قوه قضائیه به دنبال دخالت در امور کانون وکلا نیست

  • 10 آبان 1399 - 15:34

کرج – رئیس کل دادگستری استان البرز گفت:قوه قضائیه به دنبال دخالت در امور نهادهای انتظامی کانون وکلا نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین فاضلی‌هریکندی صبح چهارشنبه در دیدار رئیس و هیئت مدیره جدید کانون وکلای دادگستری البرز، جامعه وکالت را کمک دستگاه قضائی در احقاق حق معرفی و اظهار کرد: با اعتقاد به اینکه وکیل و قاضی دو بال فرشته عدالت هستند دادگستری استان البرز، وکلا را همواره با نگاه مثبت و در کنار خود دیده است.

وی افزود: در نوع نگاه کلی دادگستری استان برخی انحرافات و اشتباهات که جزو کوچکی از جامعه بزرگ وکلا هستند تأثیری ندارد و همواره تعامل و همکاری در چارچوب‌های قانونی مورد تأکید بوده است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان البرز با اشاره به تصویب و ابلاغ بیش از ۷۰ دستورالعمل، بخشنامه و آئین‌نامه از زمان انتصاب آیت‌الله رئیسی بیان کرد: بسیاری از دستورالعمل‌های ابلاغی جزو تکالیف قانونی قوه قضائیه بود ولی اجرا نشده بود که در دوره تحول قوه قضائیه با هدف ایجاد رویه واحد، دستورالعمل‌های متعدد تدوین و برای اجرا ابلاغ شده‌اند.

وی به تصمیم جدید معاونت حقوقی قوه قضائیه در ایجاد «اداره کل نظارت بر وکلا» اشاره و متذکر شد: این اداره کل بر اساس تکالیف قانونی قوه قضائیه در حوزه وکلا و به منظور انسجام و انتظام بخشی به این تکالیف بوده و به هیچ عنوان نافی استقلال وکلا و یا دخالت در نهادهای انتظامی کانون وکلا نیست.

فاضلی هریکندی سلامت دستگاه قضائی بدون در نظر گرفتن سلامت مرتبطین با آن از جمله وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری را غیرعملی دانست و متذکر شد: قوه قضائیه به همان میزان که به سلامت کارکنان قضائی و اداری خود حساسیت دارد در مورد مرتبطین به ویژه اشخاصی که به واسطه حرفه و شغل خود از قبیل وکلا و کارشناسان با مراجع قضائی در ارتباط هستند نیز این حساسیت را دارد.

وی نشست با نخبگان و صاحب‌نظران را یکی از برنامه‌های مداوم و در حال اجرای دادگستری استان بیان کرد و گفت: استفاده از نظرات نخبگان کمک زیادی در زمینه ارتقای توانایی‌ها و رفع موانع موجود در خدمات‌رسانی به مردم داشته است.

عالی‌ترین مقام قضائی استان در راستای دغدغه‌های مطرح شده در این دیدار توسط هیئت مدیره کانون وکلا، از اتخاذ تدابیر لازم به منظور اختصاص فضای مناسب به اداره معاضدت در بناهای در حال ساخت دادگستری و امکان پرداخت الکترونیکی هزینه تمبر در آینده نزدیک خبر داد.

مقابله با فساد در کانون توجه «اداره کل نظارت بر وکلا»

حسین اعظمی چهاربرج معاون قضائی رئیس کل و معاون منابع انسانی دادگستری استان البرز نیز در این نشست ایجاد اداره نظارت بر وکلا را در راستای انجام وظایف قوه قضائیه در حوزه کارشناسان و وکلا بیان کرد و گفت: قانون وظایفی را برعهده قوه قضائیه گذاشته است که اداره کل جدید نقش ساماندهی اجرا و نظارت بر آن وظایف را بر عهده خواهد داشت.

وی با تأکید بر استقلال کانون وکلا و به رسمیت شناخته شدن این استقلال توسط قوه قضائیه تصریح کرد: اداره کل جدید بر حوزه مقابله با فساد و نظارت‌های مغفول مانده تمرکز خواهد داشت.

در ابتدای این نشست حسین تفویضی رئیس کانون وکلای دادگستری و هیئت مدیره جدید به بیان دغدغه‌های خود پرداخته و از تعامل سازنده با دادگستری و پیگیری‌های رئیس کل دادگستری و معاون منابع انسانی و دبیر شورای تحول دادگستری البرز در رفع موانع و مشکلات وکلا تقدیر کردند.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0