تاریخ : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ 7 ذو القعدة 1442 Wednesday, 16 June , 2021

محلول پاشی هوایی ۴ هزارهکتار اراضی جنگلی زاگرس در آذربایجان غربی

  • 28 اردیبهشت 1400 - 18:10

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی از محلول پاشی چهار هزار هکتار اراضی جنگلی سرمنشا زاگرس در استان با هدف مبارزه با آفت جوانه خوار بلوط خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، هادی قاسمی در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه در سال‌های گذشته بر اثر وجود برخی کمبودها و مسائل طبیعی، درختان جنگلی استان در معرض خطر آفت جوانه خوار بلوط قرار گرفته بود، افزود: به منظور پیشگیری از شیوع آفت جوانه خوار بلوط در سطح چهار هزار هکتار با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال از عرصه‌های جنگلی زاگرس عملیات محلول پاشی هوایی اجرا شد.

وی با تاکید بر اینکه این عملیات محلول پاشی برای صیانت از عرصه‌های جنگلی باید تداوم داشته باشد، ادامه داد: اقدامات باید ادامه دار باشد و با استفاده از توان علمی و تحقیقاتی بیش از گذشته اقدامات خود را برای حفاظت از جنگل‌ها و مبارزه با آفت‌های موجود گسترش و توسعه دهیم.

قاسمی با بیان اینکه این عملیات به مدت ۴۵ روز با استفاده از دو فروند هواپیمای محلول پاش در جنگل‌های سردشت و پیرانشهر اجرا شد، اضافه کرد: جنگل‌های استان که نقطه آغازین ناحیه رویشی جنگل‌های زاگرسی است که از مهمترین گونه‌های نادر طبیعی به شمار می‌روند و باید با روش‌های علمی و تحقیقاتی از این گونه‌های ارزشمند طبیعی به صورت مطلوب و بهینه؛ حفاظت و صیانت کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: جنگل‌های زاگرسی استان عمدتاً”در شهرستان‌های پیرانشهر و سردشت واقع شده است که بالغ بر ۱۰۱ هزار هکتار است که امسال تلاش می‌شود با بکارگیری توان علمی دانشگاهی و خرد جمعی راهکارهای موثرتری را برای حفاظت از جنگل‌های این مناطق داشته باشیم.

قاسمی با بیان اینکه جنگل‌های سرمنشا زاگرس در استان از تهدید گرد و غبار کشورهای همسایه استان را صیانت می‌کند، خاطر نشان کرد: هر هکتار جنگل قادر است ۶۷ تن گرد و غبار را جذب کند.

مدیرکل منابع طبیعی آذربایجان غربی در ادامه، کشت گونه‌های گیاهی با هدف کنترل چرای دام مازدا بر مراتع استان، شناسایی ذخیره گاه‌های جنگلی و مرتعی، جنگل کاری مشارکتی، واگذاری ۹ پارک جنگلی به همراه اجرای طرح زراعت چوب در سطح ۷۰۰ هزار هکتار و بهره برداری از مراتع فرعی جنگل و مرتع و افزایش جذب همیاران طبیعت را از مهمترین اقدامات این اداره کل در سال جاری عنوان کرد.

علی بخشعلی مدیر عامل و رئیس هیت مدیره شرکت هواپیمایی کشاورزی کشور نیز در این نشست با اینکه این شرکت هواپیمایی خدمات ویژه با قدمت ۸۰ ساله نقش مهمی در بخش هوایی صنعت کشاورزی بر عهده دارد، گفت: در حال حاضر ۴۰ فروند هواپیمای ملکی برای انجام فعالیت در بخش صنعت کشاورزی فعال است.

وی تاکید کرد: اجرای عملیات محلول پاشی هوایی به منظور مبارزه بیولوژیک با آفت جوانه خوار بلوط در عرصه‌های جنگلی جنوب غربی استان با اجرای همزمان دو فروند هواپیمای درومادر شرکت هواپیمایی خدمات ویژه در مناطق پیرانشهر و سردشت با طرح پروازی خاص به صورت لاین دراپ با زمان تقریبی ۲۱۰ ساعت پرواز انجام گرفت.

بخشعلی پور با بیان اینکه اجرای این طرح با چنین وسعتی به صورت پایلوت در استان آذربایجان غربی انجام گرفت و می‌تواند به عنوان الگو در سایر استان‌های کشور نیز اجرا شود، گفت: این شرکت آمادگی دارد در صورت و قوع اتش سوزی در جنگل‌ها با استفاده از هواپیماهای محلول پاش که ظرفیت حمل ۴۰ تن آب را دارند، اقدام به اطفای حریق در سطح جنگل‌ها کند.

خبرگزاری مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها