مردم خوزستان مخالف انتقال آب و سد سازی هستند

  • 01 مرداد 1400 - 21:36

اهواز – نماینده شیوخ عرب خوزستان گفت: مردم خوزستان به شدت با انتقال آب سرچشمه های رودخانه های خوزستان برای مصارف غیر شرب و سد سازی مخالف هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، شیخ موسی کروشات جمعه شب در نشست رسیدگی به مشکلات استان خوزستان با حضور معاون اول رئیس جمهور و سران عشایر و نخبگان اظهار کرد: خیلی متأسفم هستیم که هر بار باید مقام معظم رهبری به مسئولان برای رفع مشکلات خوزستان تذکر بدهد ولی هیچ وقت این مسئولان اقدام عاجل و مؤثری را انجام نمی‌دهند. کاش به فرمایشات ایشان در طول دوران انقلاب در خصوص خوزستان عمل می‌شد که امروز به چنین وضعیتی نرسیم.

نماینده شیوخ عرب خوزستان تصریح کرد: خوزستان زرخیز و مظلوم دارای جمع تناقض‌های بسیار است؛ خوزستان پر از آب اما تشنه، خوزستان پر از نفت اما بیکار، خوزستان پر از گاز اما با محرومیت‌های بسیاری در تمام مناطق است.

شیخ کروشات با اشاره به اینکه خوزستان با این همه ثروت‌ها آمار بیکاری بالای ۴۰ دارد، تاکید کرد: همچنین عوایدی از این استان باید به مردم خوزستان برسد ولی مردم محجوب، شریف و ولایتمدار این استان مظلوم واقع شده‌اند.

نماینده شیوخ عرب خوزستان با اشاره به اینکه از تمام اعضای مجلس خبرگان رهبری و نماینده ولی فقیه و دیگر فرهیختگان استان برای دفاع از رفع مشکلات خوزستان تقدیر و تشکر داریم، اضافه کرد: یکی از موضوعاتی که مردم مطرح می‌کنند، بحث سدسازی انبوه در بالادست رودخانه‌های کرخه، دز و کارون است چرا که در بسیاری از نقاط جهان سدهای ساخته شده را تخریب می‌کنند ولی ما هنوز سدسازی می‌کنیم.

شیخ کروشات با اشاره به اینکه مخالفت شدید مردم با انتقال آب از سرشاخه‌ها آن هم برای مصارف کشاورزی و صنعتی یکی از مهمترین مسائل است، بیان کرد: اغلب مجوزهای انتقال با فشار به محیط زیست برای آب شرب صادر شده ولی آن را برای مصارف صنعتی و مافیای فولاد و کشاورزی استفاده کردند که سبب بحران فعلی است و در صورت عدم حل آن بحران‌های آینده بسیار بدتر از امروز خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه مردم هرگونه اعتراض را از مجاری قانونی خواسته و هرگز از چارچوب اعتراض مسالمت آمیز خارج نشدند، تصریح کرد: مشکل مردم در استان خوزستان صرفاً موضوع آب نیست بلکه بیکاری، محرومیت، فرهنگ و امکانات فرهنگی و ورزشی، آب و فاضلاب از جمله مشکلات مردم خوزستان است.

نماینده شیوخ عرب خوزستان با اشاره به اینکه در استان خوزستان مردم آب را برای شرب خریداری می‌کنند و از لوله‌های شبکه توزیع آب استفاده نمی‌کنند و در عین حال هزینه قبوض آب را پنج برابر استان‌های دیگر پرداخت می‌کنند در خصوص خواسته‌های مردم این استان گفت: اعلام ممنوعیت برداشت آب از سرشاخه‌های کارون، کرخه و دز برای مصارف صنعتی و کشاورزی توسط مقامات عالی اجرایی کشور، جبران خسارت‌های وارده به دامداران، کشاورزان و صیادان به شکل جدی و سریع، تزریق حق آبه محیط زیست بع تالاب‌های خوزستان و اعلام آن توسط مقامات عالی اجرایی کشوری و همچنین رفع ممنوعیت کشت برنج (در تهیه الگوی کشت برای خوزستان ممنوعیت کشت اعمال شده که این با پیشینه تاریخی کشاورزی استان در تضاد است) از جمله خواسته‌های مردم خوزستان است.

شیخ کروشات با تأکید بر اینکه دیگر نباید به دشمنان فرصت سوءاستفاده داد و باید فرصت را در اختیار مسئولان قرار داد تا خدمات رسانی داشته باشند، یادآور شد: رفع تبعیض در انتخاب مدیران استان و استفاده از نخبگان بومی در مدیریت‌های استانی، توجه به مقوله اشتغال جوانان با توجه به آمار بیکاری ۳۸ درصدی در اکثر مناطق استان، آزادی همه بازداشت شدگان حوادث اخیر (با اصرار بسیاری نسبت به آن) و همچنین بازنگری عوال پیش آورنده و مسببان این حوادث و محاکمه آنها از دیگر درخواست‌های مردم خوزستان است.

خبرگزاری مهر

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0