تاریخ : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰ 11 ذو القعدة 1442 Sunday, 20 June , 2021

مربی تیم ملی با رد اتهام حمایت از برخی کشتی‌گیران: تصمیم جمعی گرفتیم/ امیدوارم غرض‌ورزی در کار نباشد

  • 17 آبان 1399 - 8:38

مربی تیم ملی آزاد با تاکید بر اینکه تکرار کشتی در برخی اوزان تنها تصمیم غلامرضا محمدی نبوده، گفت: در انتخابی تیم ملی تصمیم خلق الساعه نگرفتیم.

ابراهیم مهربان در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در مورد هجمه‌ای که علیه سرمربی تیم ملی درخصوص برگزاری کشتی مجدد در برخی اوزان ایجاد شده، اظهار داشت: هیچ وقت و هیچ جا نگفتیم که مسابقات انتخابی دو برد از سه مسابقه باشد. در اطلاعیه‌ای که حدود دو هفته پیش در خروجی سایت فدراسیون کشتی قرار گرفت، در پارگراف آخر عنوان شد که براساس مبارزاتی که انجام می‌شود، امکان تجدید مبارزه با نظر کمیته فنی وجود دارد. در واقع تصمیم ما برای تکرار مبارزه‌ها تصمیم خلق‌الساعه نبود. بحث دو برد از سه مسابقه اصلا مطرح نبود، بلکه تصمیم به تکرار کشتی گرفتیم و وقتی کشتی اول را یک کشتی گیر برده بود و کشتی دوم را کشتی گیر دیگر، عدالت باید با برگزاری کشتی سوم رعایت می‌شد، مثل اتفاقی که در 125 کیلوگرم رخ داد.

وی ادامه داد: این تصمیم در اطلاعیه مسابقات انتخابی تیم ملی اعلام شده بود و در سایت فدراسیون کشتی موجود است. بحث اصلی، تکرار مسابقه در برخی اوزان بود و ما می‌توانیم به صورت خاص در مورد همه آنها صحبت کنیم.

مهربان در مورد اینکه گفته شده غلامرضا محمدی این تصمیم را به خاطر شکست کشتی گیران مورد نظرش اتخاذ کرده، تصریح کرد: این تصمیم سرمربی تیم ملی نبود، بلکه تصمیم کادرفنی کشتی آزاد برای تکرار مسابقه در برخی اوزان بود که به تایید کمیته فنی حاضر در مسابقات هم رسید. اینکه برخی می‌خواهند توپ را در زمین یک نفر بیندازند، نه انصاف است و نه عدالت.

مربی تیم ملی کشتی آزاد افزود: نظر مجموعه کادرفنی همین چیزی بود که در سالن اتفاق افتاد. تاکید می‌کنم اگر گفتیم در 61 کیلوگرم کشتی مجدد برگزار شود، تصمیم ما در این خصوص یک تصمیم جمعی بوده و انصاف نیست گردن یک نفر انداخته شود. یعنی من، غلامرضا محمدی، عباس حاج کناری و مهدی تقوی به عنوان کادرفنی این نظر را دادیم و در کمیته فنی مطرح شد و آنجا مورد تایید قرار گرفت. بهنام احسانپور سال گذشته در جهانی قزاقستان مدال گرفت، او بعد از ماه‌ها دوری از مسابقه، مقابل حریف جوانش شکست خورد. مجید داستان هم که درسال گذشته در جام تختى در وزن ٥٧ کیلو سوم شده بود با نظر کادر فنى در مسابقه درون اردویى در ٦١ کیلو انتخاب وبه آسیایی رفته بود و تفاوتی در مورد کشتی گیران برای ما وجود نداشت و کارنامه آنها ملاک بود. در نهایت احسانپور شرایط مسابقه دوم را نداشت و کشتی نگرفت.

وی یادآور شد: با توجه به مسابقات جهانی سال گذشته، جام تختى و تورنمنت هاى رنکینگ‌دار عملکرد همه بچه‌ها در 97 کیلوگرم زیر نظر بود. دیدارهای لیگ هم ارزیابی شده بود، این حق طبیعی کادرفنی بود که فرصتی دوباره به محمدیانی که در ایتالیا عملکرد خیلی خوبی داشت، بدهد که در نهایت علی شعبانی با آمادگی خوبی که داشت پیروز شد. در 125 کیلو هم جوانی به اسم امیرحسین زارع داشتیم که قهرمان امیدهای جهان شده بود و در ایتالیا بلال ماخوف را برد. او در روسیه دو کشتی گیر عنوان‌دار جهان را شکست داد و در لیگ سال گذشته  قهرمان جهان را برد و در لیگ امسال هم کشتی های خوبی گرفت. زمانی که کشتی اولش تمام شد کادرفنی با توجه به عملکرد یک ساله وی تصمیم به تکرار کشتی گرفت. بنابراین اینکه گفته شود نظر خاص روی کشتی گیری هست، درست نیست. اگر نظر سرمربی این بود، تلفن را برمی‌داشت و از داور می‌خواست کشتی گیر مد نظرش از این مسابقه پیروز خارج شود

مهربان گفت: همیشه این اتفاقات در انتخابی‌ها رخ می‌دهد و برای اولین و آخرین بار نبوده، ما کاملا شفاف عمل کردیم و داوران را تحت فشار قرار ندادیم، یک بار هم به این موضوع ورود نکردیم و نخواهیم کرد. کاری را انجام می دهیم که فکر می‌کنیم درست است و تصمیم گیری‌های‌مان براساس عملکرد قهرمانان است.

مربی تیم ملی اتهام حمایت کادرفنی از چند کشتی گیر خاص را رد کرد و به تسنیم گفت: این موضوعی که می‌گویند نمی‌تواند خیلی اهمیتی داشته باشد، چون کشتی نزدیک به 8-9 ماه در کشورمان تعطیل بود و کادرفنی شرایط تمرینی همه ملی پوشان و نفرات دوم و سوم را صرفا به صورت مجازى و در مقاطع بسیار اندک تحت نظر داشت. هیچ آدم عاقلی در این شرایط که نمی‌داند کشتی گیران مورد نظرش چه میزان آمادگی دارند، نمی‌گوید باید فلانی در تیم ملی باشد و فلان کشتی گیر نباشد.

مهربان اظهار داشت: در این ماه‌ها کشتی تعطیل بوده و مسابقه‌ای برگزار نشده، آخرین رقابتی که می‌شد در آن به آمادگی بعضی نفرات استناد کرد، لیگ بود. هیچ کشتی گیر و شخصی از قبل مد نظرمان نبود که بدون انتخابی بخواهیم او را به مسابقات جهانی ببریم. به محض اینکه اعلام شد جهانی برگزار می شود، در مورد برگزاری انتخابی تیم ملی تصمیم گیری کردیم.

وی در مورد ایرادی که به کادرفنی تیم های ملی گرفته می‌شد مبنی بر اینکه درست در بحبوحه نشست دوباره هیئت اجرایی UWW برای تصمیم گیری در مورد برگزاری جهانی، انتخابی تیم ملی را برگزار می‌کنند، خاطرنشان کرد: اینکه اتحادیه جهانی می‌خواهد در نهایت چه تصمیمی بگیرد، به برگزاری انتخابی ما ربطی ندارد. آخرین اعلام اتحادیه جهانی، برگزاری مسابقات به خاطر اعلام آمادگی بیش از 70 کشور جهان بوده است. فرض را بر این گذاشتیم که جهانی برگزار می‌شود و حدود 26 آذر رقابت‌های‌مان آغاز خواهد شد.

مهربان اضافه کرد: بر اساس زمانی که تا زمان آغاز این رقابت‌ها داریم، در مورد برنامه‌های‌مان تصمیم گیری کردیم و اردوی اول‌مان در تاریخ 8 آبان ماه به اتمام می‌رسید، تنها وقتی که می‌توانستیم برای برگزاری انتخابی تیم ملی لحاظ کنیم همین 15 آبان بود که مسابقات برگزار شد. اینکه چه خواهد شد، چیزی نیست که در محدوده اختیارات ما باشد، ما فرض را بر برگزاری مسابقات جهانی گذاشته‌ایم.

مربی تیم ملی کشتی آزاد در خصوص شکست بهنام احسانپور، محمدحسین محمدیان و امیرحسین زارع به عنوان مدعیان اصلی اوزان 61، 97 و 125 کیلوگرم، خاطرنشان کرد: وقفه‌ای چند ماهه در کل ورزش کشور و کشتی داشتیم بنابراین عیار فعلی کشتی گیران در انتخابی مشخص می‌شد. انتظار ما از محمدحسین محمدیان بعد از عملکردی که از او در ایتالیا دیدیم و موفق شد اسنایدر آمریکایی را شکست دهد، داشتیم، محقق نشد. او با محمدحسین محمدیان آن کشتی و قبل از کرونا تفاوت داشت. این موضوع عجیبی هم نیست، چون در این مدت به خاطر کرونا شرایط تمرینی بچه‌ها فرق می کرد. در برخی شهرستان‌ها سالن به راحتی در اختیار بچه‌ها قرار نمی‌گرفت یا حریف تمرینی نداشتند. در این مدت فقط یک اردو توانستیم برگزار کنیم و بچه‌ها تا رسیدن به آمادگی مطلوب فاصله دارند.

وی در مورد اینکه گفته شده چرا نفر منتخب سنگین وزن تیم ملی، به اردوی اول تیم ملی دعوت نشد، گفت: بارها گفتم و الان هم همان حرف قبلی را می‌گویم. به جهت کرونا برای دعوت نفرات محدودیت داشتیم. ملاک دعوت‌مان به اردوی اول مسابقاتی بود که سال گذشته پشت سر گذاشته شد، از جهانی 2019 نورسلطان، امیدهای جهان، تورنمنت رنکینگ‌دار، جام تختی و مسابقات قهرمانی آسیا و نهایتا لیگ، که براساس داشته‌های قبلی نفرات را به اردو دعوت کردیم. بعد از اینکه مجوز برگزاری انتخابی داده شد، اسامی شرکت کنندگان در مسابقات اعلام شد. مگر از اول گفتیم اینها نمی‌توانند شرکت کنند؟ از قبل هیچ منعی برای کسی در نظر نگرفته بودیم.

مهربان عنوان کرد: در پایان مسابقات انتخابی تیم ملی، وظیفه ما به عنوان کادرفنی این است که با تمام توان در خدمت عزیزانی که انتخاب شده‌اند باشیم و بیشترین کمک را در جهت آمادگی فنی، روحی و بدنی به آنها بدهیم. آنها را به شرایطی برسانیم که در صورت برگزاری جهانی صربستان، با آمادگی مطلوب‌تر در رقابت‌ها شرکت و از نام بزرگ ایران دفاع کنند. تمام سعی و تلاش کادرفنی و فدراسیون و مدیر تیم‌های ملی در همین راستا است.

وی گفت: الان مربی تیم ملی هستم و این افتخاری است که نصیب من شده و وظیفه دارم به نحو احسن از این امانت‌های کشتی حفاظت و حراست کنم. اگر دوستان قرار است قلمی بزنند و خبری منتشر کنند، آنها هم باید رسم امانت‌داری را رعایت کنند. اگر میکروفونی هم به امانت در اختیار گزارشگری قرار می‌گیرد، باید اخبار بدون غرض در اختیار مردم قرار دهد. خبری که روز پنجشنبه در پخش زنده اعلام شد مبنی بر اینکه سرمربی تیم ملی تصمیم گرفته کشتی‌ها دو برد از سه مسابقه باشد، کار درستی نبود و امیدوارم از روی غرض نبوده باشد. هیچگاه سرمربی به تنهایی نمی‌گوید حتما باید این کار انجام شود و این مسئله نیز با پیشنهاد کادرفنی تیم ملی بود.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

انتهای پیام/

 

خبرگزاری تسنیم

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها