مالیات صادرات کالای غیرنفتی و کشاورزی به شرط بازگشت ارز صفر می‌شود

  • 02 آبان 1399 - 12:20


طبق لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، مالیات صادرات کالا و خدمات غیرنفتی و کشاورزی به شرط بازگشت ارز صادراتی با نرخ صفر محاسبه می‌شود.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مصوبه کمیسیون اقتصاد دولت درباره لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم که برنامه جدیدی برای اخذ مالیات از املاک، درآمد اشخاص حقیقی و خودروهای لوکس محسوب می شود و در هیات دولت در حال بررسی است، تصمیماتی درباره مالیات صادرات کالا و خدمات غیرنفتی و کشاورزی گرفته شده است.

یکی از بخش‌های این لایحه مربوط به حذف معافیت صادرات محصولات کشاورزی و کالاهای غیرنفتی و خام فروشی است. براین اساس به منظور شفافیت در صادرات کالا و خدمات در این لایحه آمده است:‌ صددرصد 100 % درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات بخش کشاورزی و بیست درصد 20 % درآمد حاصل از صادرات مواد واسطه ای و ده 10 % درآمد حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر می گردد.

فهرست مواد خام، واسطه ای و کالاهای نفتی به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و نفت و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی به تصویب هیأت وزیران می رسد.

اعمال نرخ صفر موضوع این ماده و استرداد مالیات برارزش افزوده منوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور مطابق آیین نامه‌ای می باشد که با پیشنهاد وزارت اموراقتصادی و دارایی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت به تصویب هیات وزیران می رسد.

تبصره 2: سود حاصل از تسعیر ارز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، صندوق توسعه ملی، صندوق ضمانت صادرات، بانک توسعه صادرات و شرکت سرمایه گذاری خارجی ایران از پرداخت مالیات معاف می باشند.

به گزارش فارس، در سال‌‌های اخیر سازمان امور مالیاتی برای تسعیر ارز صندوق توسعه ملی مالیات وضع کرده بود که با تفسیر قانون از اخذ اینگونه مالیات منع شد.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0