تاریخ : یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021

مرمت آب انبار ابراهیم آباد اراک آغاز شد

  • 16 آبان 1399 - 11:21

اراک- مدیر پایگاه قنات جهانی ابراهیم آباد اراک گفت: آب انبار جهانی ابراهیم آباد اراک مرمت می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، شادی طهماسبی اظهار کرد: در آب انبار ابراهیم آباد عملیات مرمتی سبک سازی، آوار برداری، اجرای عایق، آجر فرش و… انجام خواهد شد.

️وی افزود: اعتبار در نظر گرفته شده برای مرمت بام این بنا یک میلیارد ریال است. ️

مدیر پایگاه جهانی ابراهیم آباد اراک افزود: قنات ابراهیم‌آباد به عنوان یکی از یازده قنات ثبت یونسکو، سازه آبی بی‌بدیلی است که به طول تقریبی یازده کیلومتر از مادر چاه تا محضر موجب شکل‌گیری سکونتگاهی روستایی با عناصر وابسته از جمله آْب انبار، حمام‌ها و همچنین یک نظام تقسیم آب بسیار منحصر به فرد است. این شاهکار معماری ایران در طول سالیان متمادی به عنوان شریان اصلی حیات جامعه بشری نه تنها کاربرد خود را از دست نداده بلکه افق‌های جدیدی را پیش روی مهندسین، جامعه شناسان و… قرار داده است.

طهماسبی بیان کرد: معرفی هرچه بیشتر این شاهکار معماری و عناصر پیرامون آن از قبیل راه قدیمی شده کاشان به همدان، کاروانسراها، بناها و محوطه‌های تاریخی شناسایی شده، برنامه اصلی پایگاه قنات ابراهیم‌آباد است. این معرفی کمک می‌کند تا مخاطب بین المللی درک بیشتری از تمدن کهن ایران در منطقه عراق عجم داشته باشد.

به گفته وی ️این اثر تاریخی فرهنگی در سال ۱۳۹۳ با شماره ۳۱۱۵۰ به ثبت ملی رسید و با تلاش و پیگیری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی در تیر ماه ۱۳۹۵ در فهرست آثار جهانی قرار گرفت.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها