بین الملل

قاهره: حضور ترکیه در سوریه به کل منطقه آسیب می‌رساند


وزیر خارجه مصر ضمن ابراز نگرانی شدید از مداخله در امور سوریه، تصریح کرد که حضور ترکیه در سوریه به کل منطقه آسیب می‌رساند.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سامح شکری» وزیر خارجه مصر در نشست مجازی «گروه کوچک» در ارتباط با سوریه از ادامه دخالت ویرانگر برخی کشورها در سوریه ابراز نگرانی کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه «روسیا الیوم»، «احمد حافظ» سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر اعلام کرد که وزیر خارجه مصر در نشست یاشده تأکید کرده است که حضور ترکیه در سوریه تنها برای سوریه تهدید محسوب نمی‌شود بلکه به‌شدت به تمام منطقه آسیب می‌رساند.

شکری همچنین در ادامه تأکید کرده است که نباید با طرح‌های افراطی‌گری و پدیده انتقال تروریست‌ها مماشات کرد.

وزیر خارجه مصر با اعلام اینکه مصر از تلاش‌های صورت گرفته در راستای تقویت کمیته قانون اساسی سوریه با هدف دست‌یابی به اهداف موردنظر حمایت خواهد کرد، تأکید کرد که قاهره به هیچ عنوان تغییر بافت جمعیتی سوریه را بر نمی‌تابد.

 منابع سوری، پیشتر، خبر داده بودند که نیروهای ترکیه با انتقال خانواده گروه‌های مسلح تحت حمایت خود به شمال سوریه (مناطق چشمه صلح) و قطع آب اهالی این مناطق، و آتش زدن محصولات کشاوزری آنها، قصد دارند بافت جمعیتی این مناطق را بتدریج تغییر دهند.

سامح شکری همچنین در بخش‌هایی از اظهاراتش تأکید کرد که هیأت مذاکره‌کننده سوریه بایستی با توسعه قالبی متعادل، حضور عادلانه گروه‌های معارض سوریه در فرایند تصمیم‌گیری تضمین کند بطوریکه این اقدام باعث حل و فصل سیاسی و فراگیر بحران سوریه شود.

«عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر نیز که اخیرا به قبرس سفر کرده بود، در اظهارات خود تأکید کرده بود که قاهره مخالف هر گونه حضور بیگانگان در خاک سوریه است.

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا