مسجدی‌ها طرح «ایران قوی» را کلید زدند

  • 29 مهر 1399 - 15:31


معاون فرهنگی ستاد فهما از برگزاری طرح ملی ایران قوی با هدف تحقق منویات مقام معظم رهبری در عرصه حفظ هویت اسلامی و انقلابی خبر داد و گفت: این طرح در قالب ۴۰ عنوان برنامه در کانون‌های فهمای سراسر کشور برگزار می‌شود.


به گزارش خبرگزاری فارس، طرح ملی ایران قوی چندی قبل از سوی حجت‌الاسلام حبیب رضا ارزانی رئیس ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد (فهما) معرفی و رونمایی شد؛ این طرح در قالب‌های مختلف سعی در ایجاد بستر مشارکت و نقش آفرینی، رقابت سالم، تولید و اشتراک محتوا، هماهنگی و انسجام فعالیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور دارد. ایران قوی مبتنی بر اقتضائات روز و قابلیت‌ها و مقدورات بومی، کارکردها و فعالیت‌های مبتکرانه کانون‌ها و استفاده هدفمند از ظرفیت رسانه و فناوری‌های نوین اجرا می شود.

طرحی با ۳ شبستان و ۱۲ رواق

سعید سعادتی معاون فرهنگی هنری ستاد فهما با اشاره به جزییات این طرح و با بیان اینکه طرح ملی ایران قوی در گام دوم انقلاب اسلامی و متشکل از ۴۰ عنوان برنامه انسجام یافت، اظهار کرد: این برنامه‌ها در قالب ۳ شبستان و ۱۲ رواق طراحی شده‌اند تا در بیش از ۲۵ هزار کانون مسجدی اجرا شوند.  

معاون فرهنگی هنری ستاد فهما، در ادامه به بخش‌هایی از بیانات مقام معظم رهبری(مدظله‌‌العالی) در گستره بحث تحقق ایران قوی اشاره کرد و گفت: معظم‌له تاکید دارند: «در زمینه فرهنگی باید قوی  بشوید، در زمینه حفظ هویت اسلامی و انقلابی باید روزبه روز قوی‌تر و عمیق‌تر بشوید؛ این پاسخِ دشمنی‌های دشمن است»، با توجه به منویات مقام معظم رهبری، ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، در دومین سال برگزاری رویداد فهما با ارائه طرح ملی ایران قوی، بستر جریان‌سازی این گفتمان را میان آحاد مردم به ویژه اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و زمینه رقابت سالم بچه‌های مسجد را در ظهور و بروز این رویداد مهم در بستر فضای مجازی فراهم کرده است.

هدف از اجرای طرح ایران قوی

 سعادتی ادامه داد: «ایران قوی» با بسترسازی برای مشارکت و نقش آفرینی، رقابت سالم، تولید و اشتراک محتوا، هماهنگی و انسجام فعالیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، درصدد تقویت مولفه‌های استحکام فرهنگی نظام اسلامی بر محور مسجد است و در این راستا اهدافی نظیر شناسایی و توانمندسازی استعدادهای فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی، جریان سازی گفتمان ایران قوی و ترویج روحیه، امید و تلاش و حضور موثر و هدفمند بچه‌های مسجد در فضای مجازی را دنبال می‌کند.

وی در ادامه به محورهای طرح ملی ایران قوی اشاره کرد و گفت: «قرآن و سیره اهل بیت(ع)» با زیرمجموعه‌هایی نظیر فرهنگ ولایت مداری، سبک زندگی ایرانی – اسلامی، داستان‌های قرآنی، بزرگداشت مناسبت‌های مذهبی، نماز، امر به معروف و نهی از منکر و …، «مسجد و گام دوم انقلاب اسلامی» با زیرمجموعه‌هایی همچون نقش مسجد در خودسازی، نقش مسجد در جامعه‌پردازی، نقش جوانان مسجدی در قوی شدن ایران اسلامی و … دو محور نخست این طرح را تشکیل می‌دهند.

سعادتی افزود: پیشرفت و امید به آینده با زیرمحورهای نشاط‌آفرینی در جامعه، تقویت روحیه امید و تلاش در بین جوانان، توجه به کارآفرینی و جهش تولید، خدمت‌رسانی و محرومیت‌زدایی، نمادها و جلوه‌های پیشرفت و عدالت، ابتکارات، اختراعات، خلاقیت‌ها، الگوهای موفق محلی، استانی و ملی و … و مقاومت و عزت ایران اسلامی با موضوعاتی از قبیل دفاع مقدس، شهدای مقاومت، هسته‌ای، سلامت و … ، شهید سردار سلیمانی، نمایش جلوه‌های مشارکت مردم (همدلی، مواسات، راهپیمایی و …)، رشد علم و فن‌آوری و سایر اسوه‌ها و نمادهای عزت و مقاومت دیگر محورهای ایران قوی هستند.

بازه زمانی اجرای طرح ایران قوی

وی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی درباره این طرح از ۱۹ مهرماه آغاز شده است، اظهار کرد: بازه زمانی اجرای آن از هفته دفاع مقدس تا میلاد حضرت زهرا(سلام االله علیها) در سطح کانون‌های فرهنگی هنری سراسر کشور است. بعد از اتمام مهلت شرکت، نیمه دوم دی‌ماه تا بهمن‌ماه فرآیند ارزیابی و داوری آثار صورت گرفته و آئین اختتامیه و معرفی برترین‌های طرح ۱۸ اسفند‌ماه، همزمان با سالروز تأسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد برگزار‌می شود. 

معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور با بیان اینکه این طرح در قالب سه شبستان «شبستان فرهنگ»، «شبستان هنر» و «شبستان نوآوری» اجرا می‌شود، گفت: ذیل این شبستان‌ها ۱۲ رواق تعریف شده که در طرح ملی ایران قوی هر یک از آنها توسط استانی معین راهبری می شوند.

کدام استان‌ها معین رواق‌ها هستند؟

سعادتی با اشاره به استان‌های معین و رواق‌های تحت نظارت آنها، تصریح کرد: خراسان رضوی در رواق نور، چهارمحال و بختیاری در رواق کتاب، قم در رواق دانش، تهران در رواق همدلی، فارس در رواق رسانه، هرمزگان در رواق سرود، گلستان در رواق فیلم، البرز در رواق نمایش، اردبیل در رواق ترنج، یزد در رواق قلم، اصفهان در رواق کارآفرینی وخراسان جنوبی در رواق فن‌آوری با هدف برون‌سپاری فعالیت‌ها و بهره مندی از ظرفیت های استانی، استان‌های معین هستند. 

وی درباره وظایف کانون‌های فرهنگی هنری برای اجرای هر چه کیفی‌تر و اثرگذارتر طرح ملی ایران قوی، گفت: جریان‌سازی گفتمان ایران قوی در محله، اطلاع‌رسانی و انگیزه بخشی به اعضا برای شرکت حداکثری در برنامه‌ها، ثبت دقیق گزارش و مستندات عملکرد کانون در سامانه بچه‌های مسجد، رعایت ضوابط ستاد کرونا و پروتکل‌های بهداشتی در اجرای برنامه‌های مسجد و کانون و تعامل در قالب شبکه رابطین فهما و ارتباط مستمر با ستاد استان ازجمله این وظایف است.

جوایز پیش‌بینی شده برای برگزیدگان طرح ایران قوی

سعادتی ادامه داد: ارزیابی و داوری طرح ملی ایران قوی در دو مرحله انجام می‌شود؛ ارزیابی اولیه در مرحله استانی و داوری نهایی در سطح ملی است که در سطح استان از کانون‌های برتر هر استان براساس بیشترین امتیاز کسب شده در سامانه بچه‌های مسجد تقدیر ویژه صورت می‌گیرد و در سطح ملی از رتبه برتر با جایزه نقدی یکصدمیلیون ریالی، رتبه شایسته تقدیر جایزه نقدی پنجاه میلیون ریالی و از هفت رتبه شایسته تقدیر در هر رواق با جایزه نقدی سی میلیون ریال تقدیر می‌شود.

وی با بیان اینکه همه فعالیت‌های ذیل این طرح منطبق با مصوبات ستاد مقابله با شیوع ویروس کرونا در هر استان انجام می‌شود، افزود: وظایف ستادهای استانی در اجرای این طرح هم در قالب شیوه‌نامه اجرایی به آنها ابلاغ می‌شود.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0