دانش و فناوری

ماموریت ۵ روزه "استارلاینر" را در ۱۴۰ ثانیه تماشا کنید

شرکت “بوئینگ” فیلم کوتاهی از لحظه آغاز، حین و پایان ماموریت کپسول “استارلاینر” منتشر کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیجیتال‌ترندز، فضاپیمای CST-۱۰۰ استارلاینر بوئینگ روز چهارشنبه، ۲۵ مه، با کمک یک چتر نجات در محدوده موشکی ارتش ایالات متحده آمریکا موسوم به “White Sands” در نیومکزیکو فرود آمد.

این فرود، نقطه پایانی بر یک ماموریت بدون سرنشین موفقیت آمیز به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) بود که تقریباً ۱۸ ماه پس از شکست اولین پرواز آزمایشی این شرکت انجام شد.

“بوئینگ” با انتشار ویدیویی در صفحه توییتر خود که لحظات کلیدی ماموریت “آزمایش پرواز مداری ۲”(OFT-۲) را نمایش می‌دهد، بازگشت موفقیت‌آمیز “استارلاینر” به خانه پس از یک ماموریت پنج روزه را جشن گرفت.

“بوئینگ” در توضیح این ویدیو نوشت: در روز ۱۹ مه، پرتاب “استارلاینر” آغاز شد. پس از پنج روز اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی، “استارلاینر” در روز  ۲۵ مه به سلامت فرود آمد. این آزمایش برای “اکسپدیشن ۶۷”(Expedition ۶۷) ناسا و تیم‌های ما داده‌ها و محموله‌های حیاتی برای اکتشافات تجاری فضایی آینده فراهم کرد. این ماموریت را از پرتاب تا فرود تماشا کنید.

“اکسپدیشن ۶۷” یکی از ماموریت‌های ناسا است که طی آن هفت فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کرده و اکنون در آن حضور دارند.

این ویدیوی ۲۴۰ ثانیه‌ای شامل نکات برجسته‌ای مثل پرتاب “استارلاینر” از کیپ کاناورال در فلوریدا سوار بر موشک اطلس V، اتصال آن به ایستگاه فضایی و بازگشت آن به خانه است. در این ویدیو نگاهی اجمالی به رزی(Rosie) داریم، یک مانکن مملو از حسگر که سوار بر “استارلاینر” به ایستگاه فضایی پرواز کرد تا به مهندسان کمک کند تا در طول پرواز فضایی، اطلاعات بیشتری در مورد شرایط داخل کپسول کسب کنند.

بیشتر بخوانید:

داستان ماجراجویی “استارلاینر”

“مارک ناپی”(Mark Nappi)، مدیر پروژه “استارلاینر”، گفت: ما یک پرواز آزمایشی عالی با یک سیستم پیچیده داشته‌ایم. انتظار می‌رفت در طول مسیر از آن یاد بگیریم و یاد گرفتیم. از هم تیمی‌ها در ناسا و بوئینگ که خود را صرف “استارلاینر “کردند، تشکر می‌کنم.

این ماموریت برای نشان دادن کیفیت و عملکرد سیستم حمل و نقل بوئینگ طراحی شده است و باید راه را برای اولین پرواز آزمایشی سرنشین‌دار “استارلاینر” در پایان سال جاری هموار کند.

پس از تایید کامل، ناسا می‌تواند از “استارلاینر” به همراه کپسول‌های “کرو دراگون” شرکت خصوصی اسپیس‌ایکس برای ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی و باز گرداندن آن‌ها به زمین استفاده کند.

اولین تلاش بوئینگ برای فرستادن “استارلاینر” به ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال ۲۰۱۹ با شکست این فضاپیما به پایان رسید، زیرا این فضاپیما نتوانست در مدار صحیح  برای اتصال به ایستگاه قرار بگیرد و دومین تلاش برای پرتاب در اوت ۲۰۲۱ پس از بروز چندین مشکل فنی کمی قبل از پرتاب متوقف شد.

مشکلات قبلی “استارلاینر” به این معنی بود که “آزمایش پرواز مداری ۲” یک ماموریت پرمخاطره خواهد بود، بنابراین می‌توان گفت که بوئینگ و ناسا از اینکه، این بار، همه چیز یا تقریباً همه چیز طبق برنامه پیش رفته است، احساس راحتی کردند.

انتهای پیام

منبع خبرگزاری ایسنا

دکمه بازگشت به بالا