محافل صهیونیستی: صلح با سودان در سایه مخالفت‌های مردمی «صلح سرد» است

  • 10 آبان 1399 - 14:48


برخی محافل صهیونیستی پیش‌بینی کردند که صلح تل‌آویو- خارطوم به دلیل مخالفت‌های مردمی و اختلافات داخلی در حکومت سودان، «صلح سرد» خواهد بود.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «عاموس یادلین» رئیس سابق دستگاه اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی تأکید کرد که سودان به عادی‌سازی روابط با این رژیم مجبور شد و تنها به دلیل آنکه از لیست آمریکایی حامیان تروریسم خارج شود، این پیشنهاد را پذیرفت.

یادلین که در حال حاضر ریاست مرکز تحقیقات امنیت قومی رژیم صهیونیستی را بر عهده دارد، گفت که اسرائیل به خارطوم پیشنهاد کرد که در ازای عادی‌سازی روابط با تل‌آویو، از نفوذ خود در دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای خارج کردن سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم استفاده خواهد کرد.

وی اشاره کرد که موضوع عادی‌سازی روابط با تل‌آویو همچنان یک موضوع اختلافی در داخل حکومت سودان به ویژه بین مسئولان نظامی است.

طبق گزارش وبگاه «العربی الجدید»، یادلین تصریح کرد که بر خلاف واقعیت‌ها در امارات که ملت آن تسلیم مطلق رویکردهای «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی می‌شود، همه امور در سودان متفاوت است و هیچ کس نمی‌تواند جلوی مخالفت‌ها با عادی‌سازی روابط با تل‌أویو را مهار کند.

وی ابراز عقیده کرد که صلح با سودان «صلح سرد» خواهد بود درست همانند وضعیت صلحی که بین اسرائیل با مصر و اردن حاکم است.

یادلین همچنین گفت که ارزش اصلی توافق تل‌آویو و خارطوم در این بود که اعلام عاد‌ی‌سازی روابط دو کشور نشان داد که مسیر عادی‌سازی روابط با تل‌آویو با قدرت در حال پیشروی است و تنها منحصر به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیست بلکه به آفریقا نیز منتقل شده است.

به گفته او در صورتیکه سازش با سودان حفظ شود در بلندمدت تأثیرات و نفوذ اسرائیل در آفریقا عمیق‌تر خواهد شد.

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0