تاریخ : سه شنبه, ۱ تیر , ۱۴۰۰ 13 ذو القعدة 1442 Tuesday, 22 June , 2021

مصوبات سفر اعضای کمیسیون کشاورزی به دشت مغان تشریح شد

  • 16 آبان 1399 - 9:29

پارس آباد – در نشست جمع‌بندی نظارت میدانی از شهرستان‌های پارس‌آباد و بیله سوار با حضور اعضای کمیسیون کشاورزی، معاونین وزارت جهاد کشاورزی و نیرو و مسئولین بانک کشاورزی تشریح شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، سیدجواد ساداتی نژاد شامگاه پنجشنبه در تشریح نشست جمع‌بندی نظارت میدانی از شهرستان‌های پارس‌آباد و بیله سوار با حضور اعضای کمیسیون کشاورزی، استاندار اردبیل، معاونین وزارت جهاد کشاورزی و نیرو و مسئولین بانک کشاورزی، گفت: مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی با حفظ زنجیره ارزش به دلیل ویژگی منطقه با در اختیار گیری مشاور الگوی کشت منطقه دشت مغان را تعیین کند.

نماینده مردم کاشان و آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از مصوبات نشست امروز در خصوص صنایع تبدیلی بود که قرار شد بانک کشاورزی خط ویژه اعتباری به منطقه اختصاص دهد، ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی بستری را برای انتخاب و تبدیل منطقه دشت مغان به عنوان منطقه ویژه تولید بذر و ایجاد تسهیلات در این زمینه فراهم می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی در نشست امروز در زمینه نوسازی ادوات کشاورزی منطقه مغان اعلام آمادگی کرد، گفت: مقرر شد اسناد گلخانه‌های طرح ۱۶۰۰ هکتاری دشت مغان در بانک کشاورزی به عنوان وثیقه دریافت تسهیلات پذیرفته و قانون رفع موانع تولید در محل پروژه رعایت شود.

تأمین ۵۰ مگاوات برق مورد نیاز گلخانه‌ها

وی با اشاره به اینکه استانداری اردبیل باید ۵۰ مگاوات برق مورد نیاز گلخانه‌ها را تأمین کند، افزود: خط دوم انتقال گاز به منطقه دشت مغان و تأمین نیاز گلخانه‌ها در نشست کمیسیون کشاورزی در تهران مورد پیگیری قرار می‌گیرد تا هرچه سریع‌تر مشکل آن برطرف شود.

ساداتی نژاد با بیان اینکه در نشست امروز مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی و نمایندگان مجلس در لایحه قانون بودجه سال آینده برای تأمین بودجه شبکه‌های فرعی و اصلی سد خداآفرین تلاش کنند، تصریح کرد: سازمان تات در خصوص اختصاص مرکز تحقیقات مغان به بذر باید تمهیدات لازم را انجام دهد.

اجازه واگذاری اجاره به شرط تملیک اراضی پایاب سد خداآفرین را نداریم

وی با اشاره به اینکه کشاورزان درخواست داشتند تا اراضی پایاب سد خداآفرین به صورت اجاره به شرط تملیک در اختیار آنها قرار بگیرد که این موضوع در کمیته اراضی کمیسیون کشاورزی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، ادامه داد: در حال حاضر ماده ۴۵ قانون رفع موانع تولید اجازه واگذاری اجاره به شرط تملیک اراضی پایاب سد خداآفرین را نمی‌دهد که نیاز به اصلاح دارد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه یکی از دغدغه‌های کشاورزان کیفیت و آلودگی آب رودخانه ارس است که مقرر شد مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو بررسی‌های لازم را در این زمینه انجام دهد، عنوان کرد: اعتبار لایروبی سد میل مغان باید به صورت کامل تخصیص داده شود و مسئولان امر پیگیری لازم را انجام می‌دهند، همچنین در سه هفته آینده جلسه رسمی کمیسیون به موضوع بررسی هیدروپولیتیکی رودخانه ارس اختصاص داده می‌شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه ایجاد ردیف خاص در زمینه توانمندسازی و پایدارسازی شرکت‌های تعاونی که پایاب سد خدا آفرین در اختیار آنها قرار می‌گیرد مدنظر است، خاطرنشان کرد: در یک ماه آینده نشستی در مجلس شورای اسلامی با حضور وزیران جهاد کشاورزی و نیرو برگزار می‌کنیم و مصوبات این نظارت میدانی به صورت کامل ابلاغ می‌شود.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها