تاریخ : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 1 شوال 1442 Wednesday, 12 May , 2021

مخالفت النجباء با تمدید قرارداد شرکت انگلیسی «سرکو» در عراق

  • 11 آبان 1399 - 18:46

معاون دبیرکل جنبش النُجَباء  با انتشار توییتی با تلاش برای تمدید قرارداد شرکت خدمات ناوبری انگلیسی «سرکو» در عراق مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «نصر الشمری» معاون دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی النُجَباء عراق با انتشار توییتی با تلاش برای تمدید قرارداد شرکت خدمات ناوبری انگلیسی «سرکو» در عراق مخالفت کرد.

وی بیان کرد: ما با قاطعیت در برابر تلاش برای تمدید قرارداد شرکت سرکو که بر حریم هوایی عراق سیطره دارد، می ایستیم. در عراق پرسنل ملی آموزش دیده، کاردان و آماده به کار وجود دارند و نیازی به بیگانه برای کنترل حریم هوایی کشور نداریم. مسئله تمدید بیانگر مشروعیت بخشیدن به اشغال طولانی مدت انگلیس است و ما هرگز اجازه این کار را نخواهیم داد.

تعدادی از کارشناسان کنترل ترافیک هوایی عراق دو ماه پیش در نامه سرگشاده‌ای به وزیر حمل و نقل و مدیریت شرکت عمومی خدمات ناوبری هوایی این کشور خواستار پایان دادن به سیطره این شرکت خارجی بر حریم هوایی کشورشان شده و تاکید کرده بودند که ادامه کار این شرکت هزینه ماهیانه حدود ۲ میلیارد دیناری برای عراق به همراه دارد، در حالیکه عراق نیروی توانمند برای ارایه خدمات ناوبری در اختیار دارد.

حریم هوایی عراق از سال ۲۰۱۱ میلادی تحت سیطره و کنترل شرکت سرکو است که در آن زمان قراردادی ۱۵ ساله با عراق به امضا رسانده بود.

شرکت سرکو همچنین به واگذاری حریم هوایی عراق به ائتلاف بین‌المللی تحت سرکردگی آمریکا موسوم به ائتلاف ضد «داعش» متهم شده است.

ناظران عراقی معتقدند که در نتیجه مدیریت این شرکت بر حریم هوایی عراق، مسئولان این کشور کنترلی بر حریم هوایی و نیز اطلاعاتی از آنچه در حریم هوایی عراق می‌گذرد، ندارند.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها