرباز، پس از آمریکا دومین کشوری است که بیشترین نیروی نظامی را در افغانستان دارد.

در همین حال اما «ینس استولتنبرگ»، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی روز گذشته در یک نشست خبری در بروکسل به مناسبت نشست وزیران خارجه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی تأکید کرد که ناتو به مأموریت آموزشی خود در افغانستان به رغم کاهش سربازان آمریکایی ادامه می‌دهد.

دبیر کل ناتو تأکید کرد که اگر ناتو افغانستان را ترک کند، ممکن است بار دیگر این کشور به پناهگاه امنی برای تروریست‌های بین‌المللی تبدیل شود و دستاوردهایی را که با فداکاری به‌ آن دست یافته‌اند، از دست دهد.

انتهای پیام/ ر


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0