شهرستان ها

مسئولان تمام گرانی مواد خوراکی را به نهاده‌های دامی ربط ندهند

یزدـ نماینده ولی فقیه در استان یزد با انتقاد از ربط دادن تمام گرانی های محصولات خوراکی به نهاده های دامی گفت: کشور ظرفیت خودکفایی در خوراک دام را دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدرضا ناصری، صبح امروز در نشست ستاد راهبری سپاه الغدیر استان یزد با اشاره به اینکه اکنون زمان انجام کارهای حاشیه‌ای نیست، اظهار داشت: در شرایط فعلی یک سری فعالیت‌ها و کارها هست که باید انجام شود تا به سرعت مشکلات کشور برطرف شود.

وی، رفع وابستگی به خارج از کشور در عرصه‌های مختلف را یکی از این موارد دانست و عنوان کرد: بسیاری از موارد را در کشور توان تولید و خودکفایی آن را داریم ولی متأسفانه در ارتباط با آن کوتاهی‌های فراوانی صورت می‌گیرد.

امام جمعه یزد تصریح کرد: نمونه این موارد در بحث خوراک دام است که اکنون گوشت، شیر، مرغ، تخم مرغ، ماهی و هر چیز دیگری که گران می‌شود آن را به خوراک دام ربط می‌دهند و مردم باید گران فروشی‌های بی حد را تحمل کنند.

ناصری تاکید کرد: خوراک دام عمدتاً از جو، سویا، کنجاله و ذرت تشکیل شده که واقعاً می‌توان به راحتی با یک اقدام و روحیه جهادی زمینه‌ای فراهم کنیم که تمام نیاز کشور به این محصولات را در کشور تأمین کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد ادامه داد: برخی از مناطق کشور به دلیل کم آبی نمی‌توانند اقدام به کشاورزی در این سطح کنند ولی استان‌هایی از جمله چهارمحال و بختیاری، شیراز و برخی نقاط اصفهان واقعاً می‌توانند به قطب تولید چنین محصولاتی تبدیل شده و بار زیادی از دوش مردم را بردارند.

وی افزود: متأسفانه در این زمینه کوتاهی‌های فراوانی صورت می‌گیرد و همین کوتاهی‌ها سبب شده که متأسفانه مسائل مشکلات بسیاری برای مردم به وجود آید و در کنار آن وابستگی‌ها به خارج از کشور ادامه دارد.

امام جمعه یزد یکی از مهمترین دلایل این مشکلات را سبک اشتباه آموزشی در ایران دانست و عنوان کرد: تا زمانی که ما تفکر، تعقل و تدین را در سبک آموزشی خود وارد نکنیم، قطعاً نمی‌توان انتظار رفع همه مشکلات را داشته باشیم.

ناصری یزدی افزود: یکی از مهمترین اقداماتی که باید در ارتباط با قیمت‌ها انجام دهیم این است که زمینه‌ای فراهم شود تا قیمت نهایی برای تولید کننده در حوزه‌های مختلف به ویژه کشاورزی و دامپروری برای مردم کمتر شود تا آنها هم بتوانند با قیمت پایین‌تر به مردم عرضه کنند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا