تاریخ : شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 27 رمضان 1442 Saturday, 8 May , 2021

مجلس با رسیدگی به طرح جمعیت طبق اصل ۸۵ قانون اساسی موافقت کرد

  • 12 آبان 1399 - 10:51

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تقاضای رسیدگی به طرح جمعیت و تعالی خانواده براساس اصل ۸۵ قانون اساسی موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی نمایندگان با ۱۹۴ رأی موافق، ۲۶ رأی مخالف و دو رأی ممتنع از مجموع ۲۲۷ نماینده حاضر در جلسه علنی با تقاضای رسیدگی به طرح جمعیت و تعالی خانواده براساس اصل ۸۵ قانون اساسی موافقت کردند.

بر این اساس طرح جمعیت و تعالی خانواده پس از بررسی و  تصویب در کمیسیون مشترک، به صورت مستقیم به شورای نگهبان ارجاع داده می شود.

در ادامه جلسه، حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی درباره این موضوع، گفت: بسیاری از نمایندگان و کمیسیون های مرتبط مجلس طرح جمعیت و تعالی خانواده را بررسی کرده اند و به این موضوع ورود کرده اند.

وی با اشاره به اینکه طرح جمعیت و تعالی خانواده ۵۰ ماده دارد، اظهار داشت: در مجالس قبل بارها طرح جمعیت و تعالی خانواده مطرح شد  اما در نوبت بررسی صحن علنی مجلس قرار نگرفت و الان لازم است با توجه به مشکلات مربوط به جمعیت، این طرح را تصویب کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: هزار و ۵۰۰ ساعت برای بررسی طرح جمعیت و تعالی خانواده فرصت گذاشتیم و این طرح به خوبی بررسی و کارشناسی شده و از همه دستگاه ها جهت بررسی این طرح دعوت کردیم.

آقاتهرانی با بیان اینکه اصل ۸۵ شدن این طرح باعث می شود که مباحث به صورت محققانه تر دنبال شود، گفت: جزئیات طرح جمعیت و تعالی خانواده با دقت کامل در کمیسیون های مجلس مورد بررسی قرار می گیرد و ما از همه کمیسیون ها دعوت می کنیم نظرات خود را در این زمینه ارائه کنند.

وی افزود: در صورتی که طرح جمعیت و تعالی خانواده در صحن علنی مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد ۴ ماه طول می کشد و با توجه به اینکه وضع اقتصادی مردم مهمتر است، فرصت بررسی در صحن مجلس را ندارد و نباید وقت مجلس را صرف آن کنیم و این موضوع بهتر است در کمیسیون های مجلس پیگیری شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: ما در طرح جمعیت و تعالی خانواده تلاش کردیم موانع جوانان را برداریم و از سوی دیگر در صورتی که اصل ۸۵ شود، حدود ۵ سال به صورت تجربی عمل می کنیم تا تأثیرات آن دیده شود و این طرح مادام العمر نیست و می توان آن را اصلاح کرد.

آقا تهرانی گفت: متأسفانه میزان سقط جنین در کشورمان زیاد است و در طرح جمعیت و تعالی خانواده، جلوی سقط جنین گرفته می شود.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها