مدیران، انتظار غیر موقوفه‌الیه نداشته باشند

  • 01 آبان 1399 - 16:29

شیراز- نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: مدیرانی اگر انتظار دارند درآمد موقوفه غیر موقوفه‌الیه هزینه شود، از این کار دست بردارند زیرا کار حرامی است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله لطف‌الله دژکام عصر پنجشنبه در جلسه کمیته عالی موقوفات و منابع پایدار حوزه علمیه فارس که با حضور آیت‌الله اعرافی در شیراز برگزار شد، گفت: مسئله تعلیم و تربیت امری بسیار واجب و لازم است و این کار مهم در ابتدا کار نهاد دین بوده است.

وی، گفت: هیچکس نمی‌تواند مدعی شود که در طول تاریخ بشر، کار تعلیم و تربیت از نهاد دین فاصله داشته و در طول تاریخ نهادهایی مانند حوزه‌های علمیه به اشکال مختلف و متناسب با هر زمان و جامعه شکل گرفته، تعلیم و تربیت را انجام داده و به نتیجه رسانده است.

به گفته رئیس شورای حوزه‌های علمیه فارس و امام جمعه شیراز، تأمین هزینه‌های تعلیم و تربیت یکی از مباحث مهم هر کشوری بوده است، لذا وقف که در اسلام بسیار مورد توجه قرار دارد یکی از راه حل‌های تأثیرگذار به‌شمار می‌رود که در سایر کشورهای جهان هم به اشکالی اجرا و دنبال شده است.

آیت الله دژکام با بیان اینکه وقف تنها در کشورهای اسلامی مد نظر نیست، افزود: امروز بسیاری از دانشگاه‌های مطرح جهان نیز با همین راهکار ایجاد و اداره می‌شود.

امام جمعه شیراز با تصریح باید برای گسترش و تعمیق وقف تلاش ویژه‌ای اینکه در ایران به عنوان یک کشور اسلامی انجام شود، تاکید کرد: از ظرفیت وقف در مسیر ایجاد منابع پایدار برای فعالیت بهتر و مطلوب‌تر حوزه‌های علمیه در استان فارس استفاده شود.

وی یکی از مسائل مهم را احیای موقوفات مرتبط با حوزه‌های علمیه و حسن استفاده از آن برشمرد و با بیان اینکه ظرفیت‌های استان فارس در این زمینه قابل توجه است، گفت: استان فارس شاید بعد از تهران به لحاظ موقوفات اول باشد؛ با این تفاوت که تقریباً تمام ظرفیت‌ها در تهران استفاده شده و در استان فارس همچنان زمینه کار وجود دارد.

نماینده ولی فقیه در فارس ضمن تاکید بر لزوم تعریف وقف‌های جدید در حوزه‌های آموزشی و تربیتی، تاکید کرد: البته این کار باید با دقت انجام شده و بعد از سبک و سنگین کردن، آن را تعریف کنیم؛ در بعضی وقف‌نامه‌ها نوشته شده درآمد صفر، یعنی یک ملک وجود دارد که شاید ارزشمند هم باشد اما درآمدی ندارد؛ چنین وقفی به کار تعلیم و تربیت نمی‌خورد.

نماینده ولی فقیه در فارس با تاکید براینکه در این زمینه در فارس هنوز کار بزرگی انجام نشده است، از مسئولان دستگاه‌های مختلف، نمایندگان مردم در مجلس و دیگر مجموعه‌ها درخواست کرد که در این خصوص همراهی لازم را داشته باشند.

آیت‌الله دژکام همچنین گفت: این جمله را از طرف مدیرکل اوقاف فارس می‌گویم؛ مدیرانی اگر انتظار دارند درآمد موقوفه غیر موقوفه‌الیه هزینه شود، از این کار دست بردارند که کار حرامی است.

یادآور می‌شود: ابراهیم عزیزی، رئیس مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست، بر لزوم توجه ویژه به وقف و توسعه، گسترش و تعمیق این فرهنگ در ابعاد مختلف تاکید کرد.

وی از آمادگی کامل مجلس و مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی برای پیگیری ایده‌ها و طرح‌های مطرح شده در این زمینه خبر داد.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0