تاریخ : سه شنبه, ۱ تیر , ۱۴۰۰ 13 ذو القعدة 1442 Tuesday, 22 June , 2021

مشارکت بانک‌های استان قم در نوسازی واحدهای تولیدی پایین است

  • 05 آبان 1399 - 12:47

قم- رئیس سازمان صمت قم گفت: بانک ها با وجود منابع لازم برای سرمایه ثابت که در اختیار دارند اما با واحدهای تولیدی در زمینه جایگزینی و نوسازی تجهیزات و ماشین آلات همکاری لازم را ندارند.

محمود سیجانی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه حدود ۲۰ درصد از منابع توسط بانک‌ها برای سرمایه ثابت است، گفت: سرمایه ثابت را در ۲ بخش تکمیل پروژه‌های نا تمام با اولویت بالای ۶۰ درصد و بازسازی و نوسازی صنایع می‌توان هزینه کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم با اشاره به اینکه در بازسازی و نوسازی صنایع ۲ اتفاق رخ می‌دهد، افزود: اول جایگزینی ماشین آلات و تکنولوژی جدید که شاید نیازی به منابع مالی هم نداشته باشند و از سیاست‌های خودشان باشد و دوم تسهیلات نوسازی و بازسازی برای واحدها است که معمولاً بانک‌های عامل همانند سرمایه ثابت رغبت کمی برای پرداخت تسهیلات به دلایل مختلف دارند.

وی با تاکید بر این نکته که در ۶ ماهه اول امسال، واحدهای تولیدی جهت بازسازی و ماندگاری در بازار رقابتی و حفظ وضعیت صادرات، حدود ۱۱۵ معافیت گمرکی برای واحدهای تولیدی با سرمایه گذاری حدود ۱۹۰ میلیارد تومان، ماشین آلات جدید را وارد استان قم کرده‌اند، گفت: امسال پیش بینی کردیم که حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان توسط بانک‌ها به بازسازی و نوسازی ماشین آلات در واحدهای تولیدی اختصاص یابد که متأسفانه بانک‌ها مشارکت کمی در این موضوع کرده اند.

سیجانی افزود: بانک‌ها در بحث نوسازی تجهیزات مشارکتی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد دارند و متأسفانه برخی بانک‌ها تنها ۱۰ درصد از تسهیلات تولید خود را به این بخش اختصاص داده اند.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها