شهرستان ها

لزوم تعامل دستگاه قضا و نیروی انتظامی در مصالحه پرونده‌های قضایی

همدان – رئیس کل دادگستری استان همدان گفت: تعامل دو سویه دستگاه قضائی و نیروی انتظامی در مصالحه پرونده‌های خُرد و قابل گذشت زمینه را برای رسیدگی کیفی تر به پرونده‌های جرایم خشن فراهم می‌سازد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا عدالتخواه ظهر پنجشنبه در نشست مسئولان قضائی و انتظامی استان همدان با تبریک به مناسب هفته ناجا و انتصاب سردار امیری به عنوان فرمانده انتظامی استان همدان، گفت: حضور این سردار با توجه به سبقه وی در خصوص آموزش یگان ویژه و آگاهی طلیعه تغییرات بنیادین در نیروی انتظامی همدان و رفتن به سمت کادرسازی با بهره گیری از ظرفیت‌های ناجای استان در مدارج بالا است.

عدالتخواه در ادامه با بیان اینکه کشف علمی جرم مهم است، اظهار کرد: پلیس امروز در کنار ارتقا توانمندی‌های جسمی باید در تمامی حوزه‌ها سیر علمی را همراه خود داشته باشد چراکه این پشتوانه علمی و آموزشی در پرورش فرماندهان متعهد، متخصص و انقلابی بی تردید مثمر ثمر است.

رئیس کل دادگستری استان همدان افزود: تعامل دو سویه دستگاه قضائی و نیروی انتظامی در مصالحه پرونده‌های خُرد و قابل گذشت زمینه را برای رسیدگی کیفیتی تر به پرونده‌های جرایم خشن فراهم می‌سازد.

عدالتخواه عنوان کرد: با اجرای طرح‌های متنوع می‌توان به سمت کاهش پرونده‌های قضائی سبک رفت و زمان کافی در اختیار قضات و نیروی انتظامی برای رسیدگی بهتر و کیفی‌تر به جرایم خشن قرار می‌گیرد.

وی همچنین با اشاره به عملیاتی شدن طرح مبتکرانه ستاد تألیف قلوب و کمیته‌های مصلحین و معتذرین به عنوان کمیته‌های معین این ستاد در استان، گفت: ایجاد شرایط لازم برای صلح و سازش به ویژه در پرونده‌های قتل غیر عمد و یا عذرخواهی متهم از شاکی در پرونده‌هایی با جرایم قابل گذشت، روحیه همدلی در جامعه را تقویت می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان همدان تشریح کرد: سر زدن برخی اعمال مجرمانه از سوی عده‌ای به طور عمده به دلیل عدم آگاهی از عمل خودشان است که در اینجا باید درخصوص بیان حق الناس به شیوه‌های مختلف گام پیش گذاشت تا با تشویق و ترغیب افراد به صلح و سازش، به سمت اصلاح و تربیت متهمان حرکت کنیم.

عدالتخواه به تهیه کتابچه آموزشی در خصوص ثواب عذرخواهی و روایات مرتبط با عفو و بخشش هم پرداخت و عنوان کرد: می‌توان با یک همکاری و هماهنگی دو سویه بین دستگاه قضا و نیروی انتظامی بسیاری از پرونده‌ها را از همان مراحل نخست در کلانتری‌ها به سمت صلح و سازش هدایت و مختومه کرد.

رئیس کل دادگستری استان همدان به بهره گیری بخش‌هایی از دستگاه قضائی استان از ارتباطات الکترونیکی اشاره کرد و گفت: این آمادگی را داریم تا برای ارتباط الکترونیکی کلانتری‌ها با دادسراها و دادگستری‌ها در راستای تسریع در انجام وظایف خود شرایط را مهیا سازیم.

عدالتخواه بر ضرورت افزایش آمادگی جسمانی نیروهای پلیس و همچنین کادر دستگاه قضا برای داشتن توان لازم در حوزه عمل به وظایف خود تأکید کرد و گفت: بدین ترتیب می‌توان انتظار داشت که در انجام مأموریت‌ها جسور، خوب و ورزیده و به ویژه به موقع عمل کنیم.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا