تاریخ : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰ 11 ذو القعدة 1442 Sunday, 20 June , 2021

ماجرای سکه های عتیقه ابن بابویه/ بسته حمایتی دولت به گردشگری

  • 15 آبان 1399 - 9:38

کشف سکه های عتیقه در ابن بابویه، آخرین اخبار درباره بسته حمایتی دولت به فعالان گردشگری، محدودیت های سفر برای کاهش تب کرونا از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

خبرگزاری مهر_ گروه جامعه؛ ا ین هفته بیشترین اخبار درباره بسته حمایتی است که قرار بوده تا دولت به فعالان گردشگری بدهد. علی اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی در این باره گفت: مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در راستای تصویب بسته حمایتی در حوزه گردشگری لازم الاجراست و نباید فعالان گردشگری برای دریافت این بسته کوتاه بیایند.

او این صحبت‌ها را در نشستی با فعالان دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهان‌گردی در سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مطرح کرد و خطاب به دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهان‌گردی گفت: باوجود مشکلات اقتصادی دولت، بسته سوم حمایتی را گرفتیم، مصوبات ستاد ملی کرونا به تصویب مقام معظم رهبری می‌رسد و حکم قانونی دارد، هر جایی که به مصوبات ستاد ملی کرونا عمل نکردند به ما اعلام کنید تا پیگیری کنیم. نباید فعالان گردشگری برای دریافت این بسته کوتاه بیایند و هر دستگاهی که این مصوبات را رعایت نکند خلاف قانون عمل کرده و دفاتر می‌توانند به دستگاه‌های نظارتی شکایت کنند. در بانک‌ها ۶۰۰ میلیارد تومان برای دریافت تسهیلات کرونایی پرونده تشکیل شده که حدود ۳۰۰ میلیارد تومان آن به حوزه گردشگری پرداخت شده است.

ستاد کرونا برای گردشگری ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات پیش‌بینی کرده است

وی افزود: دوستان ما در حوزه گردشگری از این تسهیلات زیاد استقبال نکردند، پیش‌بینی‌هایی که ستاد ملی مقابله با کرونا برای ما داشتند اختصاص تسهیلات ۵ هزار میلیارد تومانی بود که تنها به‌اندازه ۶۰۰ میلیارد تومان استقبال شد. ۵۰ هزار میلیارد تومان منابعی بوده که ستاد ملی مقابله با کرونا برای جبران خسارت تجهیز کرده بود که یک بخش آن به وزارت بهداشت و بخش دیگر برای پرداخت بیمه بیکاری به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اختصاص پیدا کرد.‌

تورهای غیرمجاز طبیعت‌گردی سامان‌دهی شوند

علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی در نشست دیگری با شورای هماهنگی بخش خصوصی گردشگری گفت: ظرفیت‌های بسیار خوبی در کشورهای هم‌جوار برای جذب گردشگر و توسعه همکاری‌ها در حوزه گردشگری وجود دارد، از این رو باید به ادارات کل میراث‌فرهنگی در استان‌های مرزی این مأموریت داده شود تا نسبت به جذب گردشگران خارجی از کشورهای همسایه اقدام کنند. این موضوع فقط وظیفه وزارتخانه نیست بلکه ادارات کل میراث‌فرهنگی استان‌ها نیز باید جذب گردشگران خارجی را یکی از وظایف خود بدانند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در این شورا باید به آن توجه کرد، سامان‌دهی آژانس‌ها به‌منظور جذب گردشگر خارجی است. باید به یک متعادل‌سازی دست پیدا کنیم. باید بدانیم تعداد آژانس‌های فعال در حوزه جذب گردشگر خارجی چقدر است و چه ظرفیت‌هایی در آژانس‌های ما وجود دارد که از آن‌ها بهره ببریم.

مونسان به ترکیه به‌عنوان یکی از کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: این کشور در همسایگی ما دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی است و می‌توان از ترکیه گردشگران زیادی داشت، به نظر می‌رسد برای این کار نیازمند تبلیغات بهتر و معرفی بیشتر ایران به ترک‌ها هستیم.

سفری که لذتی ندارد

پس از اینکه اعلام شد آمار قربانیان کرونا روز به روز بیشتر شده است، تصمیم گرفته شد که محدویت‌های دو هفته‌ای برای جابه جایی مردم در نظر گرفته شود. بنابراین با اعلام ممنوعیت ورود و خروج به ۲۵ مرکز استان در کشور که بیشتر آنها جزو شهرهای گردشگری بوده‌اند، انجام سفر در پیک دیگری از تعطیلات آبان ماه به منظور کاهش تب کرونا در کشور انجام نخواهد شد.

ا تصمیم کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در خصوص بررسی اعمال و چگونگی محدودیت در تعطیلات پیش رو، محدودیت رفت‌وآمد در ۲۵ مرکز استان از ظهر دوشنبه (۱۲ آبان) اعمال شد.

بر این اساس از ساعت ۱۲ روز دوشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱۲ خروج خودروهای شخصی با پلاک بومی و ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی از / به ۲۵ مرکز استان، به شرح مندرج در بند ۲، ممنوع است. مراکز استان‌های دارای ممنوعیت عبارتند از: تهران، البرز، خراسان رضوی، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، فارس، خوزستان، کردستان، اصفهان، قم، مرکزی، خراسان جنوبی، اردبیل، کرمانشاه، بوشهر، هرمزگان، یزد، لرستان، خراسان شمالی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، همدان، زنجان، سمنان و کرمان.

اعمال ممنوعیت‌ها در استان‌های تهران و البرز از انتهای حوزه استحفاظی آنها آغاز و به‌صورت یکپارچه، ورود پلاک غیربومی و خروج پلاک بومی ممنوع شد. این طرح تا ساعت ۲۴ روز ۱۶ آبان ادامه دارد.

از استان‌های دیگر که معمولاً گردشگر پذیر بوده‌اند نیز این محدودیت‌ها در قالب اخبار شنیده می‌شود از جمله فرماندار اسکو که اعلام کرده بود ورود گردشگران به روستای گردشگری کندوان در استان آذربایجان شرقی ممنوع شده است و یا فرماندار قشم که گفته است از امروز خروج ساکنان جزیره قشم و ورود دیگر هموطنان به این جزیره از اسکله شهید ذاکری و بندر لافت ممنوع است.

حق بیمه سال اول هنرمندان صنایع دستی از سوی دولت پرداخت می‌شود

تفاهم‌نامه معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر امضا شد بر این اساس حق بیمه در سال اول به‌طور کامل از سوی دولت پرداخت خواهد شد.

این تفاهم‌نامه به امضای پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و علی شیرکانی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر رسید و طرفین در خصوص تقویت همکاری‌ها در حوزه بیمه هنرمندان صنایع‌دستی روستایی و عشایری با یکدیگر به توافق رسیدند.

این تفاهم‌نامه در راستای اصل بیست و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و تحقق اهداف و برنامه‌های دولت تدبیر و امید در خصوص تعمیم و گسترش پوشش نظام تأمین اجتماعی و افزایش ضریب بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به امضا رسید و توسعه، تعمیم و گسترش بیمه اجتماعی برای قشر پرتلاش صنعتگران دارای محور تولید و کارت شناسایی فعال از مراکز ملی فرش در سراسر کشور مهمترین هدف این تفاهم‌نامه است.

دستور وزیر راه برای برخورد با گرانفروشان بلیت هواپیما

وزیر راه و شهرسازی در پی نامه وزیر گردشگری به وی، طی نامه‌ای به معاون حمل و نقل خود خواستار برخورد جدی با افزایش نرخ پروازها برخلاف توافقات این وزارتخانه با ایرلاین‌ها شد.

به دنبال نامه دو هفته قبل علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به وزیر راه و شهرسازی در خصوص افزایش نرخ پروازها و درخواست او از محمد اسلامی برای توقف این روند، وزیر راه و شهرسازی در نامه‌ای به شهرام آدم نژاد معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، خواستار برخورد با این موضوع شد.

مونسان وزیر گردشگری اول آبان در نامه‌ای به اسلامی وزیر راه نوشت: «همان‌گونه که استحضار دارید شرکت‌های هواپیمایی در اکثر مسیرهای داخلی بر خلاف دستور جناب‌عالی، مبنی بر لغو افزایش نرخ پروازها، قیمت خدمات خود را بیش از ۱۰۰ درصد و تحت عنوان کف قیمت افزایش داده‌اند، ضمن آن‌که دفاتر خدمات مسافرتی را نیز به‌صورت مستمر تهدید به‌قطع سیستم فروش یا ابطال قراردادهای همکاری فی‌مابین می‌کنند. لذا خواهشمند است، دستور فرمائید در خصوص توقف رویه ناصحیح و ناصواب معموله اقدامات لازم به‌عمل آید.»

به‌دنبال این نامه، وزیر راه و شهرسازی به صورت مکتوب به شهرام آدم‌نژاد معاون حمل و نقل این وزارتخانه دستور داده است تا ضمن بررسی این موضوع، با موارد خلاف عمل با تصمیمات منعقده برخورد کند.

در دستور مکتوب وزیر راه و شهرسازی به معاون حمل و نقل این وزارتخانه آمده است: «باید شخصاً پیگیری و رسیدگی نمائید آنچه ابلاغ شده است و جمع‌بندی جلسه مشترک بود باید عمل شود و موارد خلاف عمل با تصمیمات منعقده باید برخورد شود.»‌

کشف ۱۴۱ سکه عتیقه در تهران

ماجرای سکه‌های عتیقه در ابن بابویه

این هفته رئیس پلیس امنیت اقتصادی از کشف ۱۴۱ سکه عتیقه به وزن ۶۷۲ گرم و تعدادی سکه خرد شده به وزن ۵۳۶ گرم مربوط به دوره آل بویه در شهر ری خبر داد. سرهنگ کارآگاه علی ولی پور گودرزی در تشریح این خبر اظهار کرد: پنجم آبان ماه پرونده‌ای از کلانتری ۱۳۱ شهر ری به همراه یک متهم مبنی بر کشف عتیقه به این پلیس ارجاع و تیمی از کارآگاهان این پلیس بررسی موضوع و مسئولیت پرونده را بر عهده گرفتند.

این مقام انتظامی گفت: متهم پرونده در بازجویی اولیه اظهار داشت، حدود ۲ ماه پیش به همراه شخصی در حال کندن قبر در قبرستان ابن بابویه بودیم که کوزه‌ای حاوی سکه‌های قدیمی پیدا کرده و آنها را با هم تقسیم و از هم جدا شده و از آن به بعد همدیگر را ندیدیم.

وی با اشاره به اینکه شناسایی متهم دوم پرونده در دستور کار قرار گرفت، گفت: مأموران موفق شدند در تحقیقات پلیسی مخفیگاه وی را در “باقر شهر” شناسایی و نتیجه تحقیقات انجام شده را در اختیار مرجع قضائی قرار دهند.

سرهنگ ولی پور تصریح کرد: با هماهنگی‌های قضائی تیمی از کارآگاهان برای دستگیری متهم به مخفیگاه وی اعزام و موفق شدند، وی را در یک عملیات پلیسی دستگیر و برای تحقیقات تکمیلی به پلیس امنیت اقتصادی انتقال دهند.

وی ابراز داشت: متهم پس از انتقال به این پلیس اظهار کرد، سکه‌ها را پس از تقسیم در همان قبرستان ابن بابویه مخفی کرده است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی با بیان اینکه یازدهم آبان ماه تیمی از کارآگاهان به همراه بازپرس پرونده، رئیس میراث فرهنگی شهرستان ری به قبرستان ابن بابویه اعزام شدند، عنوان کرد: در بررسی‌های بیشتر ۱۴۱ سکه سالم به وزن ۶۷۲ گرم و تعدادی سکه خرد شده به وزن ۵۳۶ گرم متعلق به دوره آل بویه کشف و در همان محل تحویل نماینده میراث فرهنگی شد. هر ۲ متهم برای سیر مراحل قانونی در اختیار مرجع قضائی قرار گرفتند.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها