شهرستان ها

قیمت بلیت پروازهای فرودگاه بیرجند روی باند گرانی

بیرجند- هرچند افزایش قیمت بلیط پروازها به صورت رسمی اعلام نشده ولی مردم خراسان‌جنوبی با تعجب در سایت‌های فروش بلیت با افزایش قیمت پروازها به مقصد مشهد و تهران رو به رو شده اند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: وقتی از امکانات و زیر ساخت‌های خراسان‌جنوبی سخن به میان می‌آید بی‌شک یکی از نکات مطرح شده داشتن فرودگاه در دو شهر بیرجند و طبس است.

اما این زیر ساخت مهم علی‌رغم مزیت‌هایی که داشته هر بار به عللی زمینه گلایه‌های مردم را نیز فراهم کرده است. گاه تعداد کم پروازها و زمانی تأخیر در پروازها موجب نارضایتی و حال نیز قیمت بلیت پروازهای فرودگاه بیرجند و طبس به مقصد تهران و مشهد موجب تعجب مردم شده است.

مسئولان می‌گویند ثبات قیمت شما بخوانید گرانی

فاطمه احمدی از شهروندان خراسان‌جنوبی که برای خرید به یکی از سایت‌های فروش بلیت هواپیما مراجعه کرده در گفت و گو با مهر اظهار کرد: هر چند مسئولین سخن از عدم افزایش قیمت بلیت‌ها می‌زنند ولی نرخ درج شده در سایت‌های فروش چیز دیگری را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه قیمت بلیت پرواز بیرجند به مشهد به حدود ۵۰۰ هزار تومان رسیده است، بیان‌کرد: یکی از نکات مهم تفاوت قیمت بلیت‌های یک شماره پروازی از یک مبدأ و مقصد است که برای من تعجب‌آور بود.

این شهروند خراسان‌جنوبی گفت: توان اقتصادی مردم خراسان‌جنوبی با خیلی از نقاط کشور متفاوت است و در صورت افزایش قیمت بلیت پروازها بی شک رغبتی به استفاده از ناوگان حمل و نقل هوایی نخواهند داشت.

رضا حسینی دیگر شهروند خراسان‌جنوبی نیز در گفت و گو با مهر بیان‌کرد: چندی پیش به یکی از سایت‌های فروش بلیت هواپیما مراجعه کرده و قیمت پرواز بیرجند به مشهد را چک کردم.

وی بیان‌کرد: نکته قابل توجه برای من متفاوت قیمت بلیت‌ها برای یک شماره پرواز در یک روز و یک ساعت بود و یک قیمت بلیت پرواز بیرجند به مشهد ۲۸۵ هزار تومان و یک قیمت بلیت ۴۵۰ هزار تومان بود.

وی می‌گوید: قیمت برای پرواز بیرجند به مقصد تهران از ۶۸۰ تا یک میلیون ۱۰۰ برای یک ساعت خاص و یک شماره پروازی در سایت فروش بلیت ثبت شده بود.

این شهروند خراسان‌جنوبی با گلایه از عدم نظارت‌ها در این زمینه گفت: بنا بر گفته مسئولان و آن چیزی که در رسانه‌ها می‌خوانیم امکان افزایش قیمت بلیت‌ها بیش از این نیز وجود دارد که به نظرم با توان اقتصادی مردم خراسان‌جنوبی همخوانی ندارد.

احمد کاشانی، مدیر یکی از آژانس‌های هوایی خراسان‌جنوبی در گفت و گو با مهر اظهار کرد: افزایش قیمت پروازها توسط ایرلاین‌ها صورت می‌گیرد.

هزینه تعمیر و آموزش در صنعت هوایی ارزی محاسبه می‌شود

وی با اشاره به افزایش هر روزه قیمت ارز و دلار و نوسانات مرتبط با آن بیان‌کرد: در چنین شرایطی باید در نظر داشته باشیم که در صنعت هوایی هزینه‌های تعمیر و آموزش دلاری محاسبه می‌شود و در صورت عدم حمایت دولت افزایش نرخ بلیت به صورت طبیعی رخ خواهد داد.

وی ادامه‌داد: البته بر اساس رایزنی‌هایی که بین وزارت راه و شرکت‌های هواپیمایی صورت گرفته قول حمایت از این شرکت‌ها به واسطه افزایش نرخ ارز داده شده است.

کاشانی درباره تأثیر افزایش قیمت بلیت هواپیما بر انتخاب مردم در استفاده از ناوگان هوایی اظهار کرد: بی شک این تأثیر در شهرهایی چون تبریز و تهران و مشهد با بیرجند و استان خراسان‌جنوبی با توجه به جمعیت کم و توان اقتصادی پایین مردم متفاوت است.

وی بیان کرد: ایرلاین‌ها واحدهای اقتصادی محسوب می‌شوند و نمی‌توان با زور و اجبار و بخشنامه آنان را مجبور به کاهش قیمت کرد چرا که متضرر می‌شوند.

راهکاری برای پروازهایی با قیمت مناسب

مدیرعامل یکی از آژانس‌های هوایی خراسان‌جنوبی گفت: اگر می‌خواهیم که پروازهایی با قیمت مناسب در خراسان‌جنوبی داشته باشیم دولت باید با ایرلاین‌هایی که پرواز به مقصد فرودگاه بیرجند و طبس دارند وارد رایزنی شود.

کاشانی ادامه‌داد: در این گفت‌وگوها باید به ایرلاین‌ها گفته شود که در قبال پروازهایی با قیمت مناسب و با توجه به توان اقتصادی مردم منطقه به آنان تسهیلات، سوله خدمات فرودگاهی و بسیاری از امکانات دیگر داده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این پیشنهاد به نظرم تنها راهکار معقول و منطقی مناسب نگه داشتن قیمت بلیت پروازهای فرودگاه بیرجند و طبس است، یادآور شد: این پیشنهاد در استان‌هایی چون کرمانشاه عملیاتی شده و به نتیجه رسیده است.

ایرلاین‌ها از سوله خدمات فرودگاهی در فرودگاه بیرجند بی‌بهره هستند

این فعال عرصه صنعت هوایی خراسان‌جنوبی گفت: متأسفانه در خراسان‌جنوبی یکی از ایرلاین‌هایی که بیشترین پرواز را به مقصد فرودگاه‌های خراسان‌جنوبی (فرودگاه بیرجند و طبس) دارد هنوز از سوله خدمات فرودگاهی بی‌بهره است.

کاشانی درباره چرایی قیمت‌های متفاوت بلیت پروازهای فرودگاه بیرجند و طبس به یک مقصد مشخص در سایت‌های فروش بلیت اظهار کرد: این موضوع به مسائل متفاوتی چون کِلاس پروازی، خدمات ارائه شده در پرواز و زمان تهیه بلیت تا روز پرواز و بسیاری از مسائل دیگر بستگی دارد.

وی با اشاره به اینکه ایرلاین‌ها قیمت بلیت پروازها را مقداری افزایش داده‌اند، یادآور شد: امیدواریم در نهایت این موضوع هم به نفع مردم و هم شرکت‌هایی هواپیمایی و ایرلاین‌ها تمام شود.

عظیم طهماسبی، مدیرکل فرودگاه‌های خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به جلسه هم‌اندیشی وزیر راه و شهرسازی با مدیران‌عامل شرکت‌های هواپیمایی، شرکت‌های هواپیمایی از اول آبان‌ماه، در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی موظف به رعایت ظرفیت ۶۰ درصدی هواپیماها برای پروازها هستند.

منتظر برنامه زمستانی ایرلاین‌ها هستیم

وی با بیان اینکه این ظرفیت ۶۰ درصدی به صورت طبیعی افزایش قیمتی را به همراه خواهد داشت، بیان‌کرد: با این وجود باید منتظر برنامه زمستانی ایرلاین‌ها باشیم.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: در همان جلسه هم اندیشی وزیر راه با مدیرعامل شرکت‌های هواپیمایی که در سایت وزارت راه نیز درج شده وزیر راه برای تعیین نرخ نهایی افزایش قیمت‌ها با توجه به لزوم رعایت حداکثر ۶۰ درصدی ظرفیت هواپیماها از اول آبان ۱۳۹۹ و نوسان‌های قیمتی و اقتصادی، خواستار ارائه صورت‌های مالی حسابرسی‌شده و مورد تأیید سال ۱۳۹۷ و ۹۸ و شش‌ماهه نخست ۱۳۹۹ به سازمان هواپیمایی کشوری شد تا بر اساس بررسی‌های مالی دقیق، تصمیمات لازم برای حمایت از ایرلاین‌ها گرفته شود و تسهیلات لازم برای برون‌رفت از شرایط حاکم اتخاذ شود.

طهماسبی در پاسخ به این سوال که چرا علی‌رغم اینکه هنوز نرخ نهایی بلیت پروازها با توجه به ضرورت رعایت حدأکثر ۶۰ درصدی ظرفیت هواپیماها مشخص نشده، قیمت پروازهای بیرجند به مشهد و بیرجند به تهران افزایش یافته است، یادآور شد: ایرلاین‌ها افزایش قیمت داشته‌اند ولی این افزایش قیمت تخطی از بخشنامه قانونی قدیم نبوده است.

ایرلاین‌ها در افزایش قیمت پروازها تخطی از بخشنامه نداشته‌اند

وی در توضیح این مطلب گفت: در بخشنامه قانونی قبلی برای قیمت بلیت پروازهای بیرجند به مشهد و بیرجند به تهران حدأقل و حدأکثری مشخص شده بود که الان ایرلاین‌ها قیمت‌ها را تا حدأکثر افزایش داده‌اند و تخطی نبوده است.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی یادآور شد: در صورت افزایش قیمت بلیت پروازها احتمال افزایش قیمت بلیت پرواز بیرجند به تهران تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نیز وجود دارد.

هرچند هنوز مشخص نیست که قیمت بلیت پروازها در کشور و از جمله خراسان جنوبی تا چه اندازه افزایش خواهد داشت اما زمانی مسئولان سخن از سرمایه گذاری در خراسان جنوبی می‌زنند این را مد نظر قرار دهند که زیرساخت‌های لازم حمل و نقل در این استان فراهم نیست و چه انتظار برای توسعه استان و جذب سرمایه گذار برای این استان دور افتاده از مرکز داریم از سوی دیگر نیز امیدواریم استفاده از ناوگان هوایی تبدیل به یک اتفاق لوکس و ویژه افراد خاص نشود.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا