تاریخ : چهارشنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 8 شوال 1442 Wednesday, 19 May , 2021

مشکلات حل خواهند شد اگر در اتاق مسئولان به روی مردم باز شود

  • 26 فروردین 1400 - 4:34

بیشتر از اینکه خلاء قانونی داشته باشیم، دچار رویکرد اشتباه در مسئولان هستیم. مسئولان باید به مردم اعتقاد داشته باشند. اشکال کار این است که در اتاق مسئولان ارشد نظام به روی مردم بسته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی موسسه دارالاکرام، شامگاه گذشته (سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰) هشتمین نشست از سلسله جلسات خیر و خرد با موضوع «روابط خیریه ها و دولت» در موسسه دارالاکرام و با همکاری نشر نی برگزار شد. سید احمد نصری سخنران این برنامه،در بخش مقدماتی سخنان خود به تعاریف مختلف مفهوم «خیر» در قرآن و در ادامه به تجربیات و دیدگاه‌های خود در رابطه با رابطه دولت و خیریه‌ها اشاره کرد.

نصری در بخشی از سخنان خود «نیکو»، «ثروت»، «بهتر» را از جمله معانی واژه خیر در قرآن بر شمرد و گفت: کار خیر در قرآن یعنی کار بهتر و این کار بهتر جز با مطالعات و بررسی‌های جامع و همه جانبه انجام نخواهد شد. به نظر می‌رسد مجموعه دارالاکرام نیز حائز چنین ویژگی‌هایی باشد. من در معرفی‌نامه دارالاکرام خواندم که بیش از پنج هزار دانش آموز را در سراسر کشور مورد حمایت قرار داده است. این همان کار خیر جمعی است که از کار خیر فردی بهتر است.

وی افزود: نکته دیگر این است که ما باید تشخیص درستی از نیازها داشته باشیم. این تشخیص نیازها فقط شامل نیازهای مادی نیست. فقط شامل حق تحصیل کودکان نیست. مثلاً اگر شما یک نظر سنجی کنید و متوجه شوید که اکثر دانش آموزان مورد حمایت شما نماز نمی‌خوانند خب به فکر فرو می‌روید. چون هدف این بوده که دانش آموز بتواند از امکانات برابر آموزشی استفاده کند و به جایی برسد و به خودش و دیگران خدمت کند اما اگر دین نداشته باشد در همان جایگاه بلای جان مردم خواهد شد و به نظرم نباید از این جهات هم غافل شد. برگزاری اردوهای جهادی خیلی در رشد روحی و معنوی افراد موثر است. چون دانش آموزان کمک کردن به دیگران را یاد می‌گیرند.

نصری در رابطه با موضوع «رابطه خیریه و دولت» ادامه داد: در کشور ما آنچه از فعالیت‌های خیریه و حمایتی که به دولت مربوط می‌شود عملاً در چند نهاد انجام صورت می‌گیرد: کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی و سازمان هلال احمر. شاید بنیاد شهید و بنیاد جانبازان را هم بتوان در این رده قرار داد، اما در چند سال اخیر نیز چند نهاد دیگر در این زمینه فعال شدند. مثلاً ستاد اجرایی فرمان امام خمینی، بنیاد مستضعفان و آستان قدس رضوی از جمله نهادهایی هستند که به تازگی فعالیت حمایتی خود را گسترش داده‌اند. البته سپاه هم در موارد ضروری نیز حضور موثری داشته و دارد.

وی اضافه کرد: از طرفی ظاهراً ما در ایران بیش از پنجاه هزار خیریه داریم. من دقیقاً نمی‌دانم که این پنجاه هزار برای تعداد خیریه‌ها عدد زیادی هست یا نه ولی پرسش مهم این است که چرا با وجود این همه نهاد و امکانات مشکلات ما در این زمینه‌ها حل نمی‌شود؟! ما چهل و دو سال است که کمیته امداد داریم. من ارتباط نزدیکی با این نهادها دارم و می‌دانم خیلی کار می‌کنند ولی خودشان هم اظهار نارضایتی دارند. یعنی معتقدند کارها نتایج متناسب ندارد. به این نکته باید توجه کرد که خیریه‌ها در ظاهر به مردم کمک می‌کنند ولی در واقع دارند بار زیادی را از دوش دولت برمی‌دارند. چون فقر و مشکلات مردم ناشی از سیاست‌ها و عملکرد دولت‌هاست و دولت‌ها نسبت به وضع مردم ضامن هستند و مسئولیت دارند. پس اگر خیریه‌ها در زمینه‌ای فعالیت می‌کنند در واقع دارند به دولت کمک می‌کنند.

این نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی با اشاره به این نکته که دولت باید از خیریه‌ها تشکر کند، گفت: دولت همچنین موظف است بسترهای فعالیت موسسات خیریه‌ای را فراهم کند. دولت خیلی امکانات دارد. مثالی می‌زنم؛ حدود چهل سال پیش استاندار سیستان و بلوچستان بودم. آقای تابش با من تماس گرفت و گفت می‌خواهیم برای هفته وحدت مهمان دعوت کنی. من به معاونم گفتم بررسی کنید ما در نهادهای دولتی استان قابلیت پذیرایی چند نفر را داریم. معاونم پس از چند ساعت آمد و گفت ما آمادگی پذیرایی از پنج هزار نفر را داریم. توجه کنید سیستان به منطقه محروم کشور معروف است و من دارم از چهل سال پیش صحبت می‌کنم. دولت در همان استان که نماد محرومیت و فقر است این همه امکانات دارد. پس در جاهای دیگر امکانات و ظرفیت‌ها بسیار بیشتر است. من به تجربه می‌گویم که دولت امکانات و ظرفیت‌های بسیاری دارد که بلا استفاده مانده‌اند. امکاناتی که نه تنها مفید واقع نشده بلکه خیلی اوقات به بلای جان ملت تبدیل می‌شود. دولت باید به مردم خدمت کند و یکی از طرق خدمت همین است که امکاناتش را در خدمت خیریه‌ها بگذارد.

نصری در ادامه با ذکر خاطراتی از دوران خدمت در استانداری و مجلس شورای اسلامی گفت: به نظرم ما بیشتر از اینکه خلاء قانونی داشته باشیم، دچار رویکرد اشتباه در میان مسئولان هستیم. مسئولان باید به مردم و کارهای مردمی اعتقاد داشته باشند. اشکال کار این است که در اتاق بسیاری از مسئولان ارشد نظام بر روی مردم بسته است. دیدن استاندارها بسیار سخت شده است. دولت‌ها البته خدمات ارزنده‌ای هم داشتند ولی باید رویکرد این شود که درب اتاق‌ها به روی مردم باز شود. امکانات در اختیار نهادهای مردمی قرار بگیرد.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها