• امروز : دوشنبه - ۱۱ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Monday - 2 August - 2021

مسائل مرزی و لایروبی اروندرود محور گفت‌وگوی هیأت‌های ایران و عراق در تهران

  • 30 مهر 1399 - 14:53


هیأت‌های ایران و عراق به ریاست معاونان وزرای خارجه دو کشور امروز در تهران درباره مسائل مرزی و لایروبی اروندرود و همچنین همکاری‌های ریلی به گفت‌وگو نشستند.


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در راستای اجرایی کردن تفاهمات مندرج در بیانیه سران دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در سال ۱۳۹۷، امروز (چهارشنبه) هیأت‌های دو کشور با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف ذیربط و به ریاست محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه و «عبدالکریم هاشم» قائم مقام وزیر امور خارجه عراق در تهران دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این مذاکرات مسائل مرزی فیمابین و همچنین موضوع لایروبی اروندرود و همکاری‌های ریلی مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار می‌گیرد.

به گزارش فارس، در سفر اخیر (پنجم مهر ماه) فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق به ایران مقرر شد یک هیأت فنی عراقی برای اجرایی کردن توافقات دوجانبه از جمله در موضوع لایروبی اروندرود، به جمهوری اسلامی ایران سفر کند.

ظریف و فؤاد حسین همچنین در گفت‌وگوی تلفنی ۲۶ مهر ماه درباره موضوعات مختلف مرتبط با روابط دو کشور، خصوصا سفر هیأت عراقی برای پیگیری توافقات انجام شده در سفر وزیر خارجه عراق به جمهوری اسلامی ایران گفت‌وگو کرده بودند.

در بیانیه مشترکی که روز سه‌شنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۷ در جریان سفر حسن روحانی به عراق منتشر شد، دو طرف در خصوص اروندرود (شط العرب)، بر عزم راسخ خود بر اجرای «عهدنامه مربوط به مرز دولتی و حسن همجواری بین ایران و عراق» مورخ ۱۳ ژوئن ۱۹۷۵ و پروتکل‌های ضمیمه و موافقتنامه‌های تکمیلی آن، با حسن نیت و با دقت،  تأکید کردند و براین اساس، طرفین تصمیم گرفتند تا عملیات مشترک پاکسازی و لایروبی شط العرب را به منظور بازگرداندن کانال اصلی قابل کشتیرانی (تالوگ) بر اساس عهدنامه ۱۹۷۵ مذکور و پروتکل مربوطه آن در اسرع وقت آغاز کنند. در همین خصوص جلساتی بین دو طرف برگزار شد.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.